Զելենսկին բաց նամակ է հղել Պուտինին՝ առաջարկելով դեմ առ դեմ հանդիպում անցկացնել
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին բաց նամակ է հղել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին՝ հայտարարելով, որ Ուկրաինան կարող է կտրուկ բարձրացնել պատերազմի գինը Ռուսաստանի համար և կոչ անելով անձամբ հանդիպել՝ ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նամակը հրապարակվել է Ուկրաինայի նախագահի պաշտոնական կայքում։
Իր նամակում Զելենսկին նշում է, որ «պատերազմն ավելի ու ավելի բացասական է ազդում Ռուսաստանի վրա»: Նրա խոսքով՝ ՌԴ բնակիչներին դուր չեն գալիս «մեր անօդաչու թռչող սարքերն ու հրթիռները», բենզինի պակասը, մշտական սահմանափակումները և նախատեսվող զորահավաքը։
Հղում անելով հետախուզական տվյալներին՝ Զելենսկին նաև հայտնել է, որ մայիսին Ուկրաինայի առաջնագծում սպանվել կամ ծանր վիրավորվել է 30 000 ռուսաստանցի, և որ այս ցուցանիշը պահպանվում է մի քանի ամիս շարունակ։
Զելենսկու խոսքով՝ «Ռուսաստանի կորուստների 63%-ը զոհերն են և միայն 37%-ը՝ վիրավորները»։
«21-րդ դարում բանակները չեն կարող իրենց թույլ տալ նման հավասարակշռություն։ Զոհվածների համամասնությունը ապագայում կաճի», - ասել է Ուկրաինայի նախագահը։
Նա կոչ է արել Պուտինին դեմ առ դեմ բանակցություններ վարել չեզոք երկրում և կրկին մերժել է Ռուսաստանի առաջարկը՝ հանդիպելու Մոսկվայում։
Զելենսկին նշել է, որ Պուտինի կառավարման 26 տարիներն «ամբողջությամբ փոխել են Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների օրակարգը»։
«Մեր ժողովուրդներն առևտրի և քաղաքացիական այլ հարցերի քննարկումից անցել են բացառապես հարվածների և կորուստների մասին խոսելուն», - նշել է նա։
Նա նաև գրել է, որ Միացյալ Նահանգներն իր ողջ ուշադրությունը նվիրում է Իրանի հարցին, և սխալ կլինի պարզապես սպասել, թե երբ հերթը կհասնի Եվրոպայում պատերազմին։
«Ուկրաինան առաջարկում է պատերազմը դադարեցնել մեր և ձեր միջև ձևաչափով», - գրել է նախագահը։
Իր բաց նամակում Զելենսկին նաև մի քանի կետ է նշել Պուտինի հետ բանակցությունների նախապատրաստման և դրանց ձևաչափի վերաբերյալ։
Մասնավորապես, նա առաջարկել է նշանակել հստակ ամսաթիվ և անցկացնել հանդիպումը երրորդ երկրում, ոչ թե Մոսկվայում կամ Կիևում։ Նա առաջարկել է Շվեյցարիան, Թուրքիան, արաբական երկրները։ Զելենսկին նաև առաջարկել է Եվրոպայի և Միացյալ Նահանգների մասնակցությունը բանակցություններին՝ նշելով, որ պատերազմը տեղի է ունենում Եվրոպայում, և տրամաբանական է թվում նրանց մասնակցությունը, ովքեր կարող են հանդես գալ որպես երաշխավորներ։
Զելենսկին նաև առաջարկել է կրակը դադարեցնել ներկայիս առաջնագծում։
«Ներկայիս առաջնագիծն այն գիծն է, որտեղից պետք է սկսվի դիվանագիտությունը։ Ուկրաինան պատրաստ է լիովին դադարեցնել կրակը բանակցությունների ողջ ընթացքում», - գրել է նա։
Ուկրաինայի նախագահն առաջարկել է նաև ԱՄՆ-ի կողմից հրադադարի մոնիթորինգ և գերիների փոխանակում «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով։
«Եթե դուք անձամբ ձեր մտքում չհանգեք այն եզրակացության, որ ժամանակն է ավարտել այս պատերազմը, Ուկրաինան կշարունակի պայքարել իր գոյության համար։ Մեզ հետ կլինեն նրանք, ովքեր կաջակցեն մեզ։ Բայց դուք նույնպես ստիպված կլինեք շատ ավելի մեծ ջանքեր գործադրել՝ պայքարելու ձեր սեփական գոյության համար. ոչ թե Ռուսաստանի, այլ ձեր սեփական։ Եվ սա սպառնալիք չէ ինձնից կամ Ուկրաինայից։ Սրանք Ռուսաստանի պատմության փաստեր են, որոնք դուք լավ գիտեք. երբ Ռուսաստանը հոգնում է, տեղի են ունենում փոփոխություններ։ Մենք կարող ենք աշխատել նման ուժասպառության հասնելու համար։ Դուք կարող եք դադարեցնել ձեր պատերազմը», - եզրափակել է իր նամակը Զելենսկին։
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարար Անդրեյ Սիբիհան նշել է, որ Զելենսկու նամակը Պուտինին պաշտոնապես կփոխանցվի դիվանագիտական ուղիներով։
«Այս բաց նամակը լուրջ և իմաստալից առաջարկ է պատերազմը դադարեցնելու համար։ Ուղիղ Ուկրաինայի նախագահից՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահին։ Հստակ, իրագործելի քայլերով և անձամբ հանդիպելու հրավերով», - գրել է Սիբիհան X սոցիալական ցանցում։
