Ռուբիոն հայտարարել է Ռուսաստանի և Չինաստանի ԱԳ նախարարների հետ հանդիպման պատրաստակամության մասին
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հայտարարել է, որ պատրաստ կլինի հանդիպմանը Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովի և Չինաստանի ԱԳ նախարար Վան Իի հետ Ֆիլիպիններում Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի (ԱՍԵԱՆ) միջոցառումների շրջանակներում։
«Վստահ չեմ, որ դա վերջնականապես համաձայնեցված է։ Բայց մենք պատրաստ կլինենք հանդիպելու նրանց հետ», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Ռուբիոն՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե Ֆիլիպիններում կայանալիք միջոցառումների շրջանակում պատրաստ է արդյոք հանդիպել Սերգեյ Լավրովի կամ Վան Իի հետ։
Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարությունը, ԱՄՆ-ի դիվանագիտության ղեկավարը Մանիլայում կլինի հուլիսի 19-23-ը։ Նա երկկողմ հանդիպումներ կունենա Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի մի շարք երկրների պաշտոնատար անձանց հետ։
Լավրովը ևս Մանիլայում մասնակցելու է ԱՍԵԱՆ-ի նախարարական մակարդակի որոշ միջոցառումների։ Ինչպես ավելի վաղ հաստատել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, Լավրովը կմասնակցի այդ միջոցառումներին հուլիսի 21-ից մինչև 23-ը։

Рубио заявил о готовности встретиться с министрами иностранных дел России и Китая
Госсекретарь США Марко Рубио заявил, что готов встретиться с министрами иностранных дел России и Китая Сергеем Лавровым и Ван И в рамках мероприятий Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН) на Филиппинах.
«Я не уверен, что окончательно достигнута договоренность. Но мы готовы встретиться с ними», — сказал Рубио, отвечая на вопрос журналиста о готовности встретиться с Сергеем Лавровым или Ван И в рамках мероприятий, которые пройдут на Филиппинах, сообщает Арменпресс.
Как ранее сообщал Госдепартамент США, глава американской дипломатии будет находиться в Маниле с 19 по 23 июля. Он проведет двусторонние встречи с официальными лицами ряда стран Азиатско-Тихоокеанского региона.
Лавров также примет участие в некоторых мероприятиях АСЕАН на министерском уровне в Маниле. Как ранее подтвердила официальный представитель МИД России Мария Захарова, Лавров примет участие в этих мероприятиях с 21 по 23 июля.