Դոնալդ Թրամփը Ժոզեֆ Աունի հետ հանդիպմանը խոստացել է օգնել Լիբանանին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստացել է օգնել Լիբանանին Սպիտակ տանն այդ երկրի նախագահ Ժոզեֆ Աունի հետ հանդիպման ժամանակ. Աունն ԱՄՆ է ժամանել Իսրայելի և «Հեզբոլլահ» խմբավորման միջև ամիսներ տևած պատերազմից հետո երկարատև խաղաղության հասնելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Associated Press-ը։
«Այն (Լիբանանը) շատ վատ վերաբերմունքի արժանացած վայր և երկիր է, և մենք նրան պատշաճ կերպով վերաբերվենք և կցուցաբերենք այն հարգանքը, որին նա արժանի է։ Մենք շատ ենք օգնելու նրան», - ասել է Թրամփն Աունին, որը հուլիսի 21-ին ավարտել է իր քառօրյա այցը Վաշինգտոն։
Իսրայելի բանակի՝ Լիբանանից դուրս գալու մասին Թրամփը նշել է, որ «նրանք դա անելու գործընթացում են», սակայն այլ մանրամասներ չի հաղորդել։
Աունը հանդիպման ժամանակ նշել է, որ խաղաղության իր և Թրամփի տեսլականները նույնն են։
«Նախագահ Թրամփի տեսլականը համընկնում է Լիբանանում և տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության վերաբերյալ իմ տեսլականի հետ, և մենք կկարողանանք դրան հասնել միասին», - ասել է Աունը։
Ժամեր անց Թրամփը հանդես է եկել անակնկալ հայտարարությամբ՝ նշելով, որ թույլ կտա ամերիկյան ավիափոխադրողներին վերսկսել դեպի Լիբանան ուղիղ չվերթերը՝ ավելի քան 40 տարվա դադարից հետո առաջին անգամ։
«Ես հանձնարարում եմ իմ վարչակազմին թույլատրել բոլոր ամերիկյան ավիաընկերություններին ուղիղ թռիչքներ կատարել դեպի Լիբանան, որպեսզի ամերիկացիները կարողանան հեշտությամբ այցելել այս գեղեցիկ երկիրը։ Հուսանք՝ այլ երկրներն էլ նույնը կանեն», - հայտարարել է Թրամփը Truth Social հարթակում։
Թրամփի հետ բանակցությունների վերաբերյալ Լիբանանի նախագահական գրասենյակը հայտնել է, որ հանդիպումը վերահաստատել է երկու երկրների միջև պատմական գործընկերությունը և կենտրոնացել Լիբանանի կայունությունն ու բարգավաճումն ամրապնդելու համար անհրաժեշտ անվտանգության, քաղաքական և տնտեսական առաջնահերթությունների վրա։
«Նախագահ Աունը շեշտել է Լիբանանի տարածքից Իսրայելի լիակատար դուրսբերման անհապաղ անհրաժեշտությունն՝ ընդգծելով, որ դա հիմնարար քայլ է կայունության ամրապնդման, Լիբանանի պետությանը սեփական ուժերով իր ինքնիշխանությունը լիովին իրականացնելու ուղղությամբ», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդագրության համաձայն՝ կողմերը նաև քննարկել են Լիբանանի զինված ուժերին ԱՄՆ աջակցության ամրապնդումը, երկու երկրների միջև բոլոր ոլորտներում համագործակցության զարգացումը, տնտեսական վերականգնման և վերակառուցման աջակցությունը, ինչպես նաև Լիբանանում ԱՄՆ ներդրումների խրախուսումը։

Дональд Трамп во время встречи с Джозефом Ауном пообещал помочь Ливану
Президент США Дональд Трамп во время встречи с президентом Джозефом Ауном в Белом доме пообещал помочь Ливану. Аун прибыл в Соединенные Штаты с целью достижения прочного мира после нескольких месяцев войны между Израилем и группировкой «Хезболла». Как передает Арменпресс, об этом сообщает Associated Press.
«Ливан — страна, с которой очень плохо обошлись, и мы будем относиться к ней должным образом и проявлять к ней уважение, которого она заслуживает. Мы окажем ей большую помощь», — сказал Трамп Ауну, который завершил свой четырехдневный визит в Вашингтон 21 июля.
Что касается вывода израильской армии из Ливана, Трамп сказал, что «они находятся в процессе этого», но не предоставил дополнительных подробностей.
Аун отметил во время встречи, что его и Трампа видение мира совпадают.
«Видение президента Трампа совпадает с моим видением мира и стабильности в Ливане и регионе, и вместе мы можем этого достичь», — сказал Аун.
Спустя несколько часов Трамп неожиданно заявил, что разрешит американским авиакомпаниям возобновить прямые рейсы в Ливан впервые за более чем 40 лет.
«Я поручаю своей администрации разрешить всем американским авиакомпаниям выполнять прямые рейсы в Ливан, чтобы американцы могли легко посетить эту прекрасную страну. Надеюсь, другие страны последуют моему примеру», — сказал Трамп в эфире Truth Social.
Что касается переговоров с Трампом, администрация президента Ливана заявила, что встреча подтвердила историческое партнерство между двумя странами и сосредоточилась на приоритетах в области безопасности, политики и экономики, необходимых для укрепления стабильности и процветания Ливана.
«Президент Аун подчеркнул острую необходимость полного вывода израильских войск с ливанской территории, подчеркнув, что это фундаментальный шаг к укреплению стабильности и предоставлению ливанскому государству возможности в полной мере осуществлять свой суверенитет посредством собственных сил», — говорится в заявлении.
Согласно заявлению, стороны также обсудили усиление поддержки США ливанским вооруженным силам, развитие сотрудничества между двумя странами во всех областях, поддержку экономического восстановления и реконструкции, а также поощрение американских инвестиций в Ливан.