Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ ուժերը ոչնչացրել են Իրանի ռազմական կարողությունների զգալի մասը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ երկրի զինված ուժերը ոչնչացրել է իրանական նավատորմը, օդուժը, հրթիռների և անօդաչուների մեծ մասը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա նշել է Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցում, որի տեսանյութը տարածել է Forbes Breaking News-ը։
«Մենք այստեղ ենք չորս ամիս։ Այնպես որ, կարծում եմ, որ մենք շատ բան ենք արել։ Մենք մեկ ամսվա ընթացքում ջախջախել ենք նրանց նավատորմը», - ասել է նա։
Թրամփը հավելել է, որ ոչնչացվել է իրանական օդուժը, հրթիռների մեծ մասը, անօդաչու թռչող սարքերի մեծ մասը, հրթիռային արտադրության 89%-ը։
«Մենք ոչնչացրինք նրանց անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության կարողությունը մոտ 92%-ով», - շեշտել է նա։
Թրամփը կրկին ընդգծել է, որ Իրանը միջուկային զենք չի ունենա։
«Իրանը միջուկային զենք չի ունենա։ Եթե մենք չռմբակոծեինք նրանց B2 ռմբակոծիչներով.... նրանք վաղուց միջուկային զենք կունենային: Եթե նրանք միջուկային զենք ունենային, Իսրայելն այլևս մեզ հետ չէր լինի։ Մերձավոր Արևելքը, հավանաբար, այլևս մեզ հետ չէր լինի, քանի որ, ինչպես տեսաք, նրանք հրթիռներ արձակեցին հինգ տարբեր երկրների ուղղությամբ, որոնք նույնիսկ չգիտեին, որ ներգրավված են», - նշել է նա։
Թրամփը հավելել է, որ ԱՄՆ-ն պետք է վճարվի Մերձավոր Արևելքում անվտանգությունն ապահովելու համար։
«Ես ցանկանում եմ փոխհատուցում ստանալ, քանի որ մենք պաշտպանում ենք աշխարհի շատ հարուստ հատվածը։ Մենք գումար ենք ծախսում, ուստի մենք փոխհատուցում ենք ստանալու պաշտպանության համար։ Մենք պաշտպանում ենք այն երկրների միջոցով, որոնց օգնում ենք», - ասել է նա՝ մատնանշելով Մերձավոր Արևելքի հինգ երկրների՝ ԱՄԷ, Սաուդյան Արաբիա, Քուվեյթ, Բահրեյն, Կատար։
«Մենք պաշտպանում ենք նրանց բոլորին, և մենք կատարել են շատ արդյունավետ աշխատանք: Այսպիսով, չորս ամիս առաջ այս մարդիկ ունեին շատ ուժեղ բանակ, անկասկած ամենաուժեղը, հավանաբար, Մերձավոր Արևելքում: Նրանց անվանում էին Մերձավոր Արևելքի բռնակալ: Հիմա նրանք նավատորմ չունեն: Նրանք ունեն 159 նավ ջրի տակ։ Նրանք ունեին հզոր ռադար։ Այդ ամենը չկա։ Նրանք ունեին հզոր հակաօդային համակարգեր։ Այդ ամենը չկա», - նշել է նա։

Трамп заявил, что американские войска уничтожили значительную часть военного потенциала Ирана
Президент США Дональд Трамп заявил, что вооруженные силы страны уничтожили иранский военно-морской флот, военно-воздушные силы, большую часть ракет и беспилотников. Как сообщает Арменпресс, он заявил об этом в беседе с журналистами в Белом доме, видеозапись которой распространило издание Forbes Breaking News.
«Мы здесь уже четыре месяца. Так что, я думаю, мы многого добились. Мы уничтожили их флот за месяц», — сказал он.
Трамп добавил, что были уничтожены иранские военно-воздушные силы, большая часть ракет, большая часть беспилотников, 89% производства ракет.
«Мы уничтожили около 92% их производственных мощностей по выпуску беспилотников», — подчеркнул он.
Трамп вновь подчеркнул, что у Ирана не будет ядерного оружия.
«У Ирана не будет ядерного оружия. Если бы мы не бомбили их бомбардировщиками B2… у них давно бы было ядерное оружие. Если бы у них было ядерное оружие, Израиля бы уже не было с нами. Ближний Восток, вероятно, уже не был бы с нами, потому что, как вы видели, они выпустили ракеты по пяти разным странам, которые даже не знали об их участии», — сказал он.
Трамп добавил, что Соединенным Штатам следует платить за обеспечение безопасности на Ближнем Востоке.
«Я хочу получать компенсацию, потому что мы защищаем очень богатый регион мира. Мы тратим деньги, поэтому получаем компенсацию за нашу защиту. Мы защищаем страны, которым помогаем», — сказал он, имея в виду пять ближневосточных стран: ОАЭ, Саудовскую Аравию, Кувейт, Бахрейн и Катар.
«Мы защищаем их всех, и мы проделали очень хорошую работу. Четыре месяца назад у этих людей была очень сильная армия, возможно, самая сильная на Ближнем Востоке. Их называли тиранами Ближнего Востока. Теперь у них нет флота. У них 159 кораблей под водой. У них был мощный радар. Все это исчезло. У них были мощные зенитные системы. Все это исчезло», — отметил он.