Ալիևը Թրամփին շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման գործում ունեցած ներդրման համար
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կայուն խաղաղության հաստատման գործում ունեցած անփոխարինելի դերակատարման համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի նախագահն այդ մասին գրել է X-ի իր միկրոբլոգում՝ շնորհակալություն հայտնելով ԱՄՆ նախագահին նաև Շուշիի գլոբալ մեդիա ֆորումում իր ունեցած ելույթով կիսվելու համար, որում Ալիևը Թրամփին բնութագրել էր որպես «խաղաղության մարդ»։
Mr. President (@realDonaldTrump),
— Ilham Aliyev (@presidentaz) July 16, 2026
Thank you for sharing my remarks from the Shusha Global Media Forum, where I described you as a “Man of Peace,” citing Breitbart.
With less than a month remaining until the first anniversary of the historic Washington Summit, I would like to… pic.twitter.com/02Lcs2lPKk
Ալիևը նշել է, որ Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին տեղի ունեցած պատմական գագաթնաժողովի առաջին տարեդարձին մնացել է մեկ ամսից էլ քիչ ժամանակ։
«Առիթն օգտագործելով՝ կրկին իմ անկեղծ երախտագիտությունն եմ հայտնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղության առաջմղման գործում Ձեր անփոխարինելի դերակատարման համար։ Ձեր առաջնորդությունը պատմական ներդրում է ունեցել մեր տարածաշրջանը խաղաղությանը, կայունությանը և բարգավաճմանը մոտեցնելու գործում։ Դուք իսկապես խաղաղության մարդ եք»,- գրել է Ադրբեջանի նախագահը։
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ տեղի ունեցած գագաթնաժողովի ընթացքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը նախաստորագրել են միմյանց միջև խաղաղության համաձայնագիրը։ Դրանից հետո թե Հայաստանի, թե Ադրբեջանի ղեկավարները բազմիցս հայտարարել են, որ երկու երկրների միջև խաղաղություն է հաստատվել։

Алиев поблагодарил Трампа за вклад в установление мира между Арменией и Азербайджаном
Президент Азербайджана Ильхам Алиев поблагодарил президента США Дональда Трампа за неоценимую роль в достижении прочного мира между Азербайджаном и Арменией.
Как передает Арменпресс, об этом президент Азербайджана написал в социальной сети X, также выразив благодарность президенту США за то, что тот поделился его выступлением на Шушинском глобальном медиафоруме, в котором Алиев охарактеризовал Трампа как «человека мира».
Ильхам Алиев напомнил, что до первой годовщины исторического саммита, состоявшегося в Вашингтоне, осталось менее месяца, и в связи с этим вновь выразил благодарность Дональду Трампу.
«Я хотел бы ещё раз выразить Вам искреннюю признательность за Вашу неоценимую роль в достижении прочного мира между Азербайджаном и Арменией. Ваше лидерство внесло исторический вклад в дальнейшее приближение нашего региона к миру, стабильности и процветанию. Вы действительно человек мира», — написал президент Азербайджана.
Напомним, что 8 августа 2025 года в ходе саммита, прошедшего в Вашингтоне при посредничестве США, Армения и Азербайджан парафировали соглашение о мире. После этого руководители как Армении, так и Азербайджана неоднократно заявляли, что между двумя странами установился мир.