Հայաստանի ռազմական 2 բուհ դարձել են Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի ասոցացված գործընկերներ
ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիան և Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանը դարձել են Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի ասոցացված գործընկերներ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է Հայաստանի պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում կատարած գրառման միջոցով։
«Հուլիսի 20-ից ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիան և ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանը համալրել են Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի մեծ ընտանիքը՝ որպես հաստատության ասոցացված գործընկերներ»,- գրել է նախարարը։
Թեմայի վերաբերյալ հաղորդագրություն է տարածել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը։
«Հիմք ընդունելով Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի գործադիր ակադեմիական խորհրդի հունիսի 11-ի առաջարկը՝ քոլեջի ղեկավար կոմիտեն հուլիսի 3-ին միաձայն հաստատել է ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիայի և ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի թեկնածությունները՝ շնորհելով քոլեջի ասոցացված գործընկերոջ կարգավիճակ։ Այնուհետև հարցը լռության ընթացակարգով ներկայացվել է Եվրոպական միության անդամ պետությունների հաստատմանը։ Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ՝ հունիսի 10-11-ը, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Արթուր Երոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բրյուսելում՝ Եվրոպական հանձնաժողովի կենտրոնակայանում, մասնակցել էր Եվրոպական անվտանգային և պաշտպանական քոլեջի գործադիր ակադեմիական խորհրդի նիստին, որի ընթացքում քննարկվել էր ՊՆ պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանին և Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ակադեմիային քոլեջի ասոցացված գործընկերոջ կարգավիճակ շնորհելու առաջարկը»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

Two Armenian military institutions become associate network partners of the European Security and Defence College
The Vazgen Sargsyan Military Academy and the National Defence Research University of Armenia's Ministry of Defence have become Associate Network Partners of the European Security and Defence College (ESDC), Armenian Defence Minister Suren Papikyan said in a Facebook post.
"Since July 20, the Vazgen Sargsyan Military Academy and the National Defence Research University of the Ministry of Defence have joined the European Security and Defence College family as Associate Network Partners," Papikyan wrote.
The Armenian Ministry of Defence also issued a statement on the matter.
"Based on the recommendation of the Executive Academic Board of the European Security and Defence College on June 11, the College's Steering Committee unanimously approved the candidacies of the Vazgen Sargsyan Military Academy and the National Defence Research University on July 3, granting them the status of Associate Network Partners. The matter was subsequently submitted to the European Union member states for approval under the silence procedure.
Earlier, on June 10-11, a delegation led by Major General Artur Yeroyan, Deputy Chief of the General Staff of the Armed Forces of Armenia, participated in a meeting of the Executive Academic Board of the European Security and Defence College at the European Commission headquarters in Brussels, during which the proposal to grant Associate Network Partner status to the National Defence Research University and the Vazgen Sargsyan Military Academy was discussed," the statement said.