Լիբանանում հրադադարը ԱՄՆ-ի հետ համաձայնագրի առանցքային պայմաններից է․ Իրանի ԱԳՆ
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային հունիսի 1-ին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ պատերազմը դադարեցնելու ցանկացած համաձայնագիր պետք է ներառի Լիբանանում հրադադարի երաշխիքներ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է France 24-ը։
«Մենք պնդում ենք, որ Լիբանանում հրադադարը պատերազմին վերջ դնելու ցանկացած համաձայնագրի կարևոր պայման է»,- նշել է Բաղային։
Խոսնակը հավելել է, որ Միացյալ Նահանգները շարունակում է խախտել Իրանի հետ հրադադարը՝ նկատի ունենալով ԱՄՆ-ի կողմից հարավային նավահանգստի վրա հարվածները, որոնք կարճատև ռազմական բախում են առաջացրել։
«Միացյալ Նահանգները նույնպես խախտում է հրադադարը, այդ թվում՝ այսօր առավոտյան»,- ասել է Բաղային՝ հավելելով, որ Իրանը «կձեռնարկի բոլոր միջոցները, որոնք անհրաժեշտ կհամարի Իրանի ազգային անվտանգությունը պաշտպանելու համար»։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանը ցանկանում է խաղաղության համաձայնություն կնքել ԱՄՆ-ի հետ։

Прекращение огня в Ливане — одно из ключевых условий соглашения с США – МИД Ирана
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Ирана Эсмаил Багаи заявил на брифинге 1 июня, что любое соглашение о прекращении войны с США должно включать гарантии прекращения огня в Ливане. Как передает Арменпресс, об этом сообщает France 24.
«Мы настаиваем на том, что прекращение огня в Ливане является важным условием любого соглашения о прекращении войны», — сказал Багаи.
Пресс-секретарь добавил, что Соединенные Штаты продолжают нарушать режим прекращения огня с Ираном, имея в виду удары США по южному порту, которые спровоцировали кратковременное военное столкновение.
«Соединенные Штаты также нарушают режим прекращения огня, в том числе и сегодня утром», — сказал Багаи, добавив, что Иран «примет все меры, которые сочтет необходимыми для защиты национальной безопасности Ирана».
Ранее президент США Дональд Трамп заявил, что Иран хочет подписать мирное соглашение с Соединенными Штатами.