ՀԱՊԿ-ում ակտիվ աշխատանքի վերադառնալու ուղղությամբ քայլեր չեն ձեռնարկվի. ՀՀ վարչապետ
Հայաստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում ակտիվ աշխատանքի վերադառնալու ուղղությամբ քայլեր չի ձեռնարկի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով բազմակողմ ձևաչափերում համագործակցությունների վերաբերյալ դրույթները, որոնք տեղ են գտել իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում։
«ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության անդամակցությունը, ինչպես գիտեք, սառեցված է, և ակտիվությանը վերադառնալուն ուղղված քայլեր չեն ձեռնարկվի։ Եվ սա արձանագրված է մեր նախընտրական ծրագրում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Անդրադառնալով բազմակողմ մյուս ձևաչափերում Հայաստանի մասնակցությանը՝ Փաշինյանը նշել է, որ բազմակողմ ձևաչափերում Հայաստանի Հանրապետության ներգրավվածությունը կարևոր է հավասարակշռված և հավասարակշռման արտաքին քաղաքականությունն առավել արդյունավետ դարձնելու համար։
«ՄԱԿ-ում և նրա մասնագիտացված առանձին մարմիններում, ԵԽ-ում, ԵԱՀԿ-ում, ԱՊՀ-ում, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում, Եվրոպական քաղաքական համայնքում Հայաստանի Հանրապետությունը կշարունակի մնալ ակտիվ անդամ։ Հայաստանի Հանրապետությունը դարձավ նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած Խաղաղության խորհրդի անդամ և կշարունակի աշխատանքներն այդ ձևաչափում,- ասել է վարչապետը։
Նա հիշեցրել է, որ 2026 թվականի հոկտեմբերից Հայաստանի Հանրապետությունը ստանձնելու է ՄԱԿ «Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ (COP 17) համաժողովի նախագահությունը՝ շուրջ երկու տարի հանդիսանալով շրջակա միջավայրի պահպանությանն ուղղված գլոբալ որոշումների ընդունման կենտրոնական դերակատարում ունեցող երկիր, ինչը Հայաստանին բերելու է և՛ բնապահպանական, և՛ միջազգային մակարդակում լավագույնս դիրքավորվելու մեծ հնարավորություններ։
«Հետաքրքրված ենք նաև Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանն անդամակցությամբ։ Հավասարակշռված և հավասարակշռման արտաքին քաղաքականության համատեքստում Հայաստանը կդիտարկի բազմակողմ այլ ձևաչափերում իր մասնակցության կամ դրանց հետ համագործակցության հարցը»,- նշել է ՀՀ վարչապետը։

Никаких шагов по возобновлению активной работы в ОДКБ предприниматься не будет - премьер-министр Армении
Армения не будет предпринимать шагов по возобновлению активной работы в Организации Договора о коллективной безопасности.
По сообщению Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, представляя положения о сотрудничестве в многосторонних форматах, которые были включены в предвыборную программу правящей партии «Гражданский договор».
«Как вы знаете, членство Республики Армения в ОДКБ заморожено, и никаких шагов по возобновлению деятельности предприниматься не будет. И это зафиксировано в нашей предвыборной программе», — сказал Никол Пашинян.
Говоря об участии Армении в других многосторонних форматах, Пашинян отметил, что участие Республики Армения в многосторонних форматах важно для повышения эффективности сбалансированной и уравновешивающей внешней политики.
«Республика Армения продолжит оставаться активным членом ООН и ее специализированных органов, Совета Европы, ОБСЕ, СНГ, Международной организации франкофонии и Европейского политического сообщества. Республика Армения также стала членом Совета мира, созданного по инициативе президента США Дональда Трампа, и продолжит свою работу в этом формате», — заявил премьер-министр.
Он напомнил, что с октября 2026 года Республика Армения будет председательствовать на 17-й Конференции сторон (COP-17) Конвенции ООН о биологическом разнообразии, играя центральную роль в принятии глобальных решений, направленных на защиту окружающей среды, в течение примерно двух лет, что предоставит Армении большие возможности для наилучшего позиционирования как на экологическом, так и на международном уровне.
«Мы также заинтересованы в членстве в Шанхайской организации сотрудничества. В контексте сбалансированной и уравновешивающей внешней политики Армения рассмотрит вопрос своего участия в других многосторонних форматах или сотрудничества с ними», — отметил премьер-министр Республики Армения.
Армения заморозила свое участие в работе ОДКБ с февраля 2024 года. Об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил в интервью телеканалу France 24, подчеркнув, что ОДКБ не выполнила свои обязательства в области безопасности перед Арменией.