ՀԱՊԿ-ում ակտիվ աշխատանքի վերադառնալու ուղղությամբ քայլեր չեն ձեռնարկվի. ՀՀ վարչապետ
Հայաստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում ակտիվ աշխատանքի վերադառնալու ուղղությամբ քայլեր չի ձեռնարկի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով բազմակողմ ձևաչափերում համագործակցությունների վերաբերյալ դրույթները, որոնք տեղ են գտել իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում։
«ՀԱՊԿ-ում Հայաստանի Հանրապետության անդամակցությունը, ինչպես գիտեք, սառեցված է, և ակտիվությանը վերադառնալուն ուղղված քայլեր չեն ձեռնարկվի։ Եվ սա արձանագրված է մեր նախընտրական ծրագրում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Անդրադառնալով բազմակողմ մյուս ձևաչափերում Հայաստանի մասնակցությանը՝ Փաշինյանը նշել է, որ բազմակողմ ձևաչափերում Հայաստանի Հանրապետության ներգրավվածությունը կարևոր է հավասարակշռված և հավասարակշռման արտաքին քաղաքականությունն առավել արդյունավետ դարձնելու համար։
«ՄԱԿ-ում և նրա մասնագիտացված առանձին մարմիններում, ԵԽ-ում, ԵԱՀԿ-ում, ԱՊՀ-ում, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում, Եվրոպական քաղաքական համայնքում Հայաստանի Հանրապետությունը կշարունակի մնալ ակտիվ անդամ։ Հայաստանի Հանրապետությունը դարձավ նաև ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած Խաղաղության խորհրդի անդամ և կշարունակի աշխատանքներն այդ ձևաչափում,- ասել է վարչապետը։
Նա հիշեցրել է, որ 2026 թվականի հոկտեմբերից Հայաստանի Հանրապետությունը ստանձնելու է ՄԱԿ «Կենսաբազմազանության մասին» կոնվենցիայի Կողմերի 17-րդ (COP 17) համաժողովի նախագահությունը՝ շուրջ երկու տարի հանդիսանալով շրջակա միջավայրի պահպանությանն ուղղված գլոբալ որոշումների ընդունման կենտրոնական դերակատարում ունեցող երկիր, ինչը Հայաստանին բերելու է և՛ բնապահպանական, և՛ միջազգային մակարդակում լավագույնս դիրքավորվելու մեծ հնարավորություններ։
«Հետաքրքրված ենք նաև Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանն անդամակցությամբ։ Հավասարակշռված և հավասարակշռման արտաքին քաղաքականության համատեքստում Հայաստանը կդիտարկի բազմակողմ այլ ձևաչափերում իր մասնակցության կամ դրանց հետ համագործակցության հարցը»,- նշել է ՀՀ վարչապետը։

No return to 'active' participation in CSTO, says Armenian Prime Minister
Prime Minister Nikol Pashinyan said on Monday that Armenia will not seek a return to “active" participation in the Collective Security Treaty Organization (CSTO), of which Armenia is officially a member but in which it has frozen its participation for several years due to the bloc’s failure to fulfill its obligations.
Pashinyan made the remarks in a video address, presenting the Civil Contract party’s election program provisions regarding multilateral cooperation formats.
“As you know, the Republic of Armenia’s membership in the CSTO is frozen, and no steps will be taken to return to active participation. This is also recorded in our pre-election program,” said Nikol Pashinyan.
Addressing Armenia’s participation in other multilateral formats, Pashinyan noted that Armenia’s engagement in such frameworks is important for making its balanced and balancing foreign policy more effective.
“In the UN and its specialized agencies, the Council of Europe, the OSCE, the CIS, the International Organization of La Francophonie, and the European Political Community, the Republic of Armenia will continue to remain an active member. The Republic of Armenia has also become a member of the Board of Peace initiated by U.S. President Donald Trump and will continue its work in that format,” the Prime Minister said.
He reminded that from October 2026, the Republic of Armenia will assume the presidency of the 17th Conference of the Parties (COP17) to the UN Convention on Biological Diversity, becoming, for about two years, a country playing a central role in global decision-making on environmental protection. This, he said, will provide Armenia with significant opportunities both in environmental terms and in strengthening its international positioning.
“We are also interested in joining the Shanghai Cooperation Organization. In the context of a balanced and balancing foreign policy, Armenia will also consider its participation in other multilateral formats or cooperation with them,” the Prime Minister of Armenia noted.