Թրամփը ներկայացրել է Իրանի հարստացված ուրանի ոչնչացման մի քանի տարբերակ
Իրանի հարստացված ուրանը կա՛մ պետք է հանձնվի Վաշինգտոնին՝ ԱՄՆ-ում ոչնչացվելու համար, կա՛մ պետք է ոչնչացվի տեղում կամ որևէ այլ համաձայնեցված վայրում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա գրել է Truth Social հարթակում։
«Հարստացված ուրանը (միջուկային փոշին) կա՛մ անմիջապես կհանձնվի Միացյալ Նահանգներին՝ տուն բերելու և ոչնչացնելու համար, կա՛մ, նախընտրելի է, Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ համատեղ և համակարգված կերպով կոչնչացվի տեղում կամ այլ ընդունելի վայրում՝ Ատոմային էներգիայի հանձնաժողովի կամ դրա համարժեք մարմնի մասնակցությամբ, որը կլինի այս գործընթացի և իրադարձության վկան», - նշել է նա գրառման մեջ։
ԱՄՆ-ն բազմիցս պնդել է, որ Իրանը պետք է դադարեցնի իր միջուկային ծրագիրը և հրաժարվի հարստացված ուրանի պաշարներից:
Ավելի վաղ իրանական Tasnim լրատվական գործակալությունը հերքել էր արևմտյան մամուլում տարածված տեղեկությունները, թե Իրանը պատրաստ է իր հարստացված ուրանի պաշարները տեղափոխել արտասահման:

Trump outlines options for disposal of Iran’s enriched uranium
U.S. President Donald Trump has outlined options for the fate of Iran’s enriched uranium stockpile if both countries sign a peace agreement currently under negotiation.
“The Enriched Uranium (Nuclear Dust!) will either be immediately turned over to the United States to be brought home and destroyed or, preferably, in conjunction and coordination with the Islamic Republic of Iran, destroyed in place or, at another acceptable location, with the Atomic Energy Commission, or its equivalent, being witness to this process and event,” Trump wrote on Truth Social.
The U.S. has repeatedly insisted that Iran must stop its nuclear program and abandon its stockpile of enriched uranium.
According to The Hill, the issue has remained a sticking point during the latest set of talks in Qatar, where both sides are closing in on a deal that would end the conflict and gradually reopen the Strait of Hormuz.
Earlier, the Iranian news agency Tasnim denied reports circulated in Western media that Iran was ready to transfer its enriched uranium reserves abroad.