Ընթանում են ԹՐԻՓՓ նախագծի իրագործման շուրջ միջպետական պայմանագրի նախագծի վերջնականացման աշխատանքները
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հավաստիացնում է, որ ԹՐԻՓՓ նախագծի իրագործման շուրջ ամենօրյա աշխատանք է իրականացվում Հայաստանի ու Միացյալ Նահանգների միջև։ Նրա խոսքով՝ այժմ կողմերի միջև ընթանում են նախագծի շուրջ միջպետական պայմանագրի նախագծի վերջնականացման աշխատանքները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին խոսել է լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում՝ անդրադառնալով ԹՐԻՓՓ նախագծի իրագործման ընթացքին և այդ ծրագրի իրականացման համար տեղանքի հետազոտման նպատակով ԱՄՆ-ից Հայաստան եկած պատվիրակության այցին։
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ամերիկյան պատվիրակության այս այցը նշանակո՞ւմ է, որ նախագծի իրագործումն արդեն գործնական փուլ է թևակոխել՝ Փաշինյանը նշել է, որ դրա շուրջ գործնականում ամենօրյա աշխատանք է տարվում։
«Նախագծի շուրջ տեղի են ունենում զուգահեռ գործընթացներ․ և՛ տարածքների ուսումնասիրություն է տեղի ունենում, և՛ չի բացառվում, որ, օրինակ, որոշ ենթակառուցվածքների հիմնանորոգում սկսենք՝ երկաթգծի կայարանների և այլնի»,-նշեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ գործընթացի շրջանակներում նաև միջպետական պայմանագրի նախագծի վերջնականացման աշխատանքներն են ընթանում։
«Մենք ցանկանում ենք հնարավորինս շուտ ստորագրել այն և դե յուրե ուժ հաղորդել դրան։ Գործնականում ամենօրյա աշխատանք է գնում ԹՐԻՓՓ-ի շուրջ»,-ընդգծեց ՀՀ վարչապետը։
Նա նաև հավելեց, որ այժմ իրականացվում է ինչպես տարածքի ուսումնասիրություն, ներդրումային հետաքրքրությունների ուսումնասիրություն, կառավարման մոդելների ուսումնասիրություն, այնպես էլ դե յուրե նշանակություն ունեցող պայմանագրի ուսումնասիրություն։
ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը մայիսի 13-ին ընդունել էր Հայաստան այցելած ամերիկյան AECOM ճարտարագիտա-խորհրդատվական ընկերության թիմին, որը ժամանել է Հայաստան մեկնարկելու ԹՐԻՓՓ-ի տեղանքի հետազոտման աշխատանքները:
Ընկերությունը ներկայացրել է փոխվարչապետին իրենց կողմից մշակվելիք տեխնիկատնտեսական գնահատման շուրջ իրականացվող աշխատանքների հիմնական ուղղվածությունը և ակնկալվող արդյունքները:
Փոխվարչապետը, շեշտելով ԹՐԻՓՓ նախաձեռնության նշանակությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման տեսանկյունից, կարևորել էր իրականացվող աշխատանքները և ներկայացրել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հնարավորությունները՝ ընդգծելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքով բեռների և ռեսուրսների տարանցման մեծ ներուժը:

Ведется работа по завершению проекта межправительственного соглашения о реализации проекта TRIPP
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян заверил, что между Арменией и США ведется ежедневная работа по реализации проекта TRIPP. По его словам, в настоящее время стороны работают над завершением проекта межправительственного соглашения по проекту.
Как сообщает Арменпресс, Пашинян рассказал об этом на брифинге с журналистами, упомянув процесс реализации проекта ТРИПП и визите делегации из США в Армению для проведения обследования площадки для реализации этого проекта.
Отвечая на вопрос о том, означает ли этот визит американской делегации, что реализация проекта уже вступила в практическую стадию, Пашинян отметил, что по этому вопросу ведется практически ежедневная работа.
«Вокруг проекта идут и другие процессы. ...и проводится изучение территорий, и не исключено, что, например, мы начнем реконструкцию некоторых объектов инфраструктуры — железнодорожных станций и т. д.», — отметил Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, в рамках этого процесса также ведется работа по доработке проекта межправительственного соглашения.
«Мы хотим подписать его как можно скорее и придать ему юридическую силу». На практике работа над проектом TRIPP ведется ежедневно», — подчеркнул премьер-министр РА.
Он также добавил, что в настоящее время проводятся исследование территории, изучение инвестиционных интересов, изучение моделей управления и изучение де-юре соглашения.
13 мая вице-премьер РА Мгер Григорян принял делегацию американской инженерно-консультационной компании AECOM, прибывшую в Армению для начала обследования площадки TRIPP.
Компания представила вице-премьеру основное направление работы над разрабатываемым ими технико-экономическим обоснованием и ожидаемые результаты.
Заместитель премьер-министра, подчеркнув важность инициативы TRIPP с точки зрения укрепления мира и стабильности в регионе, отметил важность проводимой работы и представил возможности разблокировки региональных коммуникаций, подчеркнув большой потенциал для транзита грузов и ресурсов через территорию Республики Армения.