Մոլդովայի խորհրդարանի խոսնակը հայտարարել է, որ երկիրը պետք է ամրապնդի պաշտպանությունը․ Moldpres
Մոլդովան պետք է շարունակի ներդրումներ կատարել իր պաշտպանական կարողությունների ամրապնդման գործում և համապատասխանի Եվրամիության քաղաքականությանը, այդ թվում՝ Ուկրաինայի պատերազմի համատեքստում Ռուսաստանի Դաշնության նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցներին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Moldpres-ից, այս մասին հայտարարել է Մոլդովայի խորհրդարանի խոսնակ Իգոր Գրոսուն «Մոլդովա 1» հանրային հեռուստաալիքի եթերում՝ Կոպանկա բնակավայրի մոտ անօդաչու թռչող սարքի ընկնելու միջադեպից հետո։
Խոսնակը նշել է, որ միջադեպը տեղի է ունեցել Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ սկսված պատերազմի ֆոնին, և որ Մոլդովան, որպես հակամարտության մեջ գտնվող երկրի հարևան պետություն, պետք է պատրաստ լինի նման իրավիճակների։
«Մեր անմիջական հարևանությամբ մենք ունենք լայնածավալ պատերազմ՝ բոլոր այն վայրագություններով, որոնք կարող է բերել պատերազմը։ Սա, հավանաբար, ամենասարսափելի պատերազմներից մեկն է, քանի որ մենք տեսնում ենք, թե որքան են զարգացել տեղեկատվական տեխնոլոգիաները և ինչպես է փոխվել պատերազմի դեմքը։ Դժբախտաբար, այս միջադեպերը կրկնվում են», - ասել է Իգոր Գրոսուն։
Միջադեպերի համար նա մեղադրել է Ռուսաստանին։
Անդրադառնալով Կոպանկա բնակավայրի մոտ հայտնաբերված անօդաչու թռչող սարքին՝ Գրոսուն մանրամասնել է, որ այն վտանգ էր ներկայացնում, քանի որ զինված էր պայթուցիկ նյութերով։
Խոսնակը քննադատել է նրանց, ովքեր նման միջադեպերին հեգնանքով են վերաբերվում։
Նրա խոսքով՝ Կոպանկայում տեղի ունեցած միջադեպը Մոլդովայի դեմ պլանավորված գործողություն չէր, այլ Ուկրաինայի դեմ զանգվածային հարձակումների հետևանք։
Խոսնակը նաև շեշտել է, որ դիվանագիտական ​​​​արձագանքները, այդ թվում՝ ՌԴ դեսպանին Արտաքին գործերի նախարարություն կանչելը, պետք է պահպանվեն։
«Ոչ մի գործիք ինքնին բավարար չէ։ Ռուսաստանի դեսպանը պետք է կանչվի ամեն անգամ, քանի որ պետությունը պետք է ցույց տա, որ ունի դիրքորոշում», - ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ խոսնակն ընդգծել է Մոլդովայի՝ Եվրամիության արտաքին և անվտանգության քաղաքականությանը համապատասխանելու կարևորությունը։
«Եվրոպական ինտեգրման գործընթացում մեր պարտավորություններից մեկը պատժամիջոցներին համապատասխանելն է։ Եթե դուք ցանկանում եք դառնալ Եվրամիության անդամ և լինել այս համայնքի մաս, ապա պետք է համապատասխանեք ՌԴ-ի նկատմամբ կիրառված պատժամիջոցներին՝ խոչընդոտելու համար այն տնտեսությունը, որն այժմ աշխատում է պատերազմի համար», - ասել է Իգոր Գրոսուն։
Իգոր Գրոսուն նաև կոչ է արել Ռուսաստանում գտնվող Մոլդովայի քաղաքացիներին խնդիրների դեպքում դիմել հյուպատոսական օգնության և չստորագրել փաստաթղթեր՝ առանց դիվանագիտական ​​ներկայացուցիչների հետ խորհրդակցելու։

Спикер Парламента Молдовы заявил, что страна должна усилить оборону: Moldpres
Молдова должна продолжать инвестировать в укрепление своего оборонного потенциала и соблюдать политику ЕС, включая санкции, введенные против Российской Федерации в контексте войны на Украине.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на Moldpres, об этом заявил спикер Парламента Молдовы Игорь Гросу в эфире общественного телеканала “Молдова 1” после падения дрона возле села Копанка.
Спикер отметил, что инцидент произошел на фоне войны, начатой Россией против Украины, и что Молдова, как соседнее с конфликтующей страной государство, должна быть готова к подобным ситуациям.
“В нашем ближайшем окружении мы имеем полномасштабную войну со всеми зверствами, которые может принести война. Это, наверное, одна из самых страшных войн, потому что мы видим, насколько сильно развились информационные технологии и как изменилось лицо войны. К сожалению, эти инциденты повторяются”, - сказал Игорь Гросу.
Он обвинил в произошедшем Россию. Он осудил тех, кто с иронией относится к подобным происшествиям.
По его словам, инцидент в Копанке был не спланированной операцией против Молдовы, а следствием массированных атак против Украины.
Спикер также подчеркнул, что дипломатические реакции, в том числе вызов посла России в МИД, должны быть соблюдены.
“Никакой инструмент сам по себе не является достаточным. Российского посла нужно вызывать каждый раз, потому что государство должно показать, что у него есть позиция”, - сказал он.
В то же время спикер подчеркнул важность соблюдения Молдовой своей внешней политики и политики безопасности Евросоюза.
“Одним из наших обязательств в процессе европейской интеграции является соблюдение санкций. Если вы хотите стать членом Евросоюза и быть частью этого сообщества, вы должны соблюдать санкции, введенные в отношении России, чтобы помешать экономике, которая сейчас работает на войну”, - заявил Игорь Гросу.
Игорь Гросу также призвал молдавских граждан в России обращаться за консульской помощью в случае возникновения проблем и не подписывать никакие документы без консультации с дипломатическими представителями.