Մեզ համար շատ կարևոր է, որ ընտրությունների արդյունքները կասկածներ չառաջացնեն ոչ մասնակիցների, ոչ հանրության մոտ. ԿԸՀ նախագահ
Հայաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Վահագն Հովակիմյանն Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացրեց իր ղեկավարած կառույցի 2024-2025 թվականների գործունեության հաղորդումը՝ շեշտելով, որ նշված ժամանակահատվածում անցկացված ընտրությունների արդյունքների բողոքարկում չի արձանագրվել։
«2024-25 թթ․-ին Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի են ունեցել տեղական ինքնակառավարման մարմինների չորս ընտրություններ, որոնցից 3-ը համամասնական ընտրակարգով, մեկը՝ մեծամասնական ընտրակարգով։ Եվ պիտի արձանագրեմ այն փաստը, որ բոլոր 4 դեպքերում ընտրությունների արդյունքների բողոքարկում չենք ունեցել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Հովակիմյանը։
Նրա խոսքով՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ներկայիս կազմի գործունեության ընթացքում կազմակերպվել են տասից ավելի համամասնական ընտրակարգով ընտրություններ, այդ թվում՝ Երևանի ավագանու ընտրությունները, և այդ ընտրություններում ևս արդյունքների բողոքարկում չի եղել։
ԿԸՀ նախագահն ասաց, որ հաշվետու ժամանակահատվածում հանձնաժողովը կենտրոնացած է եղել ընտրական համակարգի զարգացման, ինչպես նաև սպասվող Ազգային ժողովի ընտրությունների նախապատրաստման վրա։
Հովակիմյանը հիշեցրել է, որ 2025 թվականի ապրիլին ԿԸՀ-ն ընդունել է 2020-2028 թվականների զարգացման ռազմավարական պլանը, որի առանցքային նպատակն է ապահովել ժողովրդի իշխանության իրացումը՝ ազատ, արդար, թափանցիկ և միջազգային չափանիշներին համապատասխանող ընտրությունների միջոցով։
«Մեզ համար շատ կարևոր է, որպեսզի ընտրությունները ավարտվեն քվեարկության փուլով»,- ընդգծեց նա՝ շեշտելով, որ սա նշանակում է կազմակերպել այնպիսի ընտրություններ, որոնց արդյունքները չեն առաջացնի կասկածներ ոչ մասնակիցների, ոչ հանրության մոտ։
ԿԸՀ նախագահի խոսքով՝ ռազմավարության հիմնական ուղղություններն են ընտրական գործընթացների արդյունավետ կազմակերպումը, թափանցիկության և հաշվետվողականության բարձրացումը, տեխնոլոգիական զարգացումը, ընտրողների կրթությունն ու իրազեկումը, ինչպես նաև ընտրական հանձնաժողովների կարողությունների զարգացումը։
Նա հավելեց, որ ընտրական գործընթացներում առաջացող խնդիրների հիմնական պատճառը հաճախ գիտելիքի պակասն է, ինչի համար ԿԸՀ-ն կարևորում է շարունակական վերապատրաստումները բոլոր ներգրավված կողմերի համար։

Для нас очень важно, чтобы результаты выборов не вызывали сомнений ни у участников, ни у общественности -  председатель ЦИК Армении
Председатель Центральной избирательной комиссии Армении Ваагн Овакимян представил на обсуждение Национального Собрания доклад о деятельности возглавляемой им структуры в 2024-2025 годы, подчеркнув, что обжалований результатов выборов, проведенных в указанный период, не было зафиксировано.
«В 2024-2025 годах в Республике Армения 4 раза проводились выборы в местные избирательные округа, 3 из которых — по пропорциональной избирательной системе,  один — по мажоритарной. И я должен отметить, что во всех 4 случаях у нас не было обжалований результатов выборов», — сказал Овакимян, сообщает Арменпресс.
По его словам, в ходе работы нынешнего состава ЦИК было организовано более десяти выборов по пропорциональной избирательной системе, включая выборы в Ереванский совет старейшин, и результаты этих выборов также не обжаловались.
Председатель ЦИК заявил, что в отчетный период комиссия сосредоточилась на развитии избирательной системы, а также на подготовке к предстоящим выборам в Национальное Собрание.
Овакимян напомнил, что в апреле 2025 года ЦИК приняла Стратегический план развития на 2020-2028 годы, ключевой целью которого является обеспечение осуществления народной власти посредством свободных, справедливых, прозрачных и соответствующих международным стандартам выборов.
«Для нас очень важно, чтобы выборы завершились этапом голосования», — подчеркнул он, отметив, что это означает такую организацию выборов, при которой результаты голосования не вызовут сомнений ни у участников, ни у общественности.
По словам председателя ЦИК, основными направлениями стратегии являются эффективная организация избирательных процессов, повышение прозрачности и подотчетности, технологическое развитие, просвещение и информирование избирателей, а также развитие потенциала избирательных комиссий.
Он добавил, что основной причиной проблем, возникающих в избирательных процессах, часто является недостаток знаний, поэтому ЦИК делает акцент на непрерывной переподготовке всех заинтересованных сторон.