Հայաստանը Կաննում 2027 թվականին կներկայանա 4 նոր ֆիլմով
Հայաստանը 2027 թվականին կդառնա Կաննի 80-րդ կինոփառատոնի շրջանակում իրականացվող «Քննադատների շաբաթ» (La Semaine de la Critique) ծրագրի «Հաջորդ քայլը» (Next Step Studio) նախաձեռնության պատվո երկիր՝ ստեղծելով կարևոր հնարավորություն հայկական կինոյի միջազգային ներկայացման և երիտասարդ կինոգործիչների առաջխաղացման համար։
«Ծրագրի շրջանակում 4 հայ և 4 արտասահմանցի ռեժիսորներ Հայաստանում կհամագործակցեն՝ ստեղծելով 4 կարճամետրաժ ֆիլմ, որոնք կներկայացվեն Կաննում։ Հայ մասնակիցները հնարավորություն կունենան ներկայացնելու նաև իրենց ապագա լիամետրաժ նախագծերը միջազգային կինոարդյունաբերության ներկայացուցիչներին։ Սա կարևոր քայլ է Հայաստանի կինոյի միջազգային տեսանելիության, համագործակցությունների զարգացման և մշակութային դիվանագիտության ամրապնդման ուղղությամբ»,– «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից հայտնում են, որ այս մասին հայտարարվել է Կաննի կինոփառատոնում։
Միջոցառմանը ներկա է եղել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Դանիել Դանիելյանը։
Փոխնախարարը ողջույնի խոսքում ընդգծել է Կաննի փառատոնի «Քննադատների շաբաթվա» բացառիկ դերը համաշխարհային կինոյում, ինչպես նաև նոր տաղանդների կրթության և բացահայտման գործում։
«Հայաստանը Կաննում  ներկայացված է արժանապատվորեն․  հայ  կինոյի մեծ վարպետ Արտավազդ Փելեշյանի հինգ ֆիլմերի ընդգրկումից հետո Cannes Classics ծրագրում այս նոր հայտարարությունը մեզ համար ունի խորապես խորհրդանշական, նույնիսկ պատմական նշանակություն։
Տասնամյակներ շարունակ Կաննի փառատոնի այս խորհրդանշական կառույցը բացահայտում է նոր ձայներ, ուղեկցում երիտասարդ ստեղծագործողներին և աշխարհին ներկայացնում համարձակ, ինքնատիպ մարդկային հայացքներ։
«Քննադատների շաբաթը» միայն գեղարվեստական բացահայտումների հարթակ չէ, այն վաղուց դարձել է կինոյի տեսլականի իրական միջազգային լաբորատորիա։ Հայաստանի համար այս տեսլականին մաս կազմելը մեծագույն պատիվ է։ Այս հրավերը մեր երկրի համար ավելին է, քան մշակութային համագործակցությունը. այն կինոյի ոլորտում նոր էջ է բացում։
Տասնամյակներ շարունակ Հայաստանը ապրել է պատերազմների, փակ սահմանների, մեկուսացման ծանրության ներքո։ Երկար ժամանակ մենք ստիպված էինք պարզապես գոյատևել՝ չհասցնելով լիարժեք երազել։ Նույնիսկ ամենադժվար ժամանակներում մեր ժողովուրդը երբեք չի դադարել ստեղծագործել։ Մենք շարունակել ենք գրել, երգել, նկարահանել, փոխանցել արժեքներ, քանի որ մշակույթը մեզ համար երբեք շքեղություն չի եղել, այն մեզ համար կանգուն մնալու միջոց է։
Արդեն ինն ամիս է՝ մեր տարածաշրջանում վերականգնվել է խաղաղությունը, որը  թեև դեռևս փխրուն է, բայց գոյություն ունի։ Եվ դրան զուգահեռ ի հայտ է գալիս նոր պատմական հնարավորություն՝ ճանապարհ դեպի Եվրոպա, դեպի ազատ, ժողովրդավարական և ստեղծարար աշխարհ, դեպի նոր սերունդների համագործակցություններ,  դեպի փոխանակումներ։ Եվ հենց այս կարևոր պահին մենք ցանկանում ենք մեր պատմությունները պատմել աշխարհին, որովհետև մենք ասելիք ունենք։ Դրանք տոկոնունության և արժանապատվության, բայց նաև սիրո, լույսի, հույսի և ապագայի հանդեպ հավատի պատմություններ են։ Մենք ցանկանում ենք կիսվել մեր յուրահատուկ հայացքով համամարդկային մեծ թեմաների շուրջ՝ հիշողություն, ընտանիք, խաղաղություն, ազատություն և մարդկային ինքնություն։ Բայց մենք նաև ցանկանում ենք այդ պատմությունները պատմել այլ կերպ՝ կինոյի լեզվով,  ժամանակակից կինոյի գործիքներով և տեխնոլոգիաներով։
Մեր երիտասարդությունն ունի տաղանդ, ստեղծագործական ներուժ, զգայունություն, նոր նախաձեռնություններ ձեռնարկելու կամք, սակայն երիտասարդներին անհրաժեշտ են փոխանակումներ, միջազգային համագործակցություն և առաջավոր փորձի փոխանցում։ Եվ հենց այս ամենի իրագործումն է խորհրդանշում «Next Step Studio»-ն՝ որպես կամուրջ մշակույթների, սերունդների և երևակայությունների միջև։
