ԿԸՀ-ն Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ քրեական հետապնդման հարցի քննարկումը հետաձգել է մինչև հուլիսի 22-ը
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքից ընտրված պատգամավոր Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու հարցի քննարկումը հետաձգել է մինչև հուլիսի 22-ը՝ ժամը 13։00-ն։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է դաշինքի ներկայացուցիչ, փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
«Մենք գտնվում էինք այն փուլում, երբ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը խորհրդակցության արդյունքում պետք է որոշում կայացներ՝ տալ կամ չտալ քրեական հետապնդում հարուցելու համաձայնություն։ ԿԸՀ-ն որոշեց, որ նիստը պետք է հետաձգվի և շարունակվի հուլիսի 22-ին՝ ժամը 13։00-ին»,- ասել է Վարդևանյանը։
Նրա խոսքով՝ միջնորդությունը կապված է «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչ Ալիկ Ալեքսանյանին վերագրվող մեղադրանքի հետ։ Վարդևանյանը հավելել է, որ այլ մանրամասներ չի կարող հայտնել, քանի որ հարցը քննվել է դռնփակ կարգով։
Ավելի վաղ ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը հայտնել էր, որ Գլխավոր դատախազությունը միջնորդել է համաձայնություն տալ Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն։
«Արմենպրես»-ին Դատախազությունից հայտնել էին, որ նախաքննության շահերից ելնելով՝ չեն մեկնաբանում, թե միջնորդությունը քրեական որ վարույթի շրջանակում է ներկայացվել։

ЦИК отложила обсуждение вопроса об уголовном преследовании в отношении Нарека Карапетяна до 22 июля
Центральная избирательная комиссия Армении отложила обсуждение вопроса о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении избранного от блока «Сильная Армения» депутата Нарека Карапетяна до 22 июля, 13:00. Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе брифинга с заявил представитель блока, адвокат Арам Вардеванян.
«Мы находились на том этапе, когда ЦИК в результате совещания должна была принять решение — давать или не давать согласия на возбуждение уголовного преследования. ЦИК решила, что заседание должно быть отложено и продолжится 22 июля в 13:00», — сказал Вардеванян.
По его словам, ходатайство связано с обвинением, вменяемым представителю блока «Сильная Армения» Алику Алексаняну. Вардеванян добавил, что другие подробности сообщить не может, так как вопрос рассматривался в закрытом режиме.
Как сообщалось ранее, генеральная прокуратура Армении представила в ЦИК ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении Нарека Карапетяна.
«Арменпресс» попытался выяснить, в рамках какого уголовного производства прокуратура планирует возбудить уголовное преследование в отношении Нарека Карапетяна, однако из прокуратуры отметили, что, исходя из интересов предварительного следствия, они не комментируют данный вопрос.