Թրամփի համոզմամբ՝ ԱՄՆ-ն մեծ գործարք կկնքի Իրանի հետ, որով կավարտվի շաբաթներ տևած պատերազմը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը համոզմունք է հայտնել, որ Միացյալ Նահանգները, վերջնարդյունքում մեծ գործարք կկնքի Իրանի հետ, որով կավարտվի շաբաթներ տևած պատերազմը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է CNBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում՝ հավելելով, որ այնուամենայնիվ, չի սպասում չորեքշաբթի օրը լրացող հրադադարի երկարաձգմանը։
Թրամփի պնդմամբ՝  Իրանն այլընտրանք չունի, քանի որ ԱՄՆ-ն վերացրել է նրա նավատորմը, ռազմաօդային ուժերը, ինչպես նաև առաջնորդներին, ինչը, Միացյալ Նահանգների նախագահի բնութագրմամբ, դժվարացնում է իրավիճակը։
Այդուհանդերձ, Թրամփի կարծիքով, Իրանի ներկայիս առաջնորդները շատ ավելի ռացիոնալ են։
Հարցին, թե արդյոք կերկարաձգի հրադադարը՝ խաղաղության բանակցություններին ժամանակ տալու, պատերազմը դադարեցնելու համաձայնության հասնելու համար, Թրամփը պատասխանել է, որ չի ցանկանում դա անել։

Переговоры Ирана и США увенчаются превосходной сделкой: Трамп
Президент США Дональд Трамп выразил уверенность в том, что переговоры с Ираном завершатся "превосходной сделкой".
"Я думаю, что закончим превосходной сделкой", - как передает Арменпресс, заявил Трамп телеканалу CNBC, добавив, что не ожидает продления перемирия, срок действия которого истекает в среду.
Трамп заявил, что у Ирана нет выбора, поскольку США уничтожили его военно-морской флот, военно-воздушные силы и лидеров, что, по словам президента США, еще больше осложнило ситуацию.
Однако Трамп считает, что нынешние иранские лидеры гораздо более рациональны.
На вопрос о том, продлит ли он перемирие, чтобы дать время для мирных переговоров и соглашения о прекращении войны, Трамп ответил, что не хочет этого делать.