Կրեմլը ողջունում է Լավրովի և Ռուբիոյի հանդիպման գաղափարը
Կրեմլը վերջին օրերին ԱՄՆ ներկայացուցիչների հետ որևէ անմիջական շփում չի ունեցել, սակայն կողջունի երկու երկրների արտգործնախարարների միջև հնարավոր շփումները, ասել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:
«Ոչ, վերջին օրերին մեր գծով շփումներ չեն եղել», - լրագրողներին ասել է նա՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին։
Պեսկովը մեկնաբանել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի վերջին հայտարարությունը Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հնարավոր հանդիպման մասին:
«Արտգործնախարարության և դիվանագիտական ​​​​գերատեսչությունների միջև, իհարկե, հիմնականում տեխնիկական շփումներ իրականացվում են, սակայն եթե արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով շփում լինի, ապա մենք միայն կողջունենք դա», - ասել է Կրեմլի խոսնակը։
Պեսկովը լրագրողների հետ զրույցում նաև հայտնել է, որ Ռուսաստանը նաև պատրաստ է Եվրոպայի երկրների հետ երկխոսության:
Ավելի վաղ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Ֆիլիպիններ մեկնելիս, որտեղ նախատեսվում են Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի միջոցառումներ, հայտարարել էր, որ պատրաստ է հանդիպելու իր ռուս և չինացի գործընկերներ Սերգեյ Լավրովի և Վան Իի հետ, որոնք նույնպես առաջիկա օրերին կլինեն Մանիլայում:

Кремль приветствует идею встречи Лаврова и Рубио
Кремль в последние дни не имел прямых контактов с представителями США, но будет приветствовать возможные контакты между министрами иностранных дел двух стран, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Интерфакс.
"Нет, никаких контактов с нашей стороны в последние дни не было", - сказал он журналистам, отвечая на соответствующий вопрос.
Песков прокомментировал недавнее заявление госсекретаря США Марко Рубио о возможной встрече с главой МИД России Сергеем Лавровым.
"Конечно, между МИД и дипломатическими ведомствами в основном осуществляются технические контакты, но если контакт будет на уровне министров иностранных дел, то мы это только приветствуем", - заявил представитель Кремля.
В разговоре с журналистами Песков также заявил, что Россия также готова к диалогу с европейскими странами.
Ранее госсекретарь США Марко Рубио, отправляясь на Филиппины, где планируются мероприятия Ассоциации государств Юго-Восточной Азии, заявил, что готов встретиться со своими российскими и китайскими коллегами Сергеем Лавровым и Ван И, которые также будут в Маниле в ближайшие дни.