ԱՄՆ ռազմածովային ուժերը լցանավ են կալանել Հնդկախաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում
ԱՄՆ պատերազմի նախարարությունը հայտնել է Միացյալ Նահանգների զինված ուժերի Հնդկախաղաղօվկիանոսյան հրամանատարության (INDOPACOM) պատասխանատվության գոտում Tifani լցանավի կալանման մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Պենտագոնը գրել է X-ի իր էջում:
«Այս գիշեր ԱՄՆ զինված ուժերն INDOPACOM-ի պատասխանատվության գոտում իրականացրել են պատժամիջոցների ներքո գտնվող M/T Tifani լցանավի զննում և կալանում և բարձրացել են առանց երկրի նշման նավի վրա՝ առանց որևէ միջադեպի», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Գերատեսչությունն ընդգծել է, որ ամերիկացի զինվորականները կշարունակեն միջոցներ ձեռնարկել մատակարարումների այն ցանցերի կասեցման համար, որոնք ԱՄՆ-ն համարում է անօրինական, և որոնք նյութական աջակցություն են ցույց տալիս Իրանին:

ВМС США перехватили танкер в Индо-Тихоокеанском регионе
Министерство войны США сообщило о захвате танкера Tifani в зоне ответственности Индо-Тихоокеанского командования США (INDOPACOM). По сообщению Арменпресс, об этом Пентагон написал на своей странице в X.
«Сегодня вечером американские силы провели обыск и захват находящегося под санкциями танкера М/Т Tifani в зоне ответственности INDOPACOM и без инцидентов поднялись на борт судна без опознавательных знаков», — говорится в заявлении.
Ведомство подчеркнуло, что американские военные продолжат принимать меры по пресечению цепочек поставок, которые США считают незаконными и которые оказывают материальную поддержку Ирану.