Հայ աշակերտները 1 արծաթե և 4 բրոնզե մեդալ են նվաճել Մաթեմատիկայի 67-րդ միջազգային օլիմպիադայում
Չինաստանի Շանհայ քաղաքում երկու տեսական փուլով անցկացվել է «Մաթեմատիկա» առարկայի 67-րդ միջազգային օլիմպիադան, որին մասնակցել է նաև Հայաստանի թիմը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը։
Օլիմպիադային մասնակցել է 120 երկրների 666 աշակերտ՝ յուրաքանչյուր երկրից առավելագույնը՝ 6։
Հայաստանի թիմն արժանացել է 1 արծաթե և 4 բրոնզե մեդալի, ինչպես նաև 1 գովասանագրի։ Արծաթե մեդալի է արժանացել «Քվանտ» վարժարանի 10-րդ դասարանի աշակերտ Հայկ Մանուկյանը, իսկ բրոնզե մեդալների են արժանացել «Քվանտ» վարժարանի 10-րդ դասարան աշակերտներ Տիգրան Հախեյանն ու Արեն Գրիգորյանը, Ա. Շահինյանի անվան ֆիզմաթ մասնագիտացված դպրոցի աշակերտներ Սարգիս Առաքելյանն (11-րդ դասարան) ու Արսեն Մակարյանը (12-րդ դասարան)։ Գովասանագրի է արժանացել Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ մասնագիտացված դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտ Արման Ասատրյանը։ Թիմային հաշվարկում Հայաստանի թիմը զբաղեցրել է 43-րդ հորիզոնականը։
Հայաստանի թիմը ղեկավարել են Գրիգոր Քերոբյանը («Վորլդքուանթ» ընկերություն) և Նարեկ Խանդանյանը («Կրիսպ» ընկերություն)։
Հիշեցնենք, որ Մաթեմատիկայի 66-րդ միջազգային օլիմպիադայում, որն անցկացվել էր Ավստրալիայում, Հայաստանի թիմն արժանացել էր 3 բրոնզե մեդալի և 3 գովասանագրի։

Армянские школьники завоевали 1 серебряную и 4 бронзовые медали на 67-й Международной математической олимпиаде
67-я Международная математическая олимпиада проходила в Шанхае, Китай, в два теоретических этапа, в которых приняла участие также армянская команда.
По сообщению Арменпресс со ссылкой на Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Армения, в олимпиаде приняли участие 666 школьников из 120 стран, максимум 6 от каждой страны.
Армянская команда завоевала 1 серебряную и 4 бронзовые медали, а также 1 почетную грамоту. Серебряную медаль получил Айк ​​Манукян, ученик 10-го класса школы «Квант», а бронзовые медали – Тигран Ахеян и Арен Григорян, ученики 10-го класса школы «Квант», а также ученики Специализированной физико-математической школы имени Шагиняна Саргис Аракелян (11-й класс) и Арсен Макарян (12-й класс). Арман Асатрян, ученик 12-го класса Специализированной физико-математической школы имени Шагиняна, получил почетную грамоту. В командном зачете армянская команда заняла 43-е место.
Армянскую команду возглавляли Григор Керобян (компания Worldquant) и Нарек Ханданян (компания Crisp).
Напомним, что на 66-й Международной математической олимпиаде, проходившей в Австралии, армянская команда получила 3 ​​бронзовые медали и 3 почетные грамоты.