Ընտրական բոլոր ծախսերը պետք է լիարժեք արտացոլվեն քաղաքական ուժերի հայտարարագրերում. ԿԸՀ նախագահ
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը վստահեցրեց, որ առաջիկա ընտրական գործընթացներում քաղաքական ուժերի ֆինանսական հոսքերի վերահսկողությունը կուժեղացվի, իսկ հայտարարագրման պահանջները՝ խստորեն կիրականացվեն։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արուսյակ Մանավազյանի հարցին ի պատասխան՝ Հովակիմյանը հիշեցրել է, որ 2024 թվականին Ընտրական օրենսգրքում կատարված փոփոխություններից հետո էապես փոխվել է նախընտրական ֆինանսավորման տրամաբանությունը։
Նրա խոսքով՝ նախկինում կուսակցությունները կարող էին ունենալ զրոյական միջոցներ իրենց հաշվեհամարին, սակայն քարոզարշավի ընթացքում ներգրավել ֆինանսավորում՝ այդ թվում թեկնածուների և անհատների կողմից կատարված մուծումների միջոցով։ Ներկայում, սակայն, այդ հնարավորությունը սահմանափակվել է։
«Ներկայում նախընտրական հիմնադրամ վճարում կարող են կատարել միայն կուսակցությունները։ Իսկ որպեսզի այդ միջոցները գոյություն ունենան, կուսակցությունները պետք է դրանք ունենան իրենց հաշվեհամարներին, որտեղ կարող են նվիրատվություններ ստանալ քաղաքացիներից՝ տարեկան մինչև 10 միլիոն դրամ սահմանաչափով»,- նշեց Հովակիմյանը։
ԿԸՀ նախագահը ընդգծեց, որ այս փոփոխությամբ ապահովվում է ֆինանսական հոսքերի առավել հստակ և վերահսկելի շրջանառություն․ քաղաքական ուժերը նախ պետք է միջոցներ ներգրավեն և միայն հետո դրանք ուղղեն քարոզարշավին։
Անդրադառնալով վերահսկողության մեխանիզմներին՝ Հովակիմյանը վստահեցրեց, որ ԿԸՀ-ն հետևելու է, որպեսզի ընտրական գործընթացում կատարվող բոլոր ծախսերը լիարժեք արտացոլվեն հայտարարագրերում։
«Այն, ինչ ենթակա է հայտարարագրման Ընտրական օրենսգրքի համաձայն, մենք հետևելու ենք, որ ամբողջությամբ հայտարարագրվի։ Շտաբների վարձակալության ծախսերը, քարոզարշավի ընթացքում կատարվող բոլոր վճարումները պարտադիր պետք է ներառվեն հաշվետվություններում»,- ասել է նա։
Հովակիմյանի խոսքով՝ վերահսկողության շրջանակում կիրառվելու են նաև տարածքային ռեսուրսներ․
«Մեր 38 ընտրատարածքների ռեսուրսը ևս կիրառվելու է, որպեսզի տեղերում կարողանանք ստանալ ամբողջական տեղեկատվություն և վերահսկել գործընթացը»,- ասաց Հովակիմյանը։
Նա նաև նշեց, որ արտաքին գովազդի տեղադրման գործընթացը ևս գտնվում է խիստ կարգավորման ներքո։ Մասնավորապես, 5 քմ-ից մեծ վահանակները կարող են տեղադրվել միայն ԿԸՀ-ի կողմից իրականացվող բաշխման հիման վրա, իսկ վճարովի գովազդային այլ հարթակները նույնպես պետք է արտացոլվեն ֆինանսական հաշվետվություններում։
Միևնույն ժամանակ, Հովակիմյանն ընդգծեց, որ ընտրություններից դուրս քաղաքական ուժերի ֆինանսական գործունեության վերահսկողությունը ԿԸՀ լիազորությունների շրջանակում չէ։
«Քարոզարշավից դուրս քաղաքական ուժերի ծախսերը գտնվում են Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի տիրույթում, սակայն այդ գործընթացները փոխկապակցված են Ընտրական օրենսգրքի կարգավորումների հետ»,- նշեց նա։
ԿԸՀ նախագահը հավելեց, որ կուսակցությունների ֆինանսավորման և թափանցիկության ոլորտում առկա են նոր մարտահրավերներ, և այս ուղղությամբ հնարավոր են հետագա օրենսդրական լրամշակումներ։

Все предвыборные расходы должны быть полностью отражены в декларациях политических сил - председатель ЦИК Армении
Председатель Центральной избирательной комиссии Армении Ваагн Овакимян заверил, что в предстоящих избирательных процессах будет усилен контроль за финансовыми потоками политических сил, а требования к декларированию будут строго соблюдаться.
По сообщению Арменпресс, в ответ на вопрос депутата Национального Собрания РА от фракции «Гражданский договор» Арусяк Манавазян, Овакимян напомнил, что логика предвыборного финансирования существенно изменилась после поправок к Избирательному кодексу, внесенных в 2024 году.
По его словам, ранее у партий могли быть нулевые средства на счетах, но они могли привлекать финансирование во время кампании, в том числе за счет взносов кандидатов и частных лиц. Однако в настоящее время эта возможность ограничена.
«В настоящее время предвыборные платежи могут осуществлять только партии. А для существования этих фондов партии должны иметь их на своих счетах, где они могут получать пожертвования от граждан, в пределах 10 миллионов драмов в год», — отметил Овакимян.
Председатель ЦИК подчеркнул, что это изменение обеспечивает более четкое и контролируемое движение финансовых потоков: политические силы должны сначала привлекать средства, и только потом направлять их на избирательную кампанию.
Касаясь механизмов контроля, Овакимян заверил, что ЦИК обеспечит полное отражение в декларациях всех расходов, понесенных в ходе избирательного процесса.
«Мы будем следить, чтобы то, что подлежит декларированию  в соответствии с Избирательным кодексом, было полностью задекларировано. Расходы на аренду штаба, все платежи, произведенные во время кампании, должны быть включены в отчеты», — сказал он.
По словам Овакимяна, территориальные ресурсы также будут использоваться в рамках контроля.
«Ресурсы наших 38 избирательных округов также будут использованы для получения полной информации на местах и ​​мониторинга процесса», — сказал Овакимян.
Он также отметил, что процесс размещения наружной рекламы также находится под строгим регулированием. В частности, рекламные щиты площадью более 5 квадратных метров могут размещаться только на основании распределения, проводимого ЦИК, а другие платные рекламные платформы также должны отражаться в финансовой отчетности.
В то же время Овакимян подчеркнул, что контроль за финансовой деятельностью политических сил вне выборов не входит в компетенцию ЦИК.
«Расходы политических сил вне избирательной кампании находятся в компетенции Комиссии по предотвращению коррупции, но эти процессы взаимосвязаны с положениями Избирательного кодекса», — отметил он.
Председатель ЦИК добавил, что в области финансирования партий и прозрачности возникают новые вызовы, и в этом направлении возможны дальнейшие законодательные изменения.