Իրանի հետ բանակցությունները կարող են վերսկսվել առաջիկա օրերին, պատերազմը մոտ է ավարտին. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն և Իրանն «առաջիկա երկու օրվա ընթացքում» կարող են վերսկսել բանակցությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է New York Post-ի հետ հեռախոսային հարցազրույցում։
ԱՄՆ նախագահը պարբերականին հայտնել է, որ քննարկումներ են ընթանում, «չնայած մի փոքր դանդաղ»։ Նա նաև նշել է, որ բանակցությունները կարող են տեղի ունենալ Եվրոպայում։
Ըստ պարբերականի՝ Թրամփն այս զրույցից կես ժամ անց հետ է զանգահարել լրագրողին։
«Դուք պետք է մնաք այդտեղ (խմբ.՝ Իսլամաբադում, որտեղ անցկացվել են նախորդ բանակցությունները), որովհետև առաջիկա երկու օրվա ընթացքում կարող է ինչ-որ բան տեղի ունենալ, և մենք ավելի հակված ենք գնալու այնտեղ», - ասել է նա՝ հավելելով, որ դա ավելի հավանական է, քանի որ ֆելդմարշալը հրաշալի գործ է անում։
Դոնալդ Թրամփը նկատի է ունեցել Պակիստանի ֆելդմարշալ գեներալ Ասիմ Մունիրին։
Բացի այդ, Fox News-ի հետ հարցազրույցում պատասխանելով հարցին՝ արդյոք Իրանի հետ պատերազմն արդեն ավարտվել է, Թրամփն ասել է, որ այն «շատ մոտ է ավարտին»։
Իսլամաբադում ապրիլի 11-12-ին տեղի ունեցած բանակցություններն ավարտվել են առանց համաձայնագրի։ Ապրիլի 13-ից ԱՄՆ-ն շրջափակել է իրանական նավահանգիստները։

In an initial phone interview with the New York Post, Trump had claimed that discussions were “happening, but, you know, a little bit slow” before indicating that a second round of direct negotiations to end the seven-week war would likely happen somewhere in Europe.
About half an hour later, Trump called back with an update, according to the New York Post.
“You should stay there, really, because something could be happening over the next two days, and we’re more inclined to go there,” he said of Islamabad. “It’s more likely, you know why? Because the field marshal is doing a great job.”
Trump was referring to Pakistan Field Marshal Gen. Asim Munir, with whom he forged a connection last year while the country was in the throes of its own war with India, which ended after just four days thanks to a peace deal that the US helped to broker.
“He’s fantastic, and therefore it’s more likely that we go back there,” he said. “Why should we go to some country that has nothing to do with it?”
Trump then told Fox News that the US-Iran war is "very close" to an end as hostilities ease amid a two-week ceasefire agreement.
"I think it’s close to over, yeah. I view it as very close to being over," Trump told FOX Business anchor Maria Bartiromo in an interview that will air on "Mornings with Maria" on Wednesday.