Վենսի այցը Պակիստան չեղարկվել է
Իրանական պատվիրակության հետ բանակցությունների նպատակով ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի այցը Պակիստան չեղարկվել է։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CBS News-ը՝ վկայակոչելով ԱՄՆ վարչակազմում իր աղբյուրին։
Վենսը պետք է Իսլամաբադ մեկներ, որպեսզի ապրիլի 22-ին բանակցություններ վարեր իրանական կողմի հետ։
«Դեմ առ դեմ հանդիպման վերաբերյալ հետագա նորությունները կհայտարարվեն Սպիտակ տան կողմից», - ասել է աղբյուրը։
Մինչ այս ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Իրանի հետ հրադադարն անորոշ ժամանակով երկարաձգելու մասին։
Ավելի վաղ Իրանի արտգործնախարարությունից հայտնել էին, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցություններին մասնակցելու որոշում չի կայացվել։ Ըստ իրանցի պաշտոնյաների՝ Թեհրանը չի ցանկանում բանակցել սպառնալիքների ներքո։
Ապրիլի 11-12-ին Իսլամաբադում ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև տեղի ունեցած բանակցություններն ավարտվել էին առանց համաձայնության։

Vance's Pakistan trip postponed indefinitely
U.S. Vice President JD Vance’s expected trip to Islamabad to lead peace talks with Iran has been called off for the day, CNN reported citing a White House official.
JD Vance was expected to lead a delegation of U.S. negotiators to Islamabad.
“In light of President Trump’s Truth Social post confirming the United States is awaiting a unified proposal from the Iranians, the trip to Pakistan will not be happening today. Any further updates on in-person meetings will be announced by the White House,” the official said in a statement, according to CNN.
President Donald Trump announced in a Truth Social post earlier today that he’d extend an existing ceasefire with Iran as the administration waits for a “unified proposal” from what he described as the “seriously fractured” government.
Iran earlier said it does not want to negotiate under threats.
The negotiations held between the United States and Iran in Islamabad on April 11–12 ended without any deal.