Մենք մեր հայրենիքը գտել ենք, և դա Հայաստանի Հանրապետությունն է. Փաշինյանը՝ Սպիտակում
Հայ ժողովուրդը պետք է հրաժարվի կանգառի հոգեբանությունից և Հայաստանի Հանրապետությունն ընկալի որպես հայրենիք և հանգրվան։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է արձակուրդում գտնվող վարչապետ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության նախագահ Նիկոլ Փաշինյանը՝ խոսելով հայրենիքի ընկալման, ներքին խաղաղության և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի մասին։
«Մենք ի վերջո պետք է արձանագրենք, որ հայրենիք փնտրելու գործընթացն ավարտված է։ Մենք մեր հայրենիքը գտել ենք, և դա Հայաստանի Հանրապետությունն է»,- ասել է վարչապետը։
Նրա խոսքով՝ եթե մարդկանց ենթագիտակցության մեջ շարունակվի ապրել նախկին բնակավայրեր վերադառնալու գաղափարը, ապա Հայաստանի Հանրապետությունը կընկալվի ոչ թե որպես հայրենիք, այլ որպես ժամանակավոր կանգառ։
«Եթե մեր ենթագիտակցության մեջ անընդհատ լինի, որ մենք պետք է վերադառնանք Վան, Մուշ, Ղարաբաղ, Նախիջևան, մեր երկրին սկսում ենք վերաբերվել որպես կանգառ»,- նշել է նա։
Փաշինյանը դա համեմատել է ճանապարհի ընթացքում կանգառում գտնվելու զգացողության հետ, երբ մարդը չի կարողանում լիարժեք հանգստանալ կամ իրեն ապահով զգալ։
«Այսօրվա քաղաքական պրոցեսի ամբողջ իմաստն այն է, որ մենք Հայաստանի Հանրապետության կանգառի ըմբռնումը փոխում ենք հանգրվանի ըմբռնմամբ։ Մենք տեղ ենք հասել, ժողովուրդ»,- հայտարարել է վարչապետը։
Նա նաև դիմել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերին՝ նշելով, որ նրանք ևս պետք է փոխեն կանգառի զգացողությունը և հաստատվեն Հայաստանում։
«Հիմա նրանք եկել են այստեղ, և մենք ուզում ենք, որ այդ մարդիկ տնավորվեն, մեր նման տնավորվեն, կանգառի զգացողությունը փոխեն հանգրվանի զգացողությամբ»,- ասել է Փաշինյանը։
Ավելի վաղ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը հայտնել էր, որ մայիսի 19-ին քարոզարշավ է անցկացնելու Լոռու մարզի մի շարք բնակավայրերում՝ Սպիտակում, Կուրթանում, Ստեփանավանում, Մեծավանում, Տաշիրում, Սվերդլովում և Օձունում։
Հայաստանում հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավը մեկնարկել է մայիսի 8-ին և կշարունակվի մինչև հունիսի 5-ը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունն ընտրություններին մասնակցում է 16 համարի ներքո՝ «Տե՛ր կանգնիր խաղաղությանը» կարգախոսով։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ԿԸՀ է ներկայացրել 283 թեկնածուից կազմված ընտրական ցուցակ, ինչպես նաև ազգային փոքրամասնությունների 10 թեկնածուից բաղկացած ցուցակ։ Կուսակցության վարչապետի թեկնածուն Նիկոլ Փաշինյանն է։

Мы нашли свою родину, и это Республика Армения - Пашинян в Спитаке
Армянский народ должен отказаться от психологии временной остановки и воспринимать Республику Армения как родину и пристанище.
Об этом, по сообщению Арменпресс, заявил премьер-министр, председатель партийного совета «Гражданский договор» Никол Пашинян, находящийся в отпуске, говоря о восприятии родины, внутреннего мира и армянах Нагорного Карабаха.
«Мы должны наконец зафиксировать, что процесс поиска родины завершен. Мы нашли свою родину, и это Республика Армения», — сказал премьер-министр.
По его словам, если идея возвращения в прежние места проживания будет продолжать жить в подсознании людей, то Республика Армения будет восприниматься не как родина, а как временная остановка.
«Если в нашем подсознании постоянно присутствует мысль о необходимости вернуться в Ван, Муш, Карабах, Нахиджеван, мы начинаем воспринимать нашу страну как перевалочный пункт», — отметил он.
Пашинян сравнил это с ощущением остановки на пути, когда человек не может полностью отдохнуть или почувствовать себя в безопасности.
«Суть сегодняшнего политического процесса в том, что мы меняем восприятие Республики Армения с остановки на пункт назначения. Мы пришли, люди», — сказал премьер-министр.
Он также обратился к армянам, насильственно перемещенным из Нагорного Карабаха, отметив, что им тоже необходимо изменить восприятие остановки и обосноваться в Армении.
«Теперь они пришли сюда, и мы хотим, чтобы эти люди обосновались, как мы, обосновались, чтобы они изменили восприятие остановки на пункт назначения», — сказал Пашинян.
Ранее партия «Гражданский договор» объявила о проведении 19 мая предвыборной кампании в ряде населенных пунктов Лорийской области: Спитаке, Куртане, Степанаване, Мецаване, Ташире, Свердлове и Одзуне.
Предвыборная кампания к парламентским выборам в Армении 7 июня, началась 8 мая и продлится до 5 июня.
Партия «Гражданский договор» участвует в выборах под номером 16 под лозунгом «Встань за мир». Партия «Гражданский договор» представила в Центральную избирательную комиссию избирательный список из 283 кандидатов, а также список из 10 кандидатов от национальных меньшинств. Кандидатом от партии на пост премьер-министра является Никол Пашинян.