Ալիևը Թրամփին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործում ունեցած ներդրման համար
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության հաստատման գործում ունեցած անփոխարինելի դերակատարման համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի նախագահն այդ մասին գրել է X-ի իր միկրոբլոգում՝ շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ նախագահին նաև Շուշիի գլոբալ մեդիա ֆորումում իր ունեցած ելույթով կիսվելու համար, որում Ալիևը Թրամփին բնութագրել էր որպես «խաղաղության մարդ»։
Mr. President (@realDonaldTrump),
— Ilham Aliyev (@presidentaz) July 16, 2026
Thank you for sharing my remarks from the Shusha Global Media Forum, where I described you as a “Man of Peace,” citing Breitbart.
With less than a month remaining until the first anniversary of the historic Washington Summit, I would like to… pic.twitter.com/02Lcs2lPKk
Ալիևը նշել է, որ Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին տեղի ունեցած պատմական գագաթնաժողովի առաջին տարեդարձին մնացել է մեկ ամսից էլ քիչ ժամանակ։
«Առիթն օգտագործելով՝ կրկին իմ անկեղծ երախտագիտությունն եմ հայտնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղության առաջմղման գործում Ձեր անփոխարինելի դերակատարման համար։ Ձեր առաջնորդությունը պատմական ներդրում է ունեցել մեր տարածաշրջանը խաղաղությանը, կայունությանը և բարգավաճմանը մոտեցնելու գործում։ Դուք իսկապես խաղաղության մարդ եք»,- գրել է Ադրբեջանի նախագահը։
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ տեղի ունեցած գագաթնաժողովի ընթացքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը նախաստորագրել են միմյանց միջև խաղաղության համաձայնագիրը։ Դրանից հետո թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի ղեկավարները բազմիցս հայտարարել են, որ երկու երկրների միջև խաղաղություն է հաստատվել։

Aliyev thanks Trump for role in advancing Armenia-Azerbaijan peace
Azerbaijani President Ilham Aliyev has thanked U.S. President Donald Trump for what he described as his indispensable role in advancing lasting peace between Armenia and Azerbaijan.
Aliyev made the remarks in a post on X, where he also thanked the U.S. president for sharing his comments from the Shusha Global Media Forum, in which Aliyev had described Trump as a “Man of Peace.”
Mr. President (@realDonaldTrump),
— Ilham Aliyev (@presidentaz) July 16, 2026
Thank you for sharing my remarks from the Shusha Global Media Forum, where I described you as a “Man of Peace,” citing Breitbart.
With less than a month remaining until the first anniversary of the historic Washington Summit, I would like to… pic.twitter.com/02Lcs2lPKk
Aliyev noted that less than one month remains until the first anniversary of the historic Washington Summit held on August 8, 2025.
“Mr. President Donald Trump,
Thank you for sharing my remarks from the Shusha Global Media Forum, where I described you as a ‘Man of Peace,’ citing Breitbart.
With less than a month remaining until the first anniversary of the historic Washington Summit, I would like to once again express my sincere appreciation for your indispensable role in advancing lasting peace between Azerbaijan and Armenia. Your leadership has made a historic contribution to bringing our region closer to peace, stability, and prosperity.
You truly are a Man of Peace.”
On August 8, 2025, Armenia and Azerbaijan initialled a bilateral peace agreement during a U.S.-mediated summit in Washington. Since then, the leaders of both Armenia and Azerbaijan have repeatedly stated that peace has been established between the two countries.