Մոլդովան պատրաստ է ԵՄ-ի հետ բանակցությունների մեկնարկին․ Moldpres
Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն մայիսի 19-ին Ստրասբուրգում հայտարարել է, որ պատրաստ է բանակցություններ սկսել ԵՄ-ի հետ բոլոր խմբերի (կլաստեր) հոդվածների վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է մոլդովակական Moldpres լրատվական գործակալությունը։
«Մենք ցանկանում ենք շարունակել առաջ շարժվել: Մոլդովան պատրաստ է բանակցություններ սկսել բոլոր խմբերի շուրջ: Եվ՛ Եվրոպական հանձնաժողովը, և՛ խորհուրդը հաստատել են, որ մենք պատրաստ ենք: Քայլ առ քայլ Մոլդովան կատարում է իր պարտավորությունները: Հուսալի, արժանիքների վրա հիմնված անդամակցության գործընթացը պահանջում է երկու կողմերի ջանքերն ու նվիրվածությունը», - ընդգծել է Մայա Սանդուն:
Միևնույն ժամանակ, Եվրախորհրդարանի նախագահ Ռոբերտա Մեցոլան Ստրասբուրգում կառույցի գլխավոր գրասենյակում վերահաստատել է կառույցի աջակցությունը Մոլդովայի եվրոպական ուղուն:
«Իմ այսօրվա ուղերձը, որը ձևակերպված է հնարավորինս հստակ ձևով, այն է, որ Եվրախորհրդարանը կշարունակի ամեն կերպ աջակցել Մոլդովային», - ասել է նա։
Նախագահ Մայա Սանդուն մայիսի 19-ին այցելել է Եվրախորհրդարան. նա հանդիպումներ կունենա Եվրոպական օրենսդիր մարմնի քաղաքական խմբերի հետ՝ քննարկելու Մոլդովայի արձանագրած առաջընթացը և Եվրամիությանն անդամակցելու ուղու հաջորդ քայլերը։

Молдова готова к открытию переговоров с ЕС по всем кластерам: Moldpres
Молдова готова к открытию переговоров с ЕС по всем кластерам. Как передаёт Арменпресс со ссылкой на Moldpres, об этом заявила президент Молдовы Майя Санду, которая 19 мая совершает визит в Европейский парламент.
«Мы хотим и дальше двигаться вперёд. Молдова готова открыть переговоры по всем кластерам. И Европейская комиссия, и Совет подтвердили, что мы готовы. Шаг за шагом Молдова выполняет принятые на себя обязательства. Надёжный и основанный на заслугах процесс присоединения требует усилий и вовлечённости с обеих сторон», – подчеркнула Майя Санду.
В то же время председатель Европейского парламента Роберта Метсола, которая приняла Майю Санду в здании законодательного органа ЕС в Страсбурге, вновь подтвердила поддержку Европарламента европейскому курсу Республики Молдова.
«Моё сегодняшнее послание, выраженное в как можно более чётких формулировках, состоит в том, что Европейский парламент будет и дальше поддерживать Молдову всеми возможными способами», – заявила она.
Президент Майя Санду сегодня совершает визит в Европейский парламент. В его рамках глава государства проведёт встречи с политическими группами Европарламента для обсуждения достигнутых Республикой Молдова успехов и следующих шагов на пути присоединения к Европейскому союзу.