Թրամփը հայտարարել է, որ Չինաստանը կարող է նավթ գնել ԱՄՆ-ից
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը Պեկինում Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ այդ երկիրը կարող է սկսել նավթ գնել ԱՄՆ-ից։
«Սին ասել է, որ նրան դուր է գալիս այդ միտքը: Կարծում եմ՝ դա տեղի կունենա։ Նրանք համաձայնել են, որ ցանկանում են նավթ գնել ԱՄՆ-ից։ Նրանք կգնան Տեխաս։ Մենք չինական նավերը ուղարկելու ենք Տեխաս ու Լուիզիանա և Ալյասկա»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասել է Թրամփը Fox News-ին տված հարցազրույցում։
Հնարավոր գործարքի մասին այլ մանրամասներ հայտնի չեն։
Ըստ Kpler առևտրային վերլուծական հարթակի՝ Պեկինը հասցրել է ԱՄՆ-ից էներգակիրների ներմուծումը «բացարձակ նվազագույնի» այն բանից հետո, երբ Թրամփը 2025 թվականին զգալի սակագներ սահմանեց, և ԱՄՆ-ից Չինաստան հում նավթի արտահանումը փաստացի դադարեցվել է ավելի քան մեկ տարի առաջ։
Չնայած իրանական պատերազմից հետևանքով համաշխարհային էներգետիկ ցնցմանը՝ Չինաստանում նավթի մեծ պաշարները մինչ օրս կարողացել են մեղմել դրա բացասական տնտեսական ազդեցությունները։ Ռուսաստանը Չինաստանի համար հում նավթի ներմուծման հիմնական աղբյուրն է։

Трамп заявил, что Китай будет покупать нефть у США
Президент США Дональд Трамп после встречи с председателем КНР Си Цзиньпином в Пекине заявил, что Китай может начать закупать нефть у США.
“Си сказал, что ему нравится эта идея. Они согласились покупать нефть у Соединенных Штатов. Они приедут в Техас — мы направим китайские суда в Техас, в Луизиану, на Аляску. Я думаю, это одна из вещей, по которым мы достигли договоренности”, — как передает “Арменпресс”, сказал Трамп в интервью Fox News.
Других подробностей о возможной сделке не известно.
По данным торговой аналитической платформы Kpler, Пекин сократил импорт энергоносителей из США до абсолютного минимума после того, как Трамп ввел значительные пошлины в 2025 году, а экспорт американской сырой нефти в Китай фактически прекратился более года назад.
Несмотря на глобальный энергетический шок, вызванный ирано-иранской войной, большие запасы нефти Китая до сих пор смогли смягчить ее негативные экономические последствия. Россия является основным источником импорта сырой нефти в Китай.