Ուկրաինայի արտաքին գործերի նախարարը հավելել է, որ Կիևը սպասում է այս առաջարկին Մոսկվայից բովանդակալից պատասխանի։

Зеленский направил Путину открытое письмо с предложением встретиться с глазу на глаз
Президент Украины Владимир Зеленский направил открытое письмо президенту России Владимиру Путину, в котором заявил, что Украина может резко увеличить издержки войны для России, и призвал к личной встрече для прекращения боевых действий. Как передает “Арменпресс”, письмо было опубликовано на официальном сайте украинского президента.
Зеленский отметил, что “война приносит России все больше негатива”, добавив, что россиянам не нравятся их беспилотники и ракеты, нехватка бензина, постоянные ограничения и плановая военная мобилизация.
Ссылаясь на данные разведки, Зеленский также сообщил, что в мае на украинском фронте погибли или получили серьезные ранения 30 000 россиян, и эта цифра сохраняется уже несколько месяцев.
По словам Зеленского, 63% потерь России — это гибель людей, и только 37% — ранения.
“В XXI веке ни одна армия не может позволить себе такое соотношение. И доля погибших будет только расти”, — заявил украинский президент.
Он призвал Путина провести личные переговоры в нейтральной стране и вновь отклонил предложение России о встрече в Москве.
Зеленский отметил, что 26 лет правления Путина “полностью изменили повестку дня отношений между Украиной и Россией”.
“Наши народы перешли от обсуждения торговли и других гражданских вопросов исключительно к обсуждению ударов и потерь”, — отметил он.
Он также написал, что Соединенные Штаты уделяют все свое внимание иранской проблеме, и было бы неправильно просто ждать поворота войны в Европе.
“Украина предлагает закончить эту войну через прямой диалог между нами — и вами”, — написал президент.
Зеленский также изложил несколько пунктов, касающихся подготовки и формата переговоров с Путиным.
В частности, он предложил назначить конкретную дату и провести встречу в третьей стране, а не в Москве или Киеве. Он предложил Швейцарию, Турцию и арабские страны. Зеленский также предложил участие Европы и США в переговорах, отметив, что война происходит в Европе, и участие тех, кто может выступить в качестве гарантов, представляется логичным.
Зеленский также предложил прекращение огня на нынешней линии фронта.
“Линия фронта сегодня — это линия, от которой должна начинаться дипломатия. Украина готова к полному прекращению огня на время переговоров”, — написал он.
Украинский президент также предложил мониторинг прекращения огня со стороны США и обмен пленниками по принципу “все за всех”.
“Если вы лично не придете к выводу, что пора заканчивать эту войну, Украина продолжит бороться за свое существование. У нас будут те, кто нас поддерживает. Но и вам придется гораздо тяжелее бороться за собственное существование — не России, а ваше личное. И это не угроза ни от меня, ни от Украины. Это факт российской истории, который вам хорошо известен: когда Россия устает, приходят перемены. Мы можем работать на приближение этой усталости. Вы можете остановить свою войну” — заключил Зеленский.
Министр иностранных дел Украины Андрей Сибига отметил, что письмо Зеленского Путину будет официально передано по дипломатическим каналам.
“Это открытое письмо является серьезным и весомым предложением по завершению войны. Непосредственно от Президента Украины - к Президенту Российской Федерации. С четкими, осуществимыми шагами и приглашением на личную встречу. Мы также официально передаем это письмо через дипломатические каналы”, — написал Сибига в социальной сети X.