Թրամփը հուշագիրն անվանել է փորձություն, որն Իրանը ձախողել է
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Վաշինգտոնի և Թեհրանի ստորագրած փոխըմբռնման հուշագիրը փորձություն էր, որն Իրան ձախողեց։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է ամերիկացի հաղորդավար Հյու Հյուիթի հետ հարցազրույցում։
«Դա յուրատեսակ փորձություն էր, և նրանք ձախողեցին այն», - պնդել է Թրամփը։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի համար դա ստանդարտ մարտավարություն է՝ նախ կնքել փոխըմբռնման հուշագիր, այնուհետև՝ համաձայնագիր։ Սակայն ԱՄՆ ղեկավարի խոսքով՝ Թեհրանը չի կատարել հուշագրի պայմանները և չի անցել փորձությունը։
Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչ Էսմայիլ Բաղային ավելի վաղ հայտարարել է, որ Իրանը երբեք չի խախտել Միացյալ Նահանգների հետ ստորագրված հուշագիրը, իսկ դրա չկատարման ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է Վաշինգտոնը։
Կողմերն Իսլամաբադի փոխըմբռնման հուշագիրը ստորագրել են հունիսի 18-ին։ Սակայն հրադադարը մի քանի անգամ խախտվել է։ Վերջին երեք օրերին ԱՄՆ-ն և Իրանը դարձյալ սկսել են փոխադարձ հարվածները։

Трамп назвал меморандум испытанием, которое Иран провалил
Президент США Дональд Трамп заявил, что подписанный Вашингтоном и Тегераном меморандум о взаимопонимании стал проверкой, которую Иран не прошёл. Как сообщает “Арменпресс”, это он заявил в интервью американскому телеведущему Хью Хьюитту.
“Это была своего рода проверка, и они не прошли ее”, — сказал Трамп.
По его словам, для США это стандартная тактика — сначала подписать меморандум о взаимопонимании, а затем заключить соглашение. Однако, по мнению американского лидера, Тегеран не выполнил условия меморандума и не прошёл проверку.
Ранее представитель Министерства иностранных дел исламской республики Эсмаил Багаи заявил, что Иран никогда не нарушал меморандум, подписанный с Соединёнными Штатами, и Вашингтон несёт полную ответственность за его невыполнение.
18 июня в Исламабаде США и Иран подписали меморандум о взаимопонимании. Однако режим прекращения огня неоднократно нарушался. В последние три дня США и Иран возобновили взаимные удары.