Իրանի ռազմածովային շրջափակման ընթացքում ԱՄՆ-ն ճանապարհից հետ է ուղարկել 31 նավ
Միացյալ Նահանգների կողմից Իրանի ռազմածովային շրջափակման մեկնարկից ի վեր ԱՄՆ զինված ուժերը իրանական ափերից եկող կամ դեպի իրանական նավահանգիստ գնացող 31 նավ են հետ ուղարկել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին ասվում է X-ում ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) հայտարարության մեջ։
«Իրանի դեմ շրջափակման գործողության շրջանակում ԱՄՆ ուժերը 31 նավի հրամայել են հետ շրջվել կամ վերադառնալ նավահանգիստ», - ասվում է CENTCOM-ի հայտարարության մեջ։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը Իրանի դեմ պատերազմը սկսեցին փետրվարի 28-ին։ Ապրիլի 7-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց Իրանի հետ երկշաբաթյա զինադադարի մասին։ Իրանի տվյալներով՝ պատերազմի 40 օրվա ընթացքում ԱՄՆ-իսրայելական հարվածների հետևանքով զոհվել է 3375 իրանցի։ Ապրիլի 11-ին Թեհրանը և Վաշինգտոնը բանակցություններ վարեցին Իսլամաբադում, սակայն տարաձայնությունների պատճառով կողմերը չկարողացան համաձայնության գալ խնդրի երկարաժամկետ կարգավորման շուրջ։
Ապրիլի 21-ին ԱՄՆ նախագահը հայտարարեց Իրանի հետ զինադադարը երկարաձգելու իր մտադրության մասին։
ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ​​ներկայացուցիչ Ամիր Սաիդ Իրավանին ապրիլի 22-ին հայտարարեց, որ Պակիստանում Միացյալ Նահանգների հետ բանակցությունները կարող են վերսկսվել, եթե ԱՄՆ-ն վերացնի Իսլամական Հանրապետության ծովային շրջափակումը։

США развернули 31 судно за время военно-морской блокады Ирана
С начала военно-морской блокады Ирана американские военные развернули 31 судно из иранских вод или направлявшихся в иранские порты. Об этом, по сообщению Арменпресс, говорится в опубликованном на Х заявлении Центрального командования США (CENTCOM).
«В рамках операции по блокаде Ирана американские силы приказали 31 судну развернуться или вернуться в порт», — говорится в заявлении.
США и Израиль начали войну против Ирана 28 февраля. 7 апреля президент США Дональд Трамп объявил о двухнедельном прекращении огня с Ираном. По иранским данным, в результате американо-израильских ударов за 40 дней войны погибло 3375 иранцев.
11 апреля Тегеран и Вашингтон провели переговоры в Исламабаде, но из-за разногласий сторонам не удалось достичь соглашения о долгосрочном урегулировании вопроса.
21 апреля президент США объявил о своем намерении продлить прекращение огня с Ираном. 22 апреля постоянный представитель Ирана при ООН Амир Саид Эравани объявил, что переговоры с Соединенными Штатами в Пакистане могут возобновиться, если США снимут морскую блокаду Исламской Республики.