Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման ուղին է. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) ակնկալում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը կհանգեցնի Հարավային Կովկասում հուսալի և կայուն խաղաղության հաստատման։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Թաալաթբեկ Մասադիկովը ՀԱՊԿ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստում։
«Մենք չենք թուլացնում ուշադրությունը հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի նկատմամբ։ Այնտեղ, կարծես, շարունակվում են ամուր խաղաղության և կայունության որոնումները։ Մենք նկատում ենք հուսադրող միտումներ՝ ուղղված երկու երկրների միջև համապարփակ միջպետական ​​խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը։ Ակնկալում ենք, որ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը հուսալի ճանապարհ է դեպի ամուր խաղաղություն և կայունություն Հարավային Կովկասում», - նշել է նա։

Урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном – путь к установлению мира на Южном Кавказе: генеральный секретарь ОДКБ
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) ожидает, что нормализация отношений между Арменией и Азербайджаном приведет к установлению надежного и стабильного мира на Южном Кавказе. Как сообщает “Арменпресс” со ссылкой на ТАСС, об этом заявил генеральный секретарь ОДКБ Таалатбек Масадыков на заседании Совета Парламентской ассамблеи ОДКБ.
“Мы не уменьшаем внимания к ситуации в Кавказском регионе коллективной безопасности. Похоже, что поиск прочного мира и стабильности там продолжается. Мы наблюдаем обнадеживающие тенденции, направленные на подписание всеобъемлющего межгосударственного мирного соглашения между двумя странами. Мы ожидаем, что нормализация армяно-азербайджанских отношений станет надежным путем к прочному миру и стабильности на Южном Кавказе”, — отметил он.