Քաղաքական գործիչները ձախողվում են, երբ քաղաքացիներին դիտարկում են որպես ընտրազանգված. Սարգիս Խանդանյան
Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության պատգամավոր Սարգիս Խանդանյանը կարծում է, որ ժողովրդավարության լավագույն արտահայտումը մարդկանց հետ լավ հաղորդակցությունն է։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Սարգիս Խանդանյանն այդ մասին ասել է «Երևանյան երկխոսություն» միջազգային համաժողովի շրջանակներում անցկացված պանելային քննարկման ժամանակ։
Քննարկման մոդերատոր Գայանե Աբրահամյանը, դիմելով Սարգիս Խանդանյանին, նշել է՝ անցյալի փորձը ցույց է տվել, որ երկրները, որոնք ընտրում են ժողովրդավարության ուղին, պատերազմ են ստանում։ Նա բերել է Վրաստանի օրինակը 2008 թվականին, Ուկրաինայի օրինակը՝ 2014 թվականին՝ հարցնելով Խանդանյանին, թե ո՞րն է խորհրդարանների դերը ժողովրդավարությունը պաշտպանելու հարցում։
Խանդանյանը չի համաձայնել դիտարկման հետ, թե ժողովրդավարությունը պատերազմ է բերում։ «Ապացուցվել է, որ սխալ է այն նարատիվը, թե ժողովրդավարությունը պատերազմ է բերում։ Լավագույն ժողովրդավարությունը մարդկանց հետ լավ հաղորդակցությունն է։ Մենք պետք է մարդկանց հետ ավելի լավ հաղորդակցություն ապահովենք։ Երբեմն քաղաքական գործիչները ձախողվում են՝ քաղաքացիներին դիտարկելով որպես ընտրազանգված, բայց նրանք մեր լեգիտիմության աղբյուրն են, և մենք պետք է գնանք և խոսենք մարդկանց հետ։ Այն քաղաքական գործիչները, քաղաքական կուսակցությունները, որոնք ունակ են մարդկանց լսել և խոսել նրանց հետ, նրանք հաջողում են, և սա կապացուցվի նաև Հայաստանում մեկ ամսից։ Ես կարծում եմ, որ երբեմն կարևոր է դուրս գալ թվային տարածքից և ֆիզիկապես խոսել մարդկանց հետ»,- ասել է Խանդանյանը։
Խանդանյանը նշել է, որ ներկայում ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև ամբողջ աշխարհում երիտասարդներն ավելի ու ավելի են հեռանում քաղաքականությունից և որոշումների կայացումից, ուստի շատ կարևոր է նաև երիտասարդների հետ խոսելը՝ հասկանալու, թե ինչ են նրանք մտածում իրենց կյանքի, ապագայի մասին, որպեսզի հնարավոր լինի տարվող քաղաքականությունները և նարատիվներն ադապտացնել նրանց առաջնահերթություններին։
«Սա, կարծում եմ, ամենադժվար մասն է։ Հայաստանում մենք ունենք շատ երիտասարդ քաղաքական գործիչներ, ինչպես տեսնում եք, բայց ես՝ որպես երիտասարդ քաղաքական գործիչ, մեղադրում եմ քաղաքական գործիչների նախորդ սերունդներին՝ հակամարտությունը և խնդիրները մեր ուսերին որպես բեռ թողնելու համար: Եվ հիմա մենք իրավունք չունենք նույնը անելու, ես չեմ ուզում, որ ապագա քաղաքական գործիչները մեղադրեն ինձ՝ խնդիրները նրանց չլուծված թողնելու համար»,- ասել է պատգամավորը:

Citizens are not just electorate, they are the source of legitimacy, says Armenian lawmaker
A senior Armenian lawmaker has said that strong democracy depends on effective communication between politicians and citizens.
Speaking at a panel discussion during the Yerevan Dialogue 2026, MP Sargis Khandanyan from the ruling Civil Contract party and Chair of the Parliamentary Committee on Foreign Affairs said that politicians often fail when they treat people only as voters rather than as the source of their legitimacy.
The moderator of the discussion, Gayane Abrahamyan, addressing Sargis Khandanyan, noted that past experience has shown that countries choosing the path of democracy end up facing war. She cited the example of Georgia in 2008 and Ukraine in 2014, asking Khandanyan what role parliaments play in protecting democracy.
“That narrative was proven wrong, that democracy brings war,” the Armenian MP said.
“And the best democracy is good communication. We need to provide people with better communication. And sometimes politicians fail treating citizens as electorate. But they are source of our legitimacy, and we need to go down and talk to the people. And those politicians, those political parties who are able to go to listen to people and to talk to people, they are successful, and this will be also proven in a month in Armenia. So I think it is very important sometimes to go out from the digital space and talk to the people physically. And I would like to narrow down one specific group of people which is the most challenging now, it is young people. Not only in Armenia, everywhere else young people are getting more disintegrated from politics, from decision making, so it is very important also to talk to young people to see what they are thinking about their lives, their future and to adapt our policies and adapt our narratives to their priorities. That is, I believe, the most challenging part, because in Armenia we have many young politicians, as you can see, but me as a young politician, I blame the previous generations of politicians for leaving the conflict and the problems as a burden on our shoulders to solve. And now we do not have the right to do the same, I do not want to be blamed by future politicians for leaving problems unsolved for them.”