Մոլդովայի նախագահը ողջունել է ԵՄ աջակցությունն Ուկրաինային և Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները
Մոլդովայի նախագահ Մայա Սանդուն ողջունել է Եվրամիության որոշումը՝ Ուկրաինային աջակցելու նպատակով 90 միլիարդ եվրո վարկ տրամադրելու և Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթն ընդունելու վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Moldpres-ը։
«Այսօր Եվրամիությունը կրկին ապացուցում է, որ միասնությունը նշանակում է ուժ։ Ես ողջունում եմ Ուկրաինային աջակցելու համար 90 միլիարդ եվրո վարկը և Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 20-րդ փաթեթը։ Ուկրաինային ավելի շատ աջակցությունը և ագրեսորի վրա ավելի շատ ճնշումը ներկայացնում է ավելի անվտանգ և պաշտպանված Եվրոպա տանող ուղին», - ասել է նա։
Կիպրոսը, որը նախագահում է Եվրոպական միության խորհրդում, հայտարարել է, որ մեկնարկել են այս վարկի առաջին վճարումներն ապաարգելափակելու ընթացակարգերը. ավելի վաղ Հունգարիան վետո էր դրել Ուկրաինային վարկի տրամադրման վրա երկրի տարածքով անցնող «Դրուժբա» խողովակաշարով ռուսական նավթի մատակարարումների դադարեցման պատճառով։
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան իր հերթին ընդգծել է, որ Ուկրաինայում «արդար և երկարատև» խաղաղության հասնելու Եվրամիության ռազմավարությունը հիմնված է Կիևին աջակցության ամրապնդման և Ռուսաստանի վրա ճնշման մեծացման վրա։

Maia Sandu, President of Moldova, has welcomed the decision of the European Union to approve a 90-billion-loan-euros to support Ukraine and to adopt the 20th package of sanctions against Russia.
“Today, the European Union is once again proving that unity means strength. I welcome the 90 billion euros loan in support of Ukraine and the 20th package of sanctions against Russia. More support for Ukraine and more pressure on the aggressor represents the path towards a safer and more secure Europe,” the head of state said.
The decision on the loan has been definitively approved by the European Union. This financial measure supports Ukraine in the context of the war launched by Russia.
Cyprus, which holds the rotating presidency of the Council of the European Union, announced the launch of procedures to unblock the first payments from this loan, after the measure had previously been blocked by Hungary.
In the context, President of the European Council Antonio Costa emphasized that the European Union’s strategy for achieving a “just and lasting” peace in Ukraine was based on strengthening support for Kyiv and increasing pressure on Russia.