Բրիտանացի ջրասուզակները պատրաստվում են Հորմուզի նեղուցի ականազերծման աշխատանքներին
Մեծ Բրիտանիայի ռազմական ջրասուզակները պատրաստվում են ականազերծման գործողություններ իրականացնել Հորմուզի նեղուցում, եթե լինի դրա անհրաժեշտությունը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Politico—ն, այս մասին հայտնել են Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարությունից։
Նշվում է, որ թագավորական ռազմածովային նավատորմի փորձագետները, որոնք պատրաստություն են անցել վնասազերծման և ականազերծման ոլորտում, բերվում են պատրաստ վիճակի՝ անօդաչու համակարգերի հետ մեկտեղ լրացուցիչ գործողություններ իրականացնելու նպատակով։
Մեծ Բրիտանիան նաև հաստատել է, որ ինքնավար ականորսիչներ կտրամադրի նեղուցը պաշտպանելու համար առաջարկվող բազմազգ առաքելության շրջանակում։
Politico-ն նշում է, որ Լոնդոնն այսպիսով ձգտում է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփին ցույց տալ Պարսից ծոցի կարևորագույն ճանապարհներից մեկի պահպանության գործում լուրջ ներդրում ունենալու իր պատրաստակամությունը։
Ավելի վաղ The Washington Post-ը (WP), հղում անելով անանուն աղբյուրներին, հաղորդել էր, որ Պենտագոնի ներկայացուցիչը Կոնգրեսին հայտնել է, որ Հորմուզի նեղուցի ականազերծման գործողությունը կարող է տևել մինչև վեց ամիս։ Նշվել է նաև, որ այդ գործողությունները հնարավոր կլինի իրականացնել միայն Իրանի դեմ ԱՄՆ պատերազմի ավարտից հետո։

Британские водолазы готовятся к разминированию в Ормузском проливе
Британские военные водолазы готовятся к проведению операций по разминированию в Ормузском проливе, в случае, если будет принято такое решение. Как передает “Арменпресс” со ссылкой на Politico, об этом сообщило Министерство обороны Великобритании.
Отмечается, что специалисты Королевского флота, прошедшие подготовку в области разминирования и обезвреживания мин, готовятся к проведению этих операций.
Великобритания также подтвердила, что предоставит судна, оснащенные автономными системами поиска мин.
Politico отмечает, что таким образом Лондон пытается продемонстрировать президенту США Дональду Трампу свою готовность внести серьезный вклад в защиту одного из важнейших маршрутов в Персидском заливе.
Ранее The Washington Post (WP) со ссылкой на анонимные источники сообщила, что представитель Пентагона заявил Конгрессу, что операция по разминированию в Ормузском проливе может занять до шести месяцев. Также отмечалось, что эти операции могут быть проведены только после окончания войны США против Ирана.