«Ուժեղ Հայաստան»-ի ընտրական ցուցակում ընդգրկված անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել
Հայաստանի քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթի շրջանակում կատարված ապացուցողական, ինչպես նաև ՆԳՆ ոստիկանության հետ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Գյուլագարակ համայնքի ավագանու անդամ, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակում ընդգրկված Վ.Ա.-ն իր գործողություններով օժանդակել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավարի կամ վերջինիս անունից հանդես եկող, կուսակցության ղեկավարի գործառույթներն իրականացնող և համակարգող անձանց կողմից հավաքին մասնակցելու համար մի շարք անձանց նյութապես շահագրգռելուն:
Մասնավորապես՝ 2026 թվականի ապրիլի 11-ին Երևան քաղաքում ի աջակցություն «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության կազմակերպվելիք հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու նպատակով՝ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավարի կամ վերջինիս անունից հանդես եկող, կուսակցության ղեկավարի գործառույթներն իրականացնող և համակարգող անձինք ՀՀ Լոռու մարզի մի շարք բնակիչների մասնակցությունն ապահովելու համար՝ վերջիններիս նյութապես շահագրգռել են նախապես խոստացված գումարից յուրաքանչյուրին 3000-ական ՀՀ դրամ գումար տրամադրելով՝ այդ կերպ հարկադրելով նրանց մասնակցելու կազմակերպված հավաքին:
Վ.Ա.-ն, նախապես տեղեկացված լինելով նկարագրված հանցավոր գործողության մասին, խորհուրդներով, միջոցներ տրամադրելով և խոչընդոտները վերացնելով օժանդակել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավարի կամ վերջինիս անունից հանդես եկող, կուսակցության ղեկավարի գործառույթներն իրականացնող և համակարգող անձանց, այն է` համակարգել է Լոռու մարզի բնակիչների հավաքագրումը, Երևան տեղափոխումը, սննդով ապահովումը և խոստացված գումարների տրամադրումը՝ այդ կերպ նպաստելով հանցանքի կատարմանը:
Վ․Ա․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն օժանդակելը)։

Municipal council member running for parliament on 'Strong Armenia' ticket suspected of aiding bribery scheme
A member of a municipal council in Armenia’s Lori Province is suspected of facilitating financial inducements to secure attendance at a “Strong Armenia” party rally held in Yerevan on April 11, according to law enforcement agencies.
The Investigative Committee released only the suspect’s initials, V.A., who is a member of the Gyulagarak municipal council and is running for parliament on the “Strong Armenia” ticket.
To secure attendance at a “Strong Armenia” party rally in Yerevan on April 11, 2026, individuals linked to the party leadership allegedly offered money to residents of Armenia’s Lori Province. Each participant reportedly received 3,000 drams (around $8) as part of a promised payment in order to ensure they attended the event.
V.A., who was aware of the alleged scheme, is accused of helping organize it by advising the group, providing support, and removing obstacles. The suspect is also said to have helped coordinate the recruitment of participants, their transport to Yerevan, food arrangements, and payment distribution, contributing to the alleged offence.
V.A. is facing a criminal investigation for allegedly aiding and abetting the bribery scheme for rally attendance, an offence under Article 46-236(2) of the Criminal Code.