Ջերմուկի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքը հանձնելու վերաբերյալ սուտ մատնություն կատարած անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում
Ջերմուկ քաղաքի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքը հանձնելու վերաբերյալ սուտ մատնություն կատարած անձի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն են տարածել Հայաստանի քննչական կոմիտեից՝ ներկայացնելով մանրամասներ։
«Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչությունում  Ջերմուկ քաղաքի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքը հանձնելու վերաբերյալ սուտ մատնության և սուտ մատնություն կազմակերպելու դեպքի առթիվ իրականացվում է նախաքննություն:
Նախաքննության ընթացքում Ա.Խ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 476-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սուտ մատնությունը):
Ներկայացված մեղադրանքում Ա.Խ․-ն իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել, զղջացել Ջերմուկի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքն իբր հակառակորդին հանձնելու վերաբերյալ սուտ տեղեկություն հայտնելու համար` պատճառաբանելով, որ գտնվելով ոչ սթափ վիճակում՝ մասնակցել է Ն.Կ.-ի կողմից կազմակերպված հավաքին, որտեղ հանդիպել է Ա.Ա.-ին, ով տեղեկացված լինելով իր սոցիալական խնդիրների մասին՝ անմիջապես՝ 2026 թվականի մայիսի 20-ին կազմակերպել է լրագրողի հետ հարցազրույցը:
Ա․Խ․–ն նշել է նաև, որ ավելի վաղ՝ 2026 թվականի ապրիլի 17-ից մինչև մայիսի 8-ը, որպես դիտորդ մարտական հերթապահություն է ստանձնել Ջերմուկի զորամասի N մարտական դիրքում։ Մարտական հերթապահության օրերին գտնվել է սթափ վիճակում»,– նշված է հաղորդագրության մեջ։

Возбуждено уголовное преследование в отношении лица, совершившего заведомо ложный донос о сдаче боевой позиции в направлении города Джермук
В отношении лица, совершившего заведомо ложный донос о сдаче боевой позиции в направлении города Джермук, возбуждено публичное уголовное преследование. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе Следственного комитета Армении.
«Как мы уже сообщали, в Главном военном следственном управлении Следственного комитета ведется предварительное следствие по факту заведомо ложного доноса и организации заведомо ложного доноса о сдаче боевой позиции, расположенной в направлении города Джермук. В ходе предварительного следствия в отношении А. Х. было возбуждено публичное уголовное преследование по части 1 статьи 476 Уголовного кодекса (заведомо ложный донос).
А. Х. полностью признал себя виновным и выразил сожаление по поводу сообщения ложной информации о якобы сдаче противнику боевой позиции, расположенной в направлении Джермука. Свои действия он объяснил тем, что, находясь в нетрезвом состоянии, принял участие в собрании, организованном Н. К., где встретил А. А. Последний, зная о его социальных проблемах, сразу же — 20 мая 2026 года — организовал интервью с журналистом.
А. Х. также отметил, что ранее, с 17 апреля по 8 мая 2026 года, он в качестве наблюдателя заступал на боевое дежурство на боевой позиции N воинской части Джермука. В дни боевого дежурства он находился в трезвом состоянии», — отмечается в сообщении.