Լատվիան ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը
Լատվիան ողջունում է ԱՄՆ նախագահի միջնորդությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում ձեռք բերված առաջընթացը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Լատվիայի արտաքին գործերի նախարար Բայբա Բրաժեն Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակում ադրբեջանական Trend-ի հետ հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ կողմերի միջև համաձայնությունները նշանակալի առաջընթաց են տասնամյակներ տևած հակամարտության ավարտի ճանապարհին։ «Լատվիան լիովին աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին, որի շրջանակում մենք տեսնում ենք կողմերի շարունակական կառուցողական ներգրավվածությունը», - նշել է նա՝ հավելելով, որ կարևոր է միջազգային հանրության աջակցությունն այս գործընթացին։
«Խաղաղության համաձայնագրի վերջնական ստորագրումը զգալիորեն կնպաստի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի անվտանգությանը, կայունությանը և բարգավաճմանը՝ միաժամանակ նոր հնարավորություններ բացելով Եվրոպայի հետ ավելի սերտ համագործակցության համար, այդ թվում՝ փոխկապակցվածության ոլորտում», - ասել է նախարարը:

Латвия приветствует мирный процесс между Арменией и Азербайджаном
Латвия приветствует прогресс, достигнутый в мирном процессе между Арменией и Азербайджаном при посредничестве президента США.
Как сообщает “Арменпресс”, об этом заявила министр иностранных дел Латвии Байба Браже в интервью азербайджанскому Trend на полях дипломатического форума в Анталии.
По ее словам, достигнутые между сторонами соглашения являются значительным шагом вперед на пути к прекращению многолетнего конфликта. “Латвия полностью поддерживает процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, в рамках которого мы видим продолжение конструктивного взаимодействия сторон”, — отметила она, добавив, что поддержка этого процесса со стороны международного сообщества имеет важное значение.
“Окончательное подписание мирного соглашения внесет значительный вклад в безопасность, стабильность и процветание Южно-Кавказского региона, открывая новые возможности для более тесного сотрудничества с Европой, в том числе в сфере транспортной инфраструктуры”, — сказала министр.