Մոլդովայի խորհրդարանը վավերացրել է Ուկրաինայի համար ՌԴ-ից պատերազմի վնասի համար փոխհատուցում պահանջելու մասին կոնվենցիան․ Moldpres
Մոլդովայի խորհրդարանը հուլիսի 23-ին վավերացրել է Ուկրաինայի համար միջազգային պահանջների հանձնաժողովի ստեղծման մասին կոնվենցիան, որը ստորագրվել է Հաագայում 2025 թվականի դեկտեմբերի 16-ին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Moldpres գործակալությունը։
Փաստաթուղթն ընդունվել է երկրորդ ընթերցմամբ՝ 62 «կողմ» ձայնով։
Արտաքին քաղաքականության խորհրդարանական հանձնաժողովի ղեկավար Դոյնա Գերմանը շեշտել է, որ փաստաթուղթը նախատեսում է Եվրոպայի խորհրդի համակարգում Ուկրաինայի համար միջազգային պահանջների հանձնաժողովի ստեղծում՝ որպես անկախ միջազգային վարչական մարմին։
«Հանձնաժողովը կքննարկի և կգնահատի Ռուսաստանի Դաշնության կողմից Ուկրաինայում կամ նրա դեմ կատարված միջազգային անօրինական գործողությունների հետևանքով պատճառված վնասի կամ կորստի հետ կապված պահանջները՝ սկսած 2022 թ․ փետրվարի 24-ից, և կորոշի յուրաքանչյուր դեպքում վճարման ենթակա փոխհատուցման չափը», - ընդգծել է Դոյնա Գերմանը։
Վնասները ներառում են կյանքի կորուստ, ենթակառուցվածքների ոչնչացում, ինչպես նաև գույքի վնաս։ Փոխհատուցման պահանջներ կարող են ներկայացնել ինչպես տուժած ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք, այնպես էլ ուկրաինական պետությունը, ներառյալ տարածաշրջանային և տեղական իշխանությունները։
Հանձնաժողովի ստեղծումը հիմնված է ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի՝ Ուկրաինային պատճառված վնասի փոխհատուցման վերաբերյալ բանաձևի վրա և ներկայացնում է հաջորդ քայլը Եվրոպայի խորհրդի կողմից 2023 թվականին ստեղծված վնասների գրանցամատյանի ստեղծումից հետո։
Կոնվենցիայի նպատակն է ապահովել Ռուսաստանի Դաշնության միջազգային իրավական պատասխանատվությունը Ուկրաինայի դեմ կատարված միջազգային իրավունքի խախտումների համար և պարտավորեցնել նրան լիարժեք փոխհատուցում տրամադրել պատճառված վնասի համար։ Կոնվենցիայի վավերացումը Մոլդովային չի շնորհում Ռուսաստանի Դաշնության դեմ միջազգային վեճի կողմի կարգավիճակ և պետության վրա չի դնում տուժած անձանց փոխհատուցելու որևէ պարտավորություն։
Մինչ օրս Կոնվենցիան ստորագրել են Եվրոպայի խորհրդի մոտ 40 անդամ պետություններ, ինչպես նաև Կանադան և Եվրամիությունը։ Փաստաթուղթն ուժի մեջ կմտնի, և հանձնաժողովը կսկսի իր աշխատանքը առնվազն 25 պետությունների կամ տարածաշրջանային կազմակերպությունների կողմից վավերացվելուց հետո։

Moldovan parliament ratifies convention on compensation mechanism for damage caused to Ukraine by Russia, Moldpres reports
Moldova’s parliament on July 23 ratified the Convention on the Establishment of an International Claims Commission for Ukraine, signed in The Hague on December 16, 2025, Moldpres reported.
The document was adopted in its second reading with 62 votes in favor.
Doina Gherman, chair of the parliamentary Committee on Foreign Policy, said the convention provides for the establishment, under the auspices of the Council of Europe, of an independent international administrative body — the International Claims Commission for Ukraine.
“The commission will examine and assess claims relating to damage or loss caused by internationally wrongful acts committed by the Russian Federation in or against Ukraine from February 24, 2022, and will determine the amount of compensation payable in each case,” Gherman said.
The damage covered includes loss of life, destruction of infrastructure and damage to property. Claims may be submitted by affected individuals and legal entities, as well as by the Ukrainian state, including regional and local authorities.
The commission builds on the UN General Assembly resolution on reparations for damage caused to Ukraine and represents the next step following the establishment of the Register of Damage by the Council of Europe in 2023.
The convention aims to ensure the Russian Federation’s international legal responsibility for violations of international law committed against Ukraine and to require it to provide full compensation for the damage caused.
Ratification of the convention does not make Moldova a party to an international dispute against the Russian Federation and does not impose any obligation on the Moldovan state to compensate affected persons.
To date, the convention has been signed by around 40 Council of Europe member states, as well as Canada and the European Union. It will enter into force, and the commission will begin its work, once it has been ratified by at least 25 states or regional organizations.