Մենք ցանկանում ենք սովորել աշխարհից, բայց մենք նաև խորապես հավատում ենք, որ աշխարհին առաջարկելու բան ունենք՝ մեր զգայունությունը և  հազարամյա մշակույթը, մեր գեղարվեստական հայացքը, որը ձևավորվել է պատմությամբ, բայց ուղղված է դեպի ապագա»,– նշել է Դանիել Դանիելյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով «Քննադատների շաբաթ» ծրագրի ղեկավարությանը և գործընկերներին վստահության համար։
«Հաջորդ քայլը» (Next Step Studio) Կաննի կինոփառատոնի «Քննադատների շաբաթվա» (Critics’ Week) շարունակական միջազգային նախաձեռնություններից է, որն աջակցում է նոր սերնդի կինոգործիչներին՝ ստեղծագործական զարգացման, միջազգային մենթորության և կինոարդյունաբերության հետ կապերի ձևավորման գործում:
Հայաստանը 2027 թվականին լինելու  է այս ծրագրի ուշադրության կենտրոնում: Սա կարևոր հնարավորություն է հայկական կինոյի համար՝ Կաննի հեղինակավոր հարթակում ներկայացնելու մեր երկրի ժամանակակից կինոներուժը, երիտասարդ ռեժիսորներին և միջազգային համագործակցության պատրաստակամությունը։
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է ընտրել 8 ռեժիսորների՝ 4-ը Հայաստանից և 4-ը տարբեր երկրներից։ Նրանք կաշխատեն զույգերով` 1-ը Հայաստանից  և 1-ը՝ արտասահմանից, և Հայաստանում կստեղծեն 4 կարճամետրաժ ֆիլմեր։ Կարևոր է, որ ֆիլմերը ստեղծվելու են Հայաստանի միջավայրում՝ ներշնչված մեր երկրի մշակույթից, իրականությունից և մարդկային պատմություններից։
Ծրագիրը ներառելու է սցենարների մշակում, միջազգային մասնագետների հետ աշխատանք, արտադրական նախապատրաստություն, նկարահանումներ Հայաստանում, հետարտադրություն և ֆիլմերի ներկայացում Կաննում՝ «Քննադատների շաբաթվա» (La Semaine de la Critique  / Cannes Critics’ Week/)  շրջանակում։
Ֆիլմերի պրեմիերայից հետո ծրագրին մասնակցող 4 հայ ռեժիսորները հնարավորություն կունենան միջազգային համարտադրողների, դիստրիբյուտորների, պրոդյուսերների և կինոարդյունաբերության ներկայացուցիչների առջև ներկայացնելու իրենց հաջորդ լիամետրաժ ֆիլմերի նախագծերը։ Սա ծրագրին տալիս է երկարաժամկետ նշանակություն՝ ստեղծելով ոչ միայն կարճամետրաժ ֆիլմերի միջազգային ներկայացում, այլ նաև նոր լիամետրաժ նախագծերի զարգացման և միջազգային համագործակցությունների իրական հնարավորություն։
Նախաձեռնությունը կարևոր է Հայաստանի կինոոլորտի միջազգային կապերի զարգացման համար և հայ կինոգործիչներին հնարավորություն է տալիս աշխատելու միջազգային գործընկերների հետ, ներկայացնելու իրենց ստեղծագործական ձայնը և կառուցելու նոր մասնագիտական կապեր։
Հայաստանի համար սա նաև մշակութային դիվանագիտության կարևոր հարթակ է։ Ծրագիրը ներկայացնում է Հայաստանը որպես ստեղծագործական, ժամանակակից և միջազգային կինոհամագործակցության համար բաց երկիր։
Նախագիծը նախատեսվում է իրականացնել ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ՝ «Հայաստանի կինոռեժիսորների և պրոդյուսերների գիլդիայի» և Հայաստանի կինոյի հիմնադրամի համագործակցությամբ։
Սա կարևոր քայլ է հայկական կինոյի միջազգային տեսանելիության, երիտասարդ տաղանդների առաջխաղացման և Հայաստանի՝ որպես ժամանակակից կինոերկրի դիրքավորման համար։

Армения в 2027 году представит на Каннском фестивале 4 новых фильма
В 2027 году Армения станет страной-почетным участником инициативы Next Step Studio в рамках программы «Неделя критиков» (La Semaine de la Critique), реализуемой в рамках 80-го Каннского кинофестиваля. Это создаст важную возможность для международной презентации армянского кино и продвижения молодых кинематографистов.
