Ալիկ Ալեքսանյանը կալանավորվել է 2 ամսով
Ալիկ Ալեքսանյանին մեղադրանք է հավաքին մասնակցելու համար նյութապես շահագրգռելու և առանձնապես խոշոր չափերի փողերի լվացման հոդվածներով։
Քննչական կոմիտեն հունիսի 2-ին հայտնել էր Ալիկ Ալեքսանյանին ձերբակալելու մասին։
Հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասված էր.
«Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ՀՀ ՆԳՆ-ից ստացված առերևույթ հանցանքի վերաբերյալ հաղորդման առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության շրջանակում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության հետ համատեղ իրականացված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ «Ուժեղ Հայաստան»-ի աջակից Ա.Ա.-ն 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ից հանդիսանալով «Մեր ձևով ազգային արժեքների պահպանություն» ՀԿ-ի հիմնադիր և գործադիր մարմնի ղեկավար, Ս.Կ.-ի աջակիցների, «Մեր ձևով» ՀԿ-ի և «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության կողմից 2025 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2026 թվականի մայիսն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ-ում կազմակերպած ցույցերին և հավաքներին մասնակցելու, այլ կերպ՝ հավաքի մասնակիցներ հավաքագրելու իրական նպատակով՝ ՀՀ տարբեր վայրերում գործող «Մեր ձևով» ՀԿ-ի գրասենյակներում ձևականորեն, քողարկելով իր իրական մտադրությունը, քաղաքացիաիրավական, այդ թվում՝ ծառայությունների մատուցման պայմանագրերի հիման վրա տարբեր ժամանակահատվածներով աշխատանքի է ընդունել շուրջ 1400 քաղաքացու, որոնցից ավելի քան 400-ը համատեղությամբ աշխատել են նաև այլ ընկերություններում:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 8-ից մինչև 2026 թվականի մարտի 31-ն ընկած ժամանակահատվածում «Մեր ձևով» ՀԿ-ի բանկային հաշիվներին Ս.Կ.-ի հետ փոխկապակցված «Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամից, «Ինտեգո Էներգո» և «Տաշիր Կապիտալ» ՓԲ ընկերություններից որպես «Նվիրատվություն», «Փոխառության տրամադրում» փոխանցվել է հանցավոր գործունեության արդյունքում ձեռք բերված՝ շուրջ 1.6 մլրդ ՀՀ դրամ, 230 հազար եվրո և 75 հազար ԱՄՆ դոլար:
Ա.Ա.-ն նույն ժամանակահատվածում հանցավոր ծագում ունեցող առանձնապես խոշոր չափերի գումարն օրինական գործունեության պատրվակով լեգիտիմացնելու նպատակով՝ աշխատանքի ընդունված քաղաքացիներին մեկ կամ ավելի ամիս որպես աշխատավարձ, ինչպես նաև ծառայությունների մատուցման դիմաց վճարելու քողի ներքո, նյութապես շահագրգռել է՝ ուղղորդելով մասնակցել Ս.Կ.-ի աջակիցների, «Մեր ձևով» ՀԿ-ի և «Ուժեղ Հայաստան»-ի կողմից 2025 թվականի սեպտեմբերից մինչև 2026 թվականի մայիսն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ-ում կազմակերպած ցույցերին և հավաքներին:
Արդյունքում, աշխատանքի ընդունված քաղաքացիների գերակշիռ մասն աշխատանքի չեն հաճախել կամ ամսվա կտրվածքով կազմակերպությունների գրասենյակ են այցելել մեկ կամ մի քանի անգամ՝ չգիտակցելով նույնիսկ հասարակական կազմակերպությունում իրենց գործառույթների բնույթը և նպատակը: Հետագայում, Ա.Ա.-ն նշված աշխատակիցներին ազատել է աշխատանքից՝ առանց կանոնադրությամբ նախատեսված՝ ՀԿ-ի նպատակների իրագործման:
Այսպիսով, Ա.Ա.-ն հանցավոր գործունեության արդյունքում ձեռք բերված՝ հասարակական կազմակերպության հաշիվներին փոխանցված գումարներից որպես աշխատավարձ և դրան հավասարեցված այլ վճարումներ հատկացրել է 703 մլն 835 հզր 953 ՀՀ դրամ, իսկ որպես քաղաքացիաիրավական պայմանագրով աշխատանքի վարձատրություն՝ 59 մլն 428 հզր 521 ՀՀ դրամ՝ ընդհանուր՝ 763 մլն 264 հզր 474 ՀՀ դրամ։
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են բազմաթիվ վարութային և ապացուցողական գործողություններ, հարցաքննվել է շուրջ 500 անձ:
Ա.Ա.-ի նկատմամբ հսկող դատախազի որոշմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը) և 296-դ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը)»:

A court has approved the investigator’s motion to detain without bail Alik Aleksanyan, a senior member of Samvel Karapetyan’s Strong Armenia Party, who was arrested earlier on Tuesday on suspicion of money laundering and paying citizens to attend the tycoon’s rallies.
Strong Armenia representatives have denied the accusations, calling them fabricated. Aleksanyan is a member of the party’s board and is not running for parliament on the alliance list.
He was ordered into a two-month pre-trial detention by the court.
The Investigative Committee earlier said in a press release that a joint probe with police revealed that Aleksanyan — who led the “Mer Dzevov” (Our Way) NGO movement, a precursor to the Strong Armenia Party — allegedly concealed his true intentions and formally hired around 1,400 citizens under civil-law and service contracts for different periods at the movement’s offices across Armenia, more than 400 of whom were also simultaneously employed by other companies.
During the pre-trial investigation, it was established that between October 8, 2025, and March 31, 2026, approximately 1.6 billion drams, €230,000, and $75,000 were transferred to the bank accounts of the “Mer Dzevov” NGO from the Tashir Charitable Foundation and affiliated companies, “Inteko Energo” and “Tashir Capital,” linked to Samvel Karapetyan, under the labels of “donations” and “loan provisions,” allegedly constituting proceeds of criminal activity.
During the same period, Aleksanyan allegedly laundered large-scale illicit funds by disguising them as lawful activity, paying salaries and service fees to hired citizens, and materially incentivizing them to participate in rallies and gatherings organized by Karapetyan’s supporters, the “Mer Dzevov” NGO, and the Strong Armenia Party between September 2025 and May 2026.
As a result, the majority of the hired individuals either did not attend work or visited the organization’s offices only once or a few times per month, reportedly without being aware of the nature or purpose of their roles within the NGO.
Subsequently, Aleksanyan dismissed the employees without fulfilling the statutory objectives of the NGO.
Thus, according to the Investigative Committee’s statement, Aleksanyan allegedly disbursed 703,835,953 drams in salaries and equivalent payments from funds transferred to the NGO’s accounts through criminal activity, and an additional 59,428,521 drams as remuneration under civil-law contracts, amounting to a total of 763,264,474 drams.
Around 500 individuals have been questioned in the ongoing investigation into the scheme.
Aleksanyan faces charges of material inducement to participate in assemblies under Article 236(2) of the Criminal Code and aggravated money laundering under Article 296(3)(3).
Samvel Karapetyan is currently under house arrest on unrelated charges, while his nephew Narek leads the Strong Armenia alliance list in the parliamentary election on June 7.