Ուկրաինայի դատարանը խափանման միջոց է ընտրել «Երմակի գործով» ևս չորս մեղադրյալների համար
Ուկրաինայի Բարձրագույն հակակոռուպցիոն դատարանը խափանման միջոց է ընտրել Կիևի արվարձանում շքեղ բնակարանների կառուցման ընթացքում փողերի լվացման գործով ևս չորս մեղադրյալների համար։ Այս գործով անցնում է նաև Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու գրասենյակի նախկին ղեկավար Անդրեյ Երմակը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է «Կոռուպցիային հակազդելու կենտրոն» ուկրաինական հասարակական կազմակերպությունը։
«Բարձրագույն հակակոռուպցիոն դատարանը խափանման միջոց է ընտրել «Դինաստիա» նախագծի շինարարության ընթացքում 460 միլիոն գրիվնա (10.4 միլիոն դոլար) լեգալացնելու ևս չորս կասկածյալների համար»,- նշված է կազմակերպության տարածած հաղորդագրությունում։
Կենտրոնի տվյալներով՝ այդ կասկածյալներն են «Սոլնեչնի Բերեգ» բնակարանային շինարարության կոոպերատիվի տնօրենը, ստվերային հաշվապահությանն առնչված կառավարիչը և կոոպերատիվի երկու պաշտոնական հիմնադիրները, որոնք իրականացրել են դրամական միջոցների օրինականացման ֆինանսական գործարքներ։ Դատարանը նրանց համար սահմանել է գրավ, որը պետք է վճարվի հինգ օրվա ընթացքում։
Ուկրաինայի հակակոռուպցիոն մասնագիտացված դատախազությունը մայիսի 11-ին հայտարարել էր Կիևի արվարձանում շքեղ բնակարանների կառուցման ընթացքում փողերի լվացման համար Երմակին մեղադրանք առաջադրելու մասին։ Դրանից երեք օր անց Երմակի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանքը՝ 3.1 միլիոն դոլար գրավ վճարելու հնարավորությամբ: Երմակը հայտարարել էր, որ չունի նման միջոցներ և իր պաշտպանությունը կբողոքարկի այս որոշումը:

В Украине избрали меру пресечения еще четырем обвиняемым по "делу Ермака"
Высший антикоррупционный суд Украины (ВАКС) избрал меру пресечения еще четырем обвиняемым по делу о легализации денег при строительстве элитного жилья под Киевом, по которому проходит бывший глава офиса президента Украины Владимира Зеленского Андрей Ермак. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщила украинская общественная организация "Центр противодействия коррупции".
Национальное антикоррупционное бюро Украины (НАБУ) сообщило в понедельник, что для маскирования источников происхождения средств на строительство элитного кооператива "Династия" в Козине Киевской области был создан жилищно-строительный кооператив (ЖСК) "Солнечный берег". ЖСК формально выступал заказчиком строительства.
"Высший антикоррупционный суд избрал еще четыре меры пресечения подозреваемым в легализации 460 миллионов гривен (10,4 миллиона долларов – ред.) на строительстве "Династии", - говорится в сообщении, опубликованном в Telegram-канале "Центра противодействия коррупции".
По информации центра, речь идет о директоре ЖСК "Солнечный берег" Сергее Сиранчуке, администраторе Марине Медведевой, причастной к ведению теневой бухгалтерии, а также о формальных учредителях ЖСК Геннадии Опальчуке и Лилии Лысенко, которые проводили финансовые операции по легализации денежных средств. Сиранчуку суд определил 455 тысяч долларов в качестве залога, Медведевой - 341,2 тысячи долларов, Опальчуку - 241,1 тысячи долларов, а Лысенко - 225,2 тысячи долларов.
Все четверо пока не арестованы, они должны внести залог в течение пяти дней.
В понедельник Специализированная антикоррупционная прокуратура (САП) Украины сообщила, что предъявила обвинения Ермаку в легализации денег при строительстве элитного жилья под Киевом. ВАКС в четверг постановил отправить под стражу Ермака с возможностью внесения залога в размере 3,1 миллиона долларов. Ермак в свою очередь заявил, что таких средств у него нет, а его защита будет подавать апелляцию.