Դոնալդ Թրամփը Ժոզեֆ Աունի հետ հանդիպմանը խոստացել է օգնել Լիբանանին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստացել է օգնել Լիբանանին Սպիտակ տանն այդ երկրի նախագահ Ժոզեֆ Աունի հետ հանդիպման ժամանակ. Աունն ԱՄՆ է ժամանել Իսրայելի և «Հեզբոլլահ» խմբավորման միջև ամիսներ տևած պատերազմից հետո երկարատև խաղաղության հասնելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը։
«Այն (Լիբանանը) շատ վատ վերաբերմունքի արժանացած վայր և երկիր է, և մենք նրան պատշաճ կերպով վերաբերվենք և կցուցաբերենք այն հարգանքը, որին նա արժանի է։ Մենք շատ ենք օգնելու նրան», - ասել է Թրամփն Աունին, որը հուլիսի 21-ին ավարտել է իր քառօրյա այցը Վաշինգտոն։
Իսրայելի բանակի՝ Լիբանանից դուրս գալու մասին Թրամփը նշել է, որ «նրանք դա անելու գործընթացում են», սակայն այլ մանրամասներ չի հաղորդել։
Աունը հանդիպման ժամանակ նշել է, որ խաղաղության իր և Թրամփի տեսլականները նույնն են։
«Նախագահ Թրամփի տեսլականը համընկնում է Լիբանանում և տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության վերաբերյալ իմ տեսլականի հետ, և մենք կկարողանանք դրան հասնել միասին», - ասել է Աունը։
Ժամեր անց Թրամփը հանդես է եկել անակնկալ հայտարարությամբ՝ նշելով, որ թույլ կտա ամերիկյան ավիափոխադրողներին վերսկսել դեպի Լիբանան ուղիղ չվերթերը՝ ավելի քան 40 տարվա դադարից հետո առաջին անգամ։
«Ես հանձնարարում եմ իմ վարչակազմին թույլատրել բոլոր ամերիկյան ավիաընկերություններին ուղիղ թռիչքներ կատարել դեպի Լիբանան, որպեսզի ամերիկացիները կարողանան հեշտությամբ այցելել այս գեղեցիկ երկիրը։ Հուսանք՝ այլ երկրներն էլ նույնը կանեն», - հայտարարել է Թրամփը Truth Social հարթակում։
Թրամփի հետ բանակցությունների վերաբերյալ Լիբանանի նախագահական գրասենյակը հայտնել է, որ հանդիպումը վերահաստատել է երկու երկրների միջև պատմական գործընկերությունը և կենտրոնացել Լիբանանի կայունությունն ու բարգավաճումն ամրապնդելու համար անհրաժեշտ անվտանգության, քաղաքական և տնտեսական առաջնահերթությունների վրա։
«Նախագահ Աունը շեշտել է Լիբանանի տարածքից Իսրայելի լիակատար դուրսբերման անհապաղ անհրաժեշտությունն՝ ընդգծելով, որ դա հիմնարար քայլ է կայունության ամրապնդման, Լիբանանի պետությանը սեփական ուժերով իր ինքնիշխանությունը լիովին իրականացնելու ուղղությամբ», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդագրության համաձայն՝ կողմերը նաև քննարկել են Լիբանանի զինված ուժերին ԱՄՆ աջակցության ամրապնդումը, երկու երկրների միջև բոլոր ոլորտներում համագործակցության զարգացումը, տնտեսական վերականգնման և վերակառուցման աջակցությունը, ինչպես նաև Լիբանանում ԱՄՆ ներդրումների խրախուսումը։

Trump pledges U.S. support for Lebanon during talks with President Aoun
U.S. President Donald Trump pledged support for Lebanon during talks at the White House with Lebanese President Joseph Aoun, who visited Washington seeking to advance lasting peace following months of conflict between Israel and the Hezbollah group, The Associated Press reported.
Calling Lebanon a country that had been "treated very badly," Trump said the United States would extend the respect it deserved.
"We are going to treat it properly, and we're going to give it the respect that it deserves. We're going to help it a lot," Trump told Aoun, who concluded a four-day visit to Washington on July 21.
Asked about the withdrawal of Israeli forces from Lebanon, Trump said, "They're in the process of doing that," without providing further details.
Aoun said his vision for peace aligned with Trump's.
"President Trump's vision coincides with my vision for peace and stability in Lebanon and the region, and we will be able to achieve it together," he said.
Hours later, Trump announced that he would allow U.S. airlines to resume direct flights to Lebanon for the first time in more than 40 years.
"After meeting with the President of Lebanon, Joseph Aoun, who has done a remarkable job working to transform his country, I am hereby directing my Administration to allow all U.S. airline carriers to fly directly to Lebanon so that Americans can easily visit this beautiful land. Hopefully, other countries will do the same," Trump wrote on Truth Social.
According to a statement from the Lebanese presidency, the meeting reaffirmed the longstanding partnership between the two countries and focused on the security, political and economic priorities needed to strengthen Lebanon's stability and prosperity.
The statement said Aoun stressed the urgent need for a full Israeli withdrawal from Lebanese territory, describing it as a fundamental step toward strengthening stability and enabling the Lebanese state to exercise its full sovereignty.
According to the presidency, the two leaders also discussed strengthening U.S. support for the Lebanese Armed Forces, expanding bilateral cooperation across various sectors, supporting Lebanon's economic recovery and reconstruction, and encouraging U.S. investment in the country.