ԵՄ-ն աջակցում է Մոլդովայի կանաչ վերափոխմանը. Moldpress
Մոլդովայի Հանրապետության նախագահ Մայա Սանդուն Քիշնևում ընդունել է ԵՄ շրջակա միջավայրի, ջրակայունության և մրցունակ շրջանաձև տնտեսության հարցերով հանձնակատար Ջեսիկա Ռոսվոլին։ Կողմերը քննարկել են Մոլդովայի եվրոպական ուղին, ԵՄ շրջակա միջավայրի օրենսդրությանը համապատասխանեցման գործում առաջընթացը, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխության կառավարման, ջրի հասանելիության, վերականգնվող էներգիայի, անտառապատման և թափոնների կառավարման համար անհրաժեշտ ներդրումները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Moldpress գործակալությունը։
ԵՄ հանձնակատարը հայտարարել է, որ կանաչ Մոլդովա նշանակում է ավելի բարգավաճ, ավելի դիմացկուն երկիր, որն ավելի լավ է պատրաստված Եվրամիությանն անդամակցելուն։ Պաշտոնյան նշել է, որ Եվրամիությունը պատրաստ է աջակցել Մոլդովային բնապահպանական նախագծերի իրականացման և կանաչ անցման գործում՝ «Աճի ծրագրի» միջոցով, որը նախատեսում է 1,9 միլիարդ եվրոյի հատկացում երկրի զարգացման համար։
«Մենք կարծում ենք, որ կանաչ անցումը և այս նպատակներին աջակցող բոլոր բնապահպանական գործողությունները կողմնացույց են, որը Մոլդովայի Հանրապետությանն ուղղորդում է դեպի Եվրամիություն իր ճանապարհին, և որ դրանք վերաբերում են ոչ միայն որոշակի պարտավորությունների կատարմանը, այլև իրական օգուտներ բերելուն: Մենք անկեղծորեն ուրախ ենք, որ Մոլդովայի Հանրապետությունը համապատասխանում է այս չափանիշներին: Իհարկե, մարտահրավերներ մնում են», - ասել է Ջեսիկա Ռոսվոլը:
ԵՄ հանձնակատարն ընդգծել է Մոլդովայի Հանրապետության վարչական կարողությունների ամրապնդման կարևորությունը՝ ԵՄ շրջակա միջավայրի օրենսդրության կիրառման և կլիմայի փոփոխության հետ կապված մարտահրավերների կառավարման համար։
Մոլդովայի շրջակա միջավայրի նախարար Գեորգե Հայդերն իր հերթին շեշտել է, որ կանաչ անցումը ոչ միայն բնապահպանական նպատակ է, այլև գործընթաց, որը վերաբերում է երկրի տնտեսական զարգացմանը, մրցունակ ներդրումներին և եվրոպական ապագային։
«Մենք վերահաստատել ենք մեր նպատակը՝ արագացնել եվրոպական բնապահպանական օրենսդրության կիրառումը։ Այնուամենայնիվ, փոփոխությունները կկատարվեն աստիճանաբար, որպեսզի մասնավոր ընկերությունները և քաղաքացիները դժվար կացության մեջ չհայտնվեն.... Մեր նպատակը հստակ է՝ ունենալ ավելի անվտանգ ջուր, ավելի մաքուր օդ և որակյալ հանրային ծառայություններ», - ասել է Հայդերը։
Առաջնահերթությունների շարքում են շրջակա միջավայրի ինստիտուտների ամրապնդումը, պահպանվող բնական տարածքների գրանցամատյանների թվայնացումը և Եվրամիությանն անդամակցության համար բանակցությունների 27-րդ գլխի («Շրջակա միջավայր և կլիմայի փոփոխություն») համար լրացուցիչ տեխնիկական աջակցության ստացումը։
Հայդերը հավելել է, որ Մոլդովան մեծապես գնահատում է ԵՄ-ի կողմից արդեն իսկ տրամադրված աջակցությունը՝ օդի որակի, կլիմայի փոփոխության նկատմամբ դիմադրողականության, կանաչ անցման և ինստիտուցիոնալ ամրապնդման ոլորտներում կարևոր նախագծերի միջոցով։

ЕС поддерживает зеленую трансформацию Молдовы: Moldpress
Президент Республики Молдова Майя Санду приняла в Кишиневе комиссара ЕС по вопросам окружающей среды, устойчивого водопользования и конкурентоспособной экономики замкнутого цикла Джессику Розволл. Стороны обсудили европейский путь Молдовы, прогресс в приведении ее в соответствие с экологическим законодательством ЕС, а также необходимые инвестиции в управление изменением климата, доступ к воде, возобновляемую энергетику, лесовосстановление и управление отходами. “Арменпресс”передает об этом со ссылкой на Moldpress.
Комиссар ЕС заявила, что “зеленая” Молдова означает процветающую, более устойчивую страну, лучше подготовленную к членству в Европейском союзе. Она отметила, что Европейский союз готов поддержать Молдову в реализации экологических проектов и осуществлении “зеленого” перехода в рамках “Программы роста”, которая предусматривает выделение 1,9 миллиарда евро на развитие страны.
“Мы считаем, что “зеленый” переход и все природоохранные мероприятия, поддерживающие эти цели, являются компасом, который направляет Республику Молдова на пути к Европейскому союзу, и что они направлены не только на выполнение определенных обязательств, но и на получение реальных выгод. Мы искренне рады, что Республика Молдова соответствует этим критериям. Конечно, еще остаются и проблемы”, — сказала Джессика Розволл.
Европейский комиссар подчеркнула важность укрепления административного потенциала Республики Молдова для реализации экологического законодательства ЕС и решения проблем, связанных с изменением климата.
Министр окружающей среды Молдовы Георге Хайдер в свою очередь напомнил, что “зеленый” переход — это не только экологическая цель, но и процесс, касающийся экономического развития страны, конкурентоспособных инвестиций и европейского будущего.
«Мы подтвердили нашу цель ускорить реализацию европейского экологического законодательства. Однако изменения будут внедряться постепенно, чтобы частные компании и граждане не оказались в затруднительном положени. Наша цель определанна: иметь более безопасную воду, более чистый воздух и качественные государственные услуги”, — сказал Хайдер.
В число приоритетов входят укрепление природоохранных институтов, оцифровка реестров охраняемых природных территорий и получение дополнительной технической помощи в рамках главы 27 (Окружающая среда и изменение климата) предусмотренной для переговоров о вступлении в ЕС.
Хайдер добавил, что Молдова высоко ценит поддержку, уже оказанную ЕС в важных проектах в области качества воздуха, климатической устойчивости, “зеленого” перехода и укрепления институциональной базы.