Ձերբակալվել է ՌԴ-ից ՀՀ ժամանած անձը, որը հայտնել էր քվեարկությունից հետո երկիրը շուտափույթ լքելու մտադրության մասին
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեում ստացված առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդման համաձայն, Հովհաննես Սահակյանը, հաստատապես տեղյակ լինելով նախապատրաստվող  հանցագործության մասին՝ չի հայտնել ՀՀ իրավասու մարմիններին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Քննչական կոմիտեից հայտնում են, որ Հ.Ս.-ն ձերբակալվել է:
«Հաղորդման առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի պետության, սահմանադրական կարգի հիմունքների և հասարակական անվտանգության դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության գլխավոր վարչությունում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 473-րդ հոդվածի 1-ին մասով (հանցագործության մասին չհայտնելը):
Քննիչի որոշմամբ Հ.Ս.-ն ձերբակալվել է:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցի ժամանակ Հովհաննես Սահակյանը, որը Ռուսաստանից Հայաստան էր ժամանել ընտրություններին մասնակցելու նպատակով, հայտարարել էր, որ եկել է ընտանիքի հետ և քվեարկության օրն իսկ վերադառնալու է Ռուսաստան, որպեսզի ինքն ու ընտանիքը բարդությունների առաջ չկանգնեն Հայաստանում իրավիճակի հնարավոր լարվածության պատճառով։

Задержан человек, прибывший в Армению из России и заявивший о намерении после голосования поскорее покинуть страну из-за возможной эскалации ситуации
Согласно полученному Следственным комитетом Республики Армения сообщению о предполагаемом преступлении, Ованнес Саакян, будучи точно осведомлен о готовящемся преступлении, не уведомил компетентные органы Республики Армения.
Как передает «Арменпресс», СК РА сообщил о задержании О.С.
«В связи с сообщением в Главном управлении по расследованию преступлений против государства, основ конституционного порядка и общественной безопасности Следственного комитета Республики Армения возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 473 Уголовного кодекса (несообщение о преступлении).
По решению следователя О.С. задержан.
Предварительное расследование продолжается».
Ранее в интервью СМИ Ованнес Саакян, прибывший в Армению из России для участия в выборах, заявил, что приехал с семьей и в тот же день вернется в Россию, чтобы он и его семья не столкнулись с трудностями из-за возможной эскалации ситуации в Армении.
Уведомление: Лицо, обвиняемое в преступлении, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в соответствии с установленной Уголовно-процессуальным кодексом процедурой, путем вынесения вступившего в законную силу судебного решения.