Իրանն իր միջուկային օբյեկտներին հարվածները կհամարի պատերազմի ընդլայնում
Թեհրանն արձագանքել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի այն սպառնալիքներին, որ ԱՄՆ-ն շուտով կհարվածի Իրանի կենտրոնական մասում գտնվող Քոլանգ լեռանը (խմբ.՝ անգլերեն՝ Պիկաքս, որը թարգմանաբար նշանակում է քլունգ), որը Նաթանզի միջուկային օբյեկտից 1,5 կմ հեռավորության վրա է։ Իրանի Խաթամ ալ-Անբիյա կենտրոնական շտաբը սպառնացել է լուրջ հարվածներով պատասխանել նման հարձակմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Իրանի պետական IRIB հեռարձակող ընկերությունը։
Ըստ իրանական կողմի հայտարարության՝ նման հարձակումը կհամարվի «տարածաշրջանում պատերազմի ընդլայնում», հետևաբար, Թեհրանը կհարվածի «Ամերիկայի բոլոր շահերին, նրա դաշնակիցներին և աջակիցներին»։
CNN-ը նշում է, որ ըստ Իսրայելի՝ Թեհրանն իր հարստացված ուրանի պաշարների մի մասը և ուրանի հարստացման ցենտրիֆուգները թաքցրել է Քոլանգ լեռան մեջ գտնվող ստորգետնյա օբյեկտում, ինչը դժվար հասանելի թիրախ է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի համար։
Ըստ հրապարակման՝ օբյեկտի կառուցումը սկսվել է 2020 թվականին, և այդ ժամանակ Իրանը ՄԱԿ-ի Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությանը հայտնել է, որ այն նախատեսվում է որպես ապագայում միջուկային վառելիք արտադրող ցենտրիֆուգների հավաքման վայր։
«Մենք, հավանաբար, շատ շուտով կհարվածենք այդ տարածքին։ Եվ նրանք ոչինչ չեն կարող անել դրա հետ։ Սովորաբար ես նման բան չէի ասի։ Եթե մտածեի, որ նրանք կարող են դրա դեմ ինչ-որ բան անել, ես երբեք սա չէի ասի։ Մենք շուտով կհարվածենք այդ տարածքին և շատ ուժեղ», - ասել է ԱՄՆ նախագահը Լիբանանի նախագահ Ժոզեֆ Աունի հետ Սպիտակ տանը կայացած հանդիպմանը։
Թրամփը նաև սպառնացել է «հոգ տանել» Եմենի հութի ապստամբների մասին, որոնք հայտարարել են Սաուդյան Արաբիայի ծովային շրջափակման և դեպի Կարմիր ծով տանող Բաբ էլ Մանդեբի նեղուցը փակելու մասին։

Иран будет рассматривать удары по своим ядерным объектам как расширение войны
Тегеран ответил на угрозы президента Дональда Трампа о том, что Соединенные Штаты вскоре нанесут удар по горе Коланг (по-английски Пикакс) в центральном Иране, расположенной в 1,5 км от ядерного объекта в Натанзе. Центральное командование Ирана - Хатам аль-Анбия -пригрозило серьезными ударами в ответ на такое нападение. Как передает Арменпресс, об этом сообщило иранское государственное телевидение IRIB.
В заявлении Ирана говорится, что такое нападение будет рассматриваться как «расширение войны в регионе», поэтому Тегеран нанесет удар по «всем интересам Америки, ее союзников и сторонников».
CNN отмечает, что, по данным Израиля, Тегеран спрятал часть своих запасов обогащенного урана и центрифуг для обогащения урана в подземном сооружении на горе Коланг, которая является труднодоступной целью для Соединенных Штатов и Израиля.
Согласно публикации, строительство объекта началось в 2020 году, и тогда Иран заявил Международному агентству по атомной энергии ООН, что он предназначен для сборки центрифуг для будущего производства ядерного топлива.
«Мы, вероятно, очень скоро нанесем удар по этому объекту. И они ничего не смогут с этим поделать. Обычно я бы не сказал ничего подобного. Если бы я думал, что они могут что-то с этим сделать, я бы никогда этого не сказал. Мы очень скоро нанесем удар по этому объекту, и очень сильный», — заявил президент США во время встречи с президентом Ливана Джозефом Ауном в Белом доме.
Трамп также пригрозил «разобраться» с йеменскими повстанцами-хуситами, которые объявили о морской блокаде Саудовской Аравии и закрытии Баб-эль-Мандебского пролива, ведущего к Красному морю.