ՌԴ ԱԳՆ-ն հերքել է Հայաստանի ընտրություններին միջամտության վերաբերյալ The Insider-ի հոդվածը
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հերքել է The Insider պարբերականի հրապարակումը Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ռուսական միջամտության, ՌԴ դիվանագետների կողմից Հայաստանում լրտեսական գործունեություն իրականացնելու վերաբերյալ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել՝ շեշտելով, որ այդ հրապարակումը կեղծ է, իսկ The Insider պարբերականին անվանել է «օտարերկրյա գործակալ, որը կատարում է իր արտասահմանյան կուրատորների պատվերները»։
ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է, թե «այդ հրապարակումը սադրանք է՝ միտված Ռուսաստանի դիվանագետների վրա հոգեբանական ճնշում գործադրելուն և ընտրություններից առաջ Հայաստանի հասարակության վախ սերմանելուն»։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ հրապարակման հեղինակները ՌԴ դիվանագիտական առաքելության ներկայացուցիչների կենսագրական տվյալները ներկայացնելուց թույլ են տվել փաստական բազմաթիվ սխալներ և անճշտություններ։
ՌԴ ԱԳՆ-ն հավելել է, թե The Insider-ի հրապարակած սքրինշոթերը հավաստի չեն՝ շեշտելով, թե պարբերականը չի կարողացել ներկայացնել որևէ համոզիչ փաստ՝ հրապարակման հավաստիությունը հաստատելու համար։
The Insider-ը մայիսի 19-ին ծավալուն հոդված էր հրապարակել՝ հունիսի 7-ին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններում Ռուսաստանի հնարավոր ազդեցության, ՌԴ նախագահի վարչակազմում Հայաստանի ուղղությամբ տարվող աշխատանքների համակարգման և Երևան ուղարկված պատասխանատուների մասին:
«Մոլդովայում և Հունգարիայում վերջին անհաջողություններից հետո Կրեմլն իր ռեսուրսներն ուղղել է դեպի Հայաստան, որտեղ հունիսի 7-ին նախատեսված են խորհրդարանական ընտրություններ։ Կրեմլը հույս ունի կանխել գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակը այն բանից հետո, երբ նա սկսել է խորացնել հարաբերությունները Եվրոպական միության և Միացյալ Նահանգների հետ։ The Insider-ը բացահայտել է, թե Ռուսաստանի նախագահի վարչակազմում ով է համակարգում հայկական ուղղությունը, Արտաքին հետախուզության ծառայության (СВР), Գլխավոր հետախուզական վարչության (ГРУ) և Անվտանգության դաշնային ծառայության (ФСБ) որ սպաներն են ուղարկվել Երևան ու թե ինչպես են հայաստանյան ընդդիմադիր թեկնածուները կապված Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունների հետ»,-գրել էր պարբերականը՝ նշելով, որ գործընթացում ներգրավված են նաև ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության առաջին և երկրորդ քարտուղարները, ինչպես նաև Հայաստանում «Ռոսատոմ»-ի ներկայացուցիչը։

МИД России опровергает публикацию журнала The Insider о вмешательстве в армянские выборы
МИД России опровергает публикацию журнала The Insider о вмешательстве России в предстоящие парламентские выборы в Армении и шпионской деятельности российских дипломатов в Армении.
По сообщению Арменпресс, МИД России выступил с заявлением, отмечая ложность публикации и называя The Insider «иностранным агентом, выполняющим приказы своих иностранных кураторов».
МИД России заявил, что «эта публикация является провокацией, направленной на оказание психологического давления на российских дипломатов и внушение страха армянскому обществу перед выборами».
В заявлении отмечается, что авторы публикации допустили многочисленные фактические ошибки и неточности при представлении биографических данных представителей российской дипломатической миссии.
МИД России добавил, что скриншоты, опубликованные The Insider, ненадежны, подчеркнув, что газета не представила убедительных фактов, подтверждающих достоверность публикации.
Издание The Insider 19 мая опубликовало обширную статью о возможном влиянии России на парламентские выборы в Армении 7 июня, координации работы в администрации президента России по Армении и о чиновниках, направленных в Ереван.
«После недавних неудач в Молдове и Венгрии Кремль перенаправил свои ресурсы в Армению, где 7 июня запланированы парламентские выборы. Кремль надеется предотвратить победу партии «Гражданский договор» нынешнего премьер-министра Никола Пашиняна после того, как он начал углублять отношения с Европейским союзом и США. The Insider раскрыл, кто координирует армянское направление в администрации президента России, какие сотрудники Службы внешней разведки (СВР), Главного разведывательного управления (ГРУ) и Федеральной службы безопасности (ФСБ) были направлены в Ереван, и как кандидаты от армянской оппозиции связаны с российскими спецслужбами», — писало издание, отмечая, что в этом процессе также участвуют первый и второй секретари посольства России в Армении, а также представитель Росатома в Армении.