Ռուբեն Հակոբյանը կատարել է ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն, թշնամանք հրահրելու և քարոզելու վերաբերյալ հայտարարություններ․ ՔԿ
Հայաստանի քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթով առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հակոբյանը, տեղեկատվական ու հաղորդակցական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ, կատարել է ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն, թշնամանք հրահրելու և քարոզելու վերաբերյալ հայտարարություններ, ինչը հաստատվել է ստացված փորձաքննության եզրակացությամբ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ Ռուբեն Հակոբյանի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքը, ինչպես նաև այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելը) (3 դրվագ)։
ԱԺ նախկին պատգամավոր Ռ.Հ.-ն ձերբակալվել է և նրա նկատմամբ վարչական հսկողությունը որպես խափանման միջոց կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան:

Authorities announced on Friday that former MP Ruben Hakobyan was arrested earlier in the day on charges related to inciting hatred, discrimination, and hostility.
The Investigative Committee said in a press release that Hakobyan allegedly “used information and communication technologies to make statements inciting and promoting hatred, discrimination, intolerance, and hostility.”
He is charged under Article 329(2)(3) of the Criminal Code (public speech aimed at inciting or promoting hatred, discrimination, intolerance, or hostility, as well as the distribution of materials or objects for that purpose), in three counts.
The former MP has been detained, and prosecutors have requested that the court impose administrative supervision rather than pre-trial detention.
Hakobyan was an ARF member and served as a lawmaker in the early 1990s and early 2000s, and later served as an MP for the Heritage party in the 2010s.