ԱՄՆ պետքարտուղարն անդրադարձել է ՀՀ-ի հետ հազվագյուտ հանածոների ոլորտում գործակցության նշանակությանը
Այն երկրները, որոնք չունեն օգտակար հանածոներ կամ դրանք ձեռք բերելու, վերամշակելու հնարավորություն, 21-րդ դարում հետ կմնան տեխնոլոգիական նորարարությունների կենտրոնում լինելուց:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Երևանում հայտարարել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետական քարտուղար Մարկո Ռուբիոն, անդրադառնալով Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև ստորագրված կարևորագույն հանքանյութերի և հազվագյուտ հանածոների արդյունահանման և մշակման ոլորտում մատակարարման ապահովման վերաբերյալ շրջանակային հուշագրի կարևորությանը:
«Ամբողջ աշխարհում ամեն օր տեսնում ենք, որ ամենակարևոր օգտակար հանածոները, որոնց մասին ընդամենը 20 տարի առաջ ոչ ոք չէր խոսում, այսօր անհրաժեշտ են բոլոր նոր տեխնոլոգիաների, բոլոր նորարարությունների համար, որոնք այսօր գոյություն ունեն: 21-րդ դարում անհրաժեշտ կլինի ոչ միայն ունենալ այդ օգտակար հանածոները, այլև ունենալ դրանք օգտակար ապրանքների վերամշակելու ունակություն, ինչը կարևոր նշանակություն ունի ապագա բարգավաճման համար: Եվ այն երկրները, որոնք ունակ են դրան, կկարողանան ձեռք բերել տնտեսական անկախություն և 21-րդ դարում կհայտնվեն նորարարության կենտրոնում: Իսկ նրանք, որոնք հետ են մնում, կտուժեն դրա պատճառով: Մենք կկարողանանք միասին աշխատել, որպեսզի մեր երկու երկրներին, մեր երկու տնտեսություններին ապահովենք այդ կարևոր օգտակար հանածոների հասանելիությունն այնպես, որ դա ոչ միայն ֆինանսապես շահավետ լինի մեր երկրների համար, այլև նպաստի նորարարության այն ցիկլին, որն այդքան կարևոր նշանակություն կունենա 21-րդ դարի համար»,- նշել է  Ռուբիոն:
Հայաստանն ու Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները շրջանակային հուշագիր են ստորագրել կարևորագույն հանքանյութերի և հազվագյուտ հանածոների արդյունահանման և մշակման ոլորտում մատակարարման ապահովման վերաբերյալ։ Հուշագիրը ստորագրվել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի՝ Երևան կատարած այցի շրջանակներում։ Հայկական կողմից հուշագիրը ստորագրել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, ամերիկյան կողմից՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն։

U.S. Secretary of State Marco Rubio said on Tuesday in Yerevan that the Memorandum of Understanding on critical minerals signed with Armenia is going to further enhance mutual prosperity.
“We see every single day all over the world, every visit I ever have, whether it's in Washington with a visiting delegation or in my travels, critical minerals, which is something no one talked about just 20 years ago, are now essential to all of the new technologies, all the innovations that are going to require for the 21st century, not just access to these minerals, but the ability to process and refine them to be usable goods, is critical to the future, for prosperity. And countries that are able to do that are going to be able to find economic independence and are going to be able to find themselves at the center of innovation in the 21st century. And those who lag behind are going to suffer for it. We are going to be able to work together to make sure that both of our countries, both of our economies are going to have reliable access to these critical minerals in a way that is not just financially beneficial to our countries, but also fuel that cycle of innovation that will be so critical to the 21st century," he said.
Armenia and the United States signed on Tuesday a memorandum titled “Framework for Securing Supply in the Mining and Processing of Critical Minerals and Rare Earths.”