«Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Արթուր Աբրահամյանին կալանավորելու որոշում է կայացվել, հայտարարվել է հետախուզում
Նախընտրական շրջանում բազմաթիվ անձանց նյութապես շահագրգռելու և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման վերաբերյալ քրեական վարույթի շրջանակներում «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Արթուր Աբրահամյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը, հայտարարվել է հետախուզում։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ նույն գործի շրջանակներում կալանավորվել էին «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի 2 թեկնածուներ՝ Սասուն Բադոյանը և Վահե Եղիազարյանը։
Հունիսի 11-ին դաշինքի պատգամավորի ևս մեկ թեկնածուի՝ Հայկ Ավագյանի նկատմամբ ևս խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը, նրա նկատմամբ ևս հետախուզում է հայտարարվել։
Հունիսի 7-ին հայտնի էր դարձել, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության ընդհանուր բնույթի և ընտրական հանցագործությունների քննության վարչությունում բազմաթիվ անձանց նյութապես շահագրգռելու և առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման վերաբերյալ քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում «Ուժեղ Հայաստան»-ի պատգամավորի թեկնածուներից 6-ի՝ Հայկ Ավագյանի, Սասուն Բադոյանի, Արթուր Աբրահամյանի, Վահե Թավաքալյանի, Վահե Եղիազարյանի, Աշոտ Սահակյանի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով:
Մինչ նրանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելը ՀՀ դատախազությունը ստացել էր Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի համաձայնությունը։

Принято решение об аресте кандидата в депутаты от блока «Сильная Армения» Артура Абрамяна, объявлено преследование
В рамках уголовного производства по делу о материальной заинтересованности многочисленных лиц в предвыборный период и отмывании денег в особо крупных масштабах в отношениикандидата в депутаты от блока «Сильная Армения» Артура Абрамяна в качестве превентивной меры избран арест, объявлено преследование.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Следственный комитет Республики Армения.
Напомним, что ранее в рамках того же дела были арестованы два кандидата в депутаты от блока «Сильная Армения» - Сасун Бадоян и Ваге Егиазарян.
11 июня в качестве превентивной меры также был избран арест другого кандидата в депутаты от блока - Айка Авагяна, в его отношении также объявлено преследование.
7 июня стало известно, что в ходе предварительного расследования уголовного дела о материальной заинтересованности множества лиц и отмывании денег в особо крупном размере в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета Республики Армения возбуждено уголовное дело против 6 кандидатов в парламент от партии «Сильная Армения»: Айка Авагяна, Сасуна Бадояна, Артура Абрамяна, Ваге Тавакаляна, Ваге Егиазаряна, Ашота Саакяна по части 2 статьи 46-236 и пункту 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодета.
Перед возбуждением уголовного дела против них прокуратура РА получила согласие Центральной избирательной комиссии.