Արարատի մարզային քննչական վարչության պետն ու Վեդիի քննչական բաժնի պետն ազատվել են պաշտոններից
Արարատի մարզային քննչական վարչության պետ Տիգրան Շոխոյանը և Վեդիի քննչական բաժնի պետ Լեռնիկ Վարդանյանն ազատվել են պաշտոններից: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից: Լրատվամիջոցները հայտնում են, որ ազատումները կապված են Վեդիում անչափահաս քույրերի նկատմամբ սեռական բռնության դեպքի ոչ պատշաճ քննության հետ:
Ավելի վաղ պաշտոններից ազատվել էին նաև Քրեական ոստիկանության գլխավոր վարչության Արարատի մարզային վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Սարիբեկ Ռուստամյանն ու Համայնքային ոստիկանության Վեդիի բաժնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Արմեն Մկրտչյանը:
Վեդիում անչափահաս քույրերի նկատմամբ տեղի ունեցած առերևույթ դեպքի կապակցությամբ դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Ա.Ե.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 198-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով (խոցելի վիճակում գտնվող անչափահասի նկատմամբ սեքսուալ բնույթի բռնի գործողություններ կատարելը) և Դ.Ա.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 198-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով (3 դրվագ):
Ա.Ե.-ի և Դ.Ա.-ի վերաբերյալ կայացվել է ձերբակալման որոշում։
Ավելի վաղ համացանցում տեղեկություններ էին հայտնվել Վեդիում երկու անչափահաս քույրերի նկատմամբ սեռական բռնության դեպքերի մասին։

Начальник Араратского областного следственного управления Следственного комитета и начальник Ведийского следственного отдела освобождены с должности
Начальник Араратского областного следственного управления Следственного комитета Тигран Шохоян и начальник Ведийского следственного отдела Лерник Варданян освобождены от занимаемых должностей. Об этом сообщили Арменпресс в пресс-службе МВД Армении.
СМИ сообщают, что увольнения связаны с ненадлежащим расследованием дела о сексуальном насилии в отношении несовершеннолетних сестер в Веди.
Ранее от занимаемых должностей были также освобождены начальник Араратского областного управления Главного управления криминальной полиции, полковник полиции Сарибек Рустамян и начальник отдела Веди муниципальной полиции, подполковник полиции Армен Мкртчян.
В связи с предполагаемым инцидентом в отношении несовершеннолетних сестер в Веди, прокурор возбудил публичное уголовное преследование в отношении А.Е. по пунктам 2 и 4 части 2 статьи 198 Уголовного кодекса (совершение насильственных действий сексуального характера в отношении несовершеннолетнего, находящегося в беспомощном состоянии) и в отношении Д.А. по тем же пунктам той же статьи (3 эпизода).
В отношении А.Е. и Д.А. приняты решения об аресте.
Ранее в сети появилась информация о случаях сексуального насилия в отношении двух несовершеннолетних сестер в Веди.