Թրամփը հայտարարել է, որ Սաուդյան Արաբիայի հետ միջուկային համաձայնագիրը կախված է Էր Ռիադի կողմից Իսրայելի ճանաչումից
Սպիտակ տան ղեկավար Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի և Սաուդյան Արաբիայի միջև կնքված միջուկային համաձայնագիրը կախված է Թագավորության կողմից Իսրայելի ճանաչումից։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է Truth Social հարթակում:
«ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարության և Սաուդյան Արաբիայի միջև կնքված քաղաքացիական միջուկային համաձայնագիրը (նյութի հարստացում չի լինի), որը վերաբերում է միայն ոչ ռազմական օգտագործմանը, ինչպիսին արդեն ունեն Իրանը, ԱՄԷ-ն (և այլք), կհաստատվի, բայց լիովին կախված է նրանից, որ Սաուդյան Արաբիան միանա շատ հարգված և հաջողված Աբրահամյան համաձայնագրերին: Միացյալ Նահանգները դեմ չէ քաղաքացիական (չհարստացված) միջուկային օբյեկտներին», - գրել է նա:
Աբրահամյան համաձայնագրերը երկկողմ համաձայնագրեր են արաբական երկրների և Իսրայելի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ: ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ 2020 թվականին Աբրահամյան համաձայնագրեր են ստորագրվել Իսրայելի և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Իսրայելի և Բահրեյնի միջև: Որպես համաձայնագրի մաս՝ ԱՄԷ-ն և Բահրեյնը ճանաչել են Իսրայելի ինքնիշխանությունը՝ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հնարավորություն տալով:
Հուլիսի 22-ին ԱՄՆ-ն և Սաուդյան Արաբիան համաձայնագիր են ստորագրել խաղաղ միջուկային համագործակցության շուրջ, որը թույլ կտա Թագավորությանը զարգացնել քաղաքացիական միջուկային ծրագիրը։ Ըստ ԱՄՆ էներգետիկայի նախարարության՝ փաստաթուղթը և դրան կից երկկողմ անվտանգության համաձայնագիրը հիմք կհանդիսանան միլիարդավոր դոլարի բազմամյա գործընկերության համար և ամերիկյան ընկերություններին Սաուդյան Արաբիայի միջուկային էներգիայի ծրագրում լայն հասանելիություն կապահովեն։

Трамп заявил, что ядерная сделка с Саудовской Аравией зависит от признания Эр-Риядом Израиля.
Президент Белого дома Дональд Трамп заявил, что ядерная сделка между Соединенными Штатами и Саудовской Аравией зависит от признания Королевством Израиля. Как сообщает Арменпресс, он написал об этом на платформе Truth Social.
«Соглашение о гражданском ядерном использовании (без обогащения материалов), подписанное между Министерством энергетики США и Саудовской Аравией, которое касается только невоенного использования, такого как уже существующее у Ирана, ОАЭ (и других стран), будет одобрено, но полностью зависит от присоединения Саудовской Аравии к весьма уважаемым и успешным Авраамским соглашениям. Соединенные Штаты не против гражданских (необогащенных) ядерных объектов», — написал он.
Авраамские соглашения — это двусторонние соглашения о нормализации отношений между арабскими странами и Израилем. Авраамские соглашения были подписаны в 2020 году при посредничестве Соединенных Штатов между Израилем и Объединенными Арабскими Эмиратами, а также между Израилем и Бахрейном. В рамках соглашения ОАЭ и Бахрейн признали суверенитет Израиля, что позволило установить дипломатические отношения.
22 июля Соединенные Штаты и Саудовская Аравия подписали соглашение о мирном ядерном сотрудничестве, которое позволит Королевству развивать гражданскую ядерную программу. По данным Министерства энергетики США, этот документ и сопровождающее его двустороннее соглашение о безопасности станут основой для многомиллиардного партнерства и предоставят американским компаниям широкий доступ к саудовской программе ядерной энергетики.