Թրամփը հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն հասել է Իրանի դեմ գործողության հիմնական նպատակներին
Միացյալ Նահանգները հասել է Իրանի հետ պատերազմում իր սահմանած հիմնական նպատակներին, հայտարարել է Սպիտակ տան ղեկավար Դոնալդ Թրամփը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է Fox News-ի հետ զրույցում։
«Ես կարծում եմ, որ մենք հսկայական առաջընթաց ենք գրանցել.... Կարծում եմ՝ դրանք (նպատակները) այժմ իրականացված են», - նշել է նա։
ԱՄՆ նախագահը հավելել է, որ եթե իրենք հիմա հեռանան, Իրանին 20 տարի կպահանջվի՝ վերականգնելու այն, ինչ ունեն։
«Այս մարդկանց հետ կարող եք բանակցել միայն ուժի միջոցով», - ասել է Թրամփը։
Իրանի հետ բանակցությունների վերաբերյալ նա նշել է, որ իր ներկայացուցիչները շարունակում են շփումները՝ հավելելով, որ նման շփումներ եղել են հարցազրույցից մեկ ժամ առաջ։
«Նրանք ցանկանում են գործարք կնքել, բայց ամեն անգամ, երբ գործարք կնքում են, ցանկանում են խախտել այն», - ասել է Թրամփը։
Միևնույն ժամանակ նա նշել է, որ այս պահին չի ցանկանում բանակցել։
«Ես հիմա չեմ ուզում բանակցել։ Եկեք չբանակցենք։ Երեք օր առաջ մենք համաձայնություն ունեինք», - նշել է նա։
Թրամփը նաև հայտարարել է, որ եթե Իրանի չնստի բանակցությունների սեղանի շուրջ, ապա ԱՄՆ-ն կոչնչացնի այդ երկրի բոլոր էլեկտրակայաններն ու կամուրջները։

Трамп заявляет, что США достигли ключевых целей в войне с Ираном
Соединенные Штаты достигли своих ключевых целей в войне с Ираном, заявил руководитель Белого дома Дональд Трамп. Как сообщает Арменпресс, он сказал это в интервью Fox News.
«Я думаю, мы добились огромного прогресса... Я думаю, что они (цели) теперь достигнуты», — отметил он.
Президент США добавил, что если они уйдут сейчас, Ирану потребуется 20 лет, чтобы восстановить то, что у них есть.
«С этими людьми можно вести переговоры только силой», — сказал Трамп.
Что касается переговоров с Ираном, он отметил, что его представители продолжают общаться, добавив, что такие контакты состоялись за час до интервью.
«Они хотят заключить сделку, но каждый раз, когда они заключают сделку, они хотят ее сорвать», — сказал Трамп.
В то же время он отметил, что не хочет вести переговоры в данный момент.
«Я не хочу вести переговоры сейчас. Давайте не будем вести переговоры. У нас было соглашение три дня назад», — сказал он.
Трамп также заявил, что если Иран не сядет за стол переговоров, Соединенные Штаты уничтожат все электростанции и мосты страны.