ԱՄՆ-ն պատրաստվում է Թրամփի դիմանկարով 250 դոլարանոց թղթադրամ թողարկել
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը պատրաստվում է թողարկել նոր 250 դոլարանոց թղթադրամ, որի վրա կարող է պատկերված լինել նրա դիմանկարը, եթե երկրի օրենսդիրները թույլատրեն դա։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ամերիկյան ԶԼՄ-ները, ԱՄՆ դաշնային օրենքն արգելում է տպել ողջ մարդու պատկերով ԱՄՆ թղթադրամ, սակայն Կոնգրեսում Թրամփի դաշնակիցները ներկայացրել են օրենսդրություն, որը բացառություն կմտցնի ԱՄՆ-ի 250-ամյակին նվիրված հոբելյանական շարքի համար։
Նախագիծը ներկայացրել է հանրապետական ​​կոնգրեսական Ջո Ուիլսոնը, այն 2025 թ. փետրվարից գտնվում է Ներկայացուցիչների պալատի ֆինանսական ծառայությունների հանձնաժողովում։
Սպիտակ տանը կայացած ճեպազրույցի ժամանակ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթը, անդրադառնալով 250 դոլարանով թղթադրամի մասին հարցին, պատասխանել է, որ «ամեն ինչ Կոնգրեսի ձեռքերում է»։ Նա նաև ընդգծել է, որ «չի կարծում, որ կա որևէ դատապարտելի բան», եթե Թրամփի դիմանկարը հայտնվի թղթադրամի վրա։
Նշենք, որ ԱՄՆ-ի 250-ամյակի տոնակատարությունների շրջանակում Թրամփի ստորագրությունն արդեն իսկ նախատեսվում է տեղադրել ամերիկյան թղթադրամների վրա։

США готовятся выпустить банкноту номиналом 250 долларов с портретом Трампа
Администрация президента США Дональда Трампа готовится выпустить новую банкноту номиналом 250 долларов, на которой может быть изображен его портрет, если это разрешат законодатели страны.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на американские СМИ, федеральный закон США запрещает печатать на банкнотах США изображение человека в полный рост, но союзники Трампа в Конгрессе внесли законопроект, который сделает исключение для юбилейной серии, посвященной 250-летию Соединенных Штатов.
Законопроект был внесен конгрессменом-республиканцем Джо Уилсоном и находится в Комитете по финансовым услугам Палаты представителей с февраля 2025 года.
Во время брифинга в Белом доме министр финансов Скотт Бессент, отвечая на вопрос о банкноте в 250 долларов, заявил, что «все в руках Конгресса». Он также подчеркнул, что «не считает, что есть что-то плохое» в появлении изображения Трампа на банкноте. Следует отметить, что подпись Трампа уже планируется разместить на американских банкнотах в рамках празнований 250-летия Соединенных Штатов.