Մոլդովայի նախագահը ողջունել է ԵՄ աջակցությունն Ուկրաինային և Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները
Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն ողջունել է Եվրամիության որոշումը՝ Ուկրաինային աջակցելու նպատակով 90 միլիարդ եվրո վարկ տրամադրելու և Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթն ընդունելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Moldpres-ը։
«Այսօր Եվրամիությունը կրկին ապացուցում է, որ միասնությունը նշանակում է ուժ։ Ես ողջունում եմ Ուկրաինային աջակցելու համար 90 միլիարդ եվրո վարկը և Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթը։ Ուկրաինային ավելի շատ աջակցությունը և ագրեսորի վրա ավելի շատ ճնշումը ներկայացնում է ավելի անվտանգ և պաշտպանված Եվրոպա տանող ուղին», - ասել է նա։
Կիպրոսը, որը նախագահում է Եվրոպական միության խորհրդում, հայտարարել է, որ մեկնարկել են այս վարկի առաջին վճարումներն ապաարգելափակելու ընթացակարգերը. ավելի վաղ Հունգարիան վետո էր դրել Ուկրաինային վարկի տրամադրման վրա երկրի տարածքով անցնող «Դրուժբա» խողովակաշարով ռուսական նավթի մատակարարումների դադարեցման պատճառով։
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան իր հերթին ընդգծել է, որ Ուկրաինայում «արդար և երկարատև» խաղաղության հասնելու Եվրամիության ռազմավարությունը հիմնված է Կիևին աջակցության ամրապնդման և Ռուսաստանի վրա ճնշման մեծացման վրա։

Президент Молдовы приветствовала поддержку ЕС Украины и санкции против России
Президент Молдовы Майя Санду приветствовала решение Европейского Союза предоставить Украине кредит в размере 90 миллиардов евро и принять 20-й пакет санкций против России. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на агентство “Молдпрес”.
“Сегодня Европейский союз еще раз демонстрирует, что единство означает силу. Я приветствую кредит в размере 90 млрд евро в поддержку Украины и 20-й пакет санкций против России. Больше поддержки для Украины и больше давления на агрессора — путь к более безопасной и более защищенной Европе”, – заявила она.
Кипр, председательствующий в Совете Европейского союза, объявил о начале процедуры разблокировки первых платежей по этому кредиту. Ранее Венгрия наложила вето на предоставление кредита Украине из-за прекращения поставок российской нефти по нефтепроводу “Дружба”, проходящему по терротории Украины.
Председатель Европейского совета Антониу Кошта, в свою очередь, подчеркнул, что стратегия Европейского Союза по достижению “справедливого и прочного” мира в Украине основана на усилении поддержки Киева и усилении давления на Россию.