Անհամբեր սպասում եմ Հայաստանի հետ հարաբերություններն ամրապնդելու և երկրի եվրոպական օրակարգին աջակցելու համատեղ ջանքերի շարունակությանը. Կեստուտիս Բուդրիս
Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Կեստուտիս Բուդրիսը հայտարարել է, որ անհամբեր սպասում է Հայաստանի հետ համատեղ ջանքերի շարունակությանը՝ Հայաստանի և Լիտվայի հարաբերություններն ամրապնդելու, ինչպես նաև Հայաստանի եվրոպական օրակարգին աջակցելու ուղղությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կեստուտիս Բուդրիսն այդ մասին գրել է X-ի իր միկրոբլոգում՝ արձագանքելով X-ում Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի գրառմանը, որով վերջինս շնորհավորել էր Բուդրիսին՝ Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ։
«Հարգելի բարեկամ Կեստուսիս Բուդրիս, ջերմագույն շնորհավորանքներս եմ հղում Ձեզ Լիտվայի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում վերանշանակվելու առթիվ։ Ես մեծապես արժևորում եմ մեր մտերիմ կապերը և անհամբեր սպասում եմ մեր համագործակցությանը՝ Հայաստան-Լիտվա գործընկերությունը խորացնելու, Հայաստանի եվրոպական օրակարգն առաջ մղելու ուղղությամբ»,- գրել էր Արարատ Միրզոյանը։
Արձագանքելով Արարատ Միրզոյանի գրառմանը՝ Լիտվայի ԱԳ նախարարը գրել է.
«Հարգելի Արարատ Միրզոյան, շնորհակալ եմ ջերմ մաղթանքների համար։ Ես խորապես գնահատում եմ մեր բարեկամությունը և անհամբեր սպասում եմ մեր համատեղ ջանքերը շարունակելուն՝ Լիտվա-Հայաստան հարաբերություններն ամրապնդելու և Հայաստանի եվրոպական օրակարգին աջակցելու ուղղությամբ»,- գրել է Բուդրիսը։
Հունիսի 23-ին Լիտվայի վարչապետ Ինգա Ռուգինենեն հրաժարական էր ներկայացրել կառավարող կոալիցիայում տեղի ունեցած փոփոխությունների պատճառով։ Կոալիցիայի վերակազմավորման հարցը ծագել է այն բանից հետո, երբ Լիտվայի սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցությունը հունիսի սկզբին որոշել է դադարեցնել համագործակցությունը «Նեմանի արշալույս» կուսակցության հետ՝ մեղադրելով նրան պոպուլիստական ​​քաղաքականության համար։ Կոալիցիայի գծով նոր գործընկեր է դարձել «Դեմոկրատները հանուն Լիտվայի» կուսակցությունը: Այս փոփոխությունների շրջանակում որոշվել է «վերագործարկել կառավարությունը»:
Հունիսի 25-ին Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդան երկրի խորհրդարանին առաջարկել էր երկրի վարչապետի պաշտոնում հաստատել Լիտվայի Սոցիալ-դեմոկրատական ​​կուսակցության (ԼՍԴԿ) առաջնորդ Մինդաուգաս Սինկևիչուսի թեկնածությունը։ Հունիսի 30-ին Լիտվայի խորհրդարանը հավանություն էր տվել առաջարկին։

Looking forward to continuing joint efforts to strengthen ties with Armenia and support its European agenda, Budrys says
Lithuanian Foreign Minister Kęstutis Budrys has said he looks forward to continuing joint efforts to strengthen Lithuania-Armenia relations and support Armenia’s European agenda.
Budrys made the remarks in a post on X in response to a post by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan congratulating him on his reappointment as Lithuania’s foreign minister.
Mirzoyan wrote:
“Warmest congratulations, dear friend Kęstutis Budrys, on your reappointment as Lithuania’s Foreign Minister! I highly value our close ties and look forward to continuing our cooperation to deepen the Armenia–Lithuania partnership and advance Armenia’s European agenda. Wishing very success!”
Responding to Mirzoyan’s post, Budrys wrote:
“Dear Ararat Mirzoyan, thank you for your warm wishes. I deeply appreciate our friendship and cooperation, and look forward to continuing our joint efforts to further strengthen Lithuania-Armenia relations and support Armenia’s European agenda.”
On June 23, Lithuanian Prime Minister Inga Ruginienė resigned following changes within the governing coalition. The coalition was reshaped after the Lithuanian Social Democratic Party decided in early June to end its cooperation with the Dawn of Nemunas party, accusing it of pursuing populist policies. The Democrats for Lithuania party subsequently joined the coalition, prompting what was described as a “government reset.”
On June 25, Lithuanian President Gitanas Nausėda nominated Mindaugas Sinkevičius, leader of the Lithuanian Social Democratic Party, for the post of prime minister. Lithuania’s parliament approved the nomination on June 30.