Խաղաղությունը հաստատված է այն գնով, որով հնարավոր էր այն իրագործել․ վարչապետ
Հայաստանի Հանրապետությունը հաղթահարել է գոյատևման և մաքառման իրեն պարտադրված օրակարգը և մտել սովորական կյանքով ապրելու մի պատմական դարաշրջան։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ Ազգային ժողովում ներկայացնելով կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրի 2025 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների մասին զեկույցը։
Վարչապետը նշեց, որ երկրի առաջնահերթությունը դարձել է պետության զարգացումը, կրթությունը, աշխատանքը և բարեկեցության բարձրացումը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի պատմական առաքելությունն է զարգացնել պետությունը և այն փոխանցել ապագա սերունդներին։
«Մեր պատմական առաքելությունը կրթվելն է, աշխատելը, մեր պետությունը՝ 29,743 քկմ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքով Հայաստանի Հանրապետությունը զարգացնելը և այն որպես անկախ, խաղաղ, անվտանգ, զարգացած, բարեկեցիկ պետություն ապագա սերունդներին ժառանգելը՝ սերնդեսերունդ և դարեդար։ Ապրել, կրթվել, աշխատել, զարգացնել բարեկեցությունը, զարգացնել խաղաղությունը, զարգացնել պետությունը ու այն դարեդար ժառանգել սերունդներին։ Ահա այսպիսի հրաշալի պատմական առաքելության մեջ ենք մենք հայտնվել, որն անվանում ենք պետության հարատևության օրակարգ»,- ընդգծեց վարչապետը։
Փաշինյանը շեշտեց, որ այս փուլին հասնելը հնարավոր է դարձել ժողովրդի աջակցության և 2021 թվականի ընտրություններով ձևավորված լեգիտիմ մանդատի շնորհիվ․
«Կառավարությունն ու խորհրդարանական մեծամասնությունը ոչինչ չէին կարող անել, եթե չունենային ժողովրդի մանդատը ու աջակցությունը»,- ընդգծեց նա։
Վարչապետը հիշեցրեց, որ դեռևս 2021 թվականին Կառավարության ծրագրով հստակ ձևակերպվել էր խաղաղության օրակարգը՝ որպես գերագույն նպատակ։
Նրա խոսքով՝ այդ նպատակը այժմ իրականացված է, թեև՝ ծանր գնով․
«Հարց է հնչում՝ ի՞նչ գնով։ Այն գնով, որով հնարավոր էր դա իրագործել։ Այո, բազում զոհերի ու զոհողությունների գնով, բազում զրկանքների և տառապանքների գնով, դժոխքի միջով անցնելու գնով»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը նշեց, որ  այսօր Հայաստանը կանգնած է նոր պատմական փուլում՝ ունենալով պետություն, խաղաղություն, զարգացում և հեռանկար։
Վարչապետը նաև անդրադարձել է անցյալի հետ կապված քաղաքական գնահատականներին՝ նշելով, որ նախկինում հանրային ընկալումները հաճախ չեն համապատասխանել իրականությանը։
««Ղարաբաղը մերն էր և այլևս մերը չէ» խոսույթը, աշխարհաքաղաքական թակարդում մեր գտնվելու փիլիսոփայությունն ու հայեցակարգն է։ Իրականությունն այն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը մերը չէր և այլևս մերն է, իրականությունն այն է, որ մեզ հայտնի բոլոր տարածքները հայկական վերահսկողության տակ եղել են մեր պետության, մեր ինքնիշխանության, մեր անկախության, մեր բարեկեցության, մեր անվտանգության ու մեր ապագայի հաշվին, ու մենք դա չենք հասկացել, գուցե, եղել են մարդիկ, որ հասկացել ու չեն բարձրաձայնել, որովհետև վախեցել են։ Եղել են մարդիկ, որ և՛ հասկացել են, և՛ բարձրաձայնել, բայց նրանց կամ չենք լսել, կամ չլսելու ենք տվել, կամ լռեցրել ենք՝ համոզված լինելով, թե նրանք չեն հասկանում, թե ինչ են խոսում, մինչդեռ մենք, այդ մենք, այդ թվում՝ ես, չենք հասկացել, թե ինչ ենք անում՝ սկսած 1988 թվականից։ Եվ արել ենք ամեն ինչ ինքներս մեր դեմ և ի հեճուկս պատմության՝ մեզ տված դասերի։ Բայց այսօր մենք կարող ենք ասել, որ մենք՝ Կառավարությունը, կառավարող մեծամասնությունը, փոխել ենք մեր պատմության կործանարար ընթացքը և Հայաստանի Հանրապետությունը դրել ենք ստեղծարար ու խաղաղ պատմության ընթացքի մեջ։ Ու այսօր մեր ժողովուրդը գրում է իր պատմության բոլորովին նոր, պետականակենտրոն գլուխը, որտեղ պետությունը միևնույն ժամանակ և՛ նպատակ է, և՛ միջոց»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Pashinyan credits mandate and peace agenda for Armenia’s “historic" transformation
The Republic of Armenia has moved beyond an imposed survival and struggle agenda and has entered a historic era of normal life, Prime Minister Nikol Pashinyan said on Wednesday.
Speaking in parliament during the 2025 report on the implementation of his administration’s action plan, Pashinyan said that the country’s priority has become state development, education, employment, and the improvement of prosperity, emphasizing that Armenia’s historical mission is to develop the state and pass it on to future generations.
“Our historical mission is to be educated, to work, to develop the Republic of Armenia with its internationally recognized territory of 29,743 square kilometers, and to pass it on to future generations as an independent, peaceful, secure, developed, and prosperous state—generation after generation and century after century. To live, to be educated, to work, to develop prosperity, to develop peace, to develop the state, and to pass it on to generations through the centuries. This is the wonderful historical mission in which we find ourselves, which we call the agenda of the state’s eternal continuity,” the Prime Minister emphasized.
Pashinyan stressed that reaching this stage became possible thanks to public support and the legitimate mandate formed by the 2021 elections.
“The government and the parliamentary majority could not have done anything without the people’s mandate and support,” he said.
The prime minister reminded that the peace agenda had been clearly defined as the supreme goal in the government’s 2021 program.
According to him, that goal has now been achieved, albeit at a heavy cost.
“At what cost? At the cost at which it could be achieved. Yes, at the cost of numerous casualties and sacrifices, at the cost of many deprivations and suffering, at the cost of going through hell,” Pashinyan said.
He noted that Armenia today stands at a new historic stage, with statehood, peace, development, and prospects for the future.
The prime minister also addressed political assessments of the past, saying that public perceptions in earlier periods often did not correspond to reality.
“The discourse of ‘Karabakh was ours and is no longer ours’ was part of a philosophy and concept of being trapped in a geopolitical trap. The reality is that the Republic of Armenia was not ours and is now ours. The reality is that all the known territories were under Armenian control at the expense of our statehood, sovereignty, independence, prosperity, security, and future, and we did not understand this. Perhaps there were people who understood it and did not speak out because they were afraid. There were also people who both understood and spoke out, but we either did not listen to them, ignored them, or silenced them, convinced that they did not understand what they were saying, while we—including myself—did not understand what we were doing since 1988. And we did everything against ourselves and against the lessons of history.
But today we can say that we—the government and the governing majority—have changed the destructive course of our history and placed the Republic of Armenia on a constructive and peaceful path. Today our people are writing a completely new, state-centered chapter of their history, where the state is both the goal and the means,” Pashinyan concluded.