«Ուժեղ Հայաստան»-ի ընտրական ցուցակում ընդգրկված անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում է հարուցվել
Հայաստանի քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթի շրջանակում կատարված ապացուցողական, ինչպես նաև ՆԳՆ ոստիկանության հետ իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Գյուլագարակ համայնքի ավագանու անդամ, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակում ընդգրկված Վ.Ա.-ն իր գործողություններով օժանդակել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավարի կամ վերջինիս անունից հանդես եկող, կուսակցության ղեկավարի գործառույթներն իրականացնող և համակարգող անձանց կողմից հավաքին մասնակցելու համար մի շարք անձանց նյութապես շահագրգռելուն:
Մասնավորապես՝ 2026 թվականի ապրիլի 11-ին Երևան քաղաքում ի աջակցություն «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության կազմակերպվելիք հավաքին մասնակցելուն հարկադրելու նպատակով՝ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավարի կամ վերջինիս անունից հանդես եկող, կուսակցության ղեկավարի գործառույթներն իրականացնող և համակարգող անձինք ՀՀ Լոռու մարզի մի շարք բնակիչների մասնակցությունն ապահովելու համար՝ վերջիններիս նյութապես շահագրգռել են նախապես խոստացված գումարից յուրաքանչյուրին 3000-ական ՀՀ դրամ գումար տրամադրելով՝ այդ կերպ հարկադրելով նրանց մասնակցելու կազմակերպված հավաքին:
Վ.Ա.-ն, նախապես տեղեկացված լինելով նկարագրված հանցավոր գործողության մասին, խորհուրդներով, միջոցներ տրամադրելով և խոչընդոտները վերացնելով օժանդակել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ղեկավարի կամ վերջինիս անունից հանդես եկող, կուսակցության ղեկավարի գործառույթներն իրականացնող և համակարգող անձանց, այն է` համակարգել է Լոռու մարզի բնակիչների հավաքագրումը, Երևան տեղափոխումը, սննդով ապահովումը և խոստացված գումարների տրամադրումը՝ այդ կերպ նպաստելով հանցանքի կատարմանը:
Վ․Ա․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 46-236-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (հավաքին մասնակցելու նպատակով նյութապես շահագրգռելուն օժանդակելը)։

Уголовное дело возбуждено против лица, включенного в избирательный список партии «Сильная Армения»
Член общинного совета общины Гюлагарак В.А., включенный в избирательный список партии «Сильная Армения», своими действиями оказывал помощь лидеру партии «Сильная Армения» или лицам, действующим от его имени, выполнявшим и координировавшим функции лидера партии, в подстрекательстве ряда лиц к участию в митинге.
Это было установлено в результате доказательной работы, проведенной в рамках уголовного производства Следственным отделом Следственного комитета Армении в Ереване, а также оперативно-следственных мероприятий, проведенных совместно с полицией Министерства внутренних дел.
Как передает Арменпресс, сообщение по этому поводу распространил СК РА.
Отмечается, что, в частности, с целью принуждения к участию в митинге, который должен был состояться 11 апреля 2026 года в Ереване в поддержку партии «Сильная Армения», лидер партии «Сильная Армения» или лица, действующие от его имени и координирующие функции лидера партии, с целью обеспечения участия ряда жителей Лорийской области Республики Армения, предоставили им финансовое вознаграждение в размере 3000 драмов каждому из ранее обещанной суммы, тем самым принуждая их к участию в организованном митинге.
Согласно сообщению, В.А., будучи заранее проинформированным об описанном преступном деянии, содействовал лидеру партии «Сильная Армения» или лицам, действующим от его имени и координирующим функции лидера партии, а именно, координировал вербовку жителей Лорийской области, их транспортировку в Ереван, обеспечение питанием и предоставление обещанных сумм, тем самым способствуя совершению преступления.
В отношении В.А. возбуждено уголовное дело. в соответствии с частью 2 статьи 46-236 Уголовного кодекса (содействие подстрекательству к участию в собрании).
В качестве превентивной меры к нему применены домашний арест и запрет на самовольное оставление места жительства.
Предварительное расследование продолжается.
Уведомление: Лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным до тех пор, пока его вина не будет доказана в соответствии с процедурой, установленной Уголовно-процессуальным кодексом, путем вынесения судебного решения, вступившего в юридическую силу.