«В рамках программы 4 армянских и 4 зарубежных режиссера будут сотрудничать в Армении над созданием 4 короткометражных фильмов, которые будут представлены в Каннах. Армянские участники также получат возможность представить свои будущие полнометражные проекты представителям международной киноиндустрии. Это важный шаг к международной узнаваемости армянского кино, развитию сотрудничества и укреплению культурной дипломатии», — цитирует сделанное на Каннском кинофестивале объявление Министерство образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) Армении, передает Арменпресс.
На мероприятии присутствовал заместитель министра ОНКС РА Даниэль Даниелян.
В своей приветственной речи он подчеркнул исключительную роль «Недели критиков» Каннского кинофестиваля в мировом кинематографе, а также в воспитании и открытии новых талантов.
«Армения представлена ​​в Каннах с достоинством: после включения пяти фильмов великого мастера армянского кино Артавазда Пелешяна в программу «Каннская классика» это новое объявление имеет для нас глубоко символическое, даже историческое значение.На протяжении десятилетий эта символическая структура Каннского кинофестиваля открывает новые голоса, поддерживает молодых творцов и представляет миру смелые, оригинальные человеческие взгляды».«Неделя критиков» — это не просто платформа для художественных открытий, она давно стала настоящей международной лабораторией кинематографического видения. Для Армении быть частью этого видения — большая честь. Это приглашение — больше, чем просто культурное сотрудничество для нашей страны: оно открывает новую страницу в области кино.Десятилетиями Армения жила под тяжестью войн, закрытых границ, изоляции. Долгое время нам приходилось просто выживать, не имея возможности в полной мере мечтать. Даже в самые трудные времена наш народ никогда не переставал творить. Мы продолжали писать, петь, снимать и передавать ценности, потому что культура никогда не была для нас роскошью, это средство выживания.Прошло девять месяцев с тех пор, как в нашем регионе был восстановлен мир, который, хотя и остается хрупким, существует. И вместе с этим открывается новая историческая возможность: путь в Европу, к свободному, демократическому и творческому миру, к сотрудничеству между новыми поколениями, к обмену. И в этот решающий момент мы хотим рассказать миру наши истории, потому что нам есть что сказать. Это истории о стойкости и достоинстве, а также о любви, свете, надежде и вере в будущее. Мы хотим поделиться нашим уникальным взглядом на великие универсальные темы: память, семья, мир, свобода и человеческая идентичность. Но мы также хотим рассказать эти истории по-другому: на языке кино, с помощью инструментов и технологий современного кинематографа.Наша молодежь обладает талантом, творческим потенциалом, чуткостью, желанием брать на себя новые инициативы, но молодым людям необходимы обмены, международное сотрудничество и передача передового опыта. И именно реализацию всего этого символизирует студия Next Step, как мост между культурами, поколениями и воображаемыми мировоззрениями.Мы хотим учиться у мира, но мы также глубоко верим, что можем что-то предложить миру: нашу чуткость и культуру тысячелетия, наше художественное видение, сформированное историей, но направленное в будущее», — отметил Даниэль Даниелян, поблагодарив руководство программы «Неделя критиков» и партнеров за оказанное доверие.
«Next Step Studio» — одна из продолжающихся международных инициатив «Недели критиков» Каннского кинофестиваля, которая поддерживает новое поколение кинематографистов в их творческом развитии, международном наставничестве и формировании связей с киноиндустрией.
В 2027 году Армения окажется в центре внимания этой программы. Это важная возможность для армянского кинематографа представить современный кинопотенциал нашей страны, молодых режиссеров и готовность к международному сотрудничеству на престижной Каннской платформе.
В рамках программы планируется отобрать 8 режиссеров: 4 из Армении и 4 из разных стран. Они будут работать в парах, 1 из Армении и 1 из-за рубежа, и создадут 4 короткометражных фильма в Армении. Важно, чтобы фильмы были созданы в армянской среде, вдохновленные культурой, реальностью и человеческими историями нашей страны.
Программа включает разработку сценария, работу с международными специалистами, подготовку к производству, съемки в Армении, постпродакшн и презентацию фильмов в Каннах в рамках «Недели критики» (La Semaine de la Critique / Cannes Critics’ Week/).
После премьеры фильмов 4 армянских режиссера, участвующих в программе, получат возможность представить свои будущие полнометражные кинопроекты международным сопродюсерам, дистрибьюторам, продюсерам и представителям киноиндустрии. Это придает программе долгосрочное значение, создавая не только международную презентацию короткометражных фильмов, но и реальную возможность для разработки новых полнометражных проектов и международного сотрудничества.
Эта инициатива важна для развития международных связей в армянской киноиндустрии и предоставляет армянским кинематографистам возможность работать с международными партнерами, представлять свой творческий голос и устанавливать новые профессиональные контакты.
Для Армении это также важная платформа для культурной дипломатии. Программа представляет Армению как страну, открытую для творческого, современного и международного сотрудничества в области кино.
Проект планируется реализовать при поддержке МОНКС в сотрудничестве с Гильдией кинорежиссеров и продюсеров Армении и Фондом кино Армении.
Это важный шаг для международной известности армянского кино, продвижения молодых талантов и позиционирования Армении как современной страны в области кино.