Իրանի հետ բանակցությունները կարող են վերսկսվել առաջիկա օրերին, պատերազմը մոտ է ավարտին. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն և Իրանն «առաջիկա երկու օրվա ընթացքում» կարող են վերսկսել բանակցությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նա ասել է New York Post-ի հետ հեռախոսային հարցազրույցում։
ԱՄՆ նախագահը պարբերականին հայտնել է, որ քննարկումներ են ընթանում, «չնայած մի փոքր դանդաղ»։ Նա նաև նշել է, որ բանակցությունները կարող են տեղի ունենալ Եվրոպայում։
Ըստ պարբերականի՝ Թրամփն այս զրույցից կես ժամ անց հետ է զանգահարել լրագրողին։
«Դուք պետք է մնաք այդտեղ (խմբ.՝ Իսլամաբադում, որտեղ անցկացվել են նախորդ բանակցությունները), որովհետև առաջիկա երկու օրվա ընթացքում կարող է ինչ-որ բան տեղի ունենալ, և մենք ավելի հակված ենք գնալու այնտեղ», - ասել է նա՝ հավելելով, որ դա ավելի հավանական է, քանի որ ֆելդմարշալը հրաշալի գործ է անում։
Դոնալդ Թրամփը նկատի է ունեցել Պակիստանի ֆելդմարշալ գեներալ Ասիմ Մունիրին։
Բացի այդ, Fox News-ի հետ հարցազրույցում պատասխանելով հարցին՝ արդյոք Իրանի հետ պատերազմն արդեն ավարտվել է, Թրամփն ասել է, որ այն «շատ մոտ է ավարտին»։
Իսլամաբադում ապրիլի 11-12-ին տեղի ունեցած բանակցություններն ավարտվել են առանց համաձայնագրի։ Ապրիլի 13-ից ԱՄՆ-ն շրջափակել է իրանական նավահանգիստները։

Переговоры с Ираном могут возобновиться в ближайшие дни, война близится к концу: Трамп
Президент США Дональд Трамп заявил, что США и Иран могут возобновить переговоры “в ближайшие два дня”. Как передает “Арменпресс”, он сказал это в телефонном интервью газете New York Post.
Президент США заявил изданию, что обсуждения ведутся, “хотя и немного медленно”. Он также отметил, что переговоры могут состояться в Европе.
По данным газеты, Трамп перезвонил журналисту через полчаса после этого разговора.
“Вам действительно стоит остаться там (в Исламабаде), потому что в ближайшие два дня может что-то произойти, и мы склонны отправиться туда... Скорее всего, мы вернемся туда. Зачем нам ехать в какую-то страну, которая не имеет к этому никакого отношения?”, — сказал он, добавив, что это более вероятно, потому что фельдмаршал отлично справляется со своей работой.
Дональд Трамп имел в виду пакистанского генерал-фельдмаршала Асима Мунира.
В интервью Fox News, на вопрос о том, закончилась ли война с Ираном, Трамп ответил, что она “близится к концу”.
Переговоры в Исламабаде 11-12 апреля завершились без достижения соглашения. С 13 апреля США начали военно-морскую блокаду портов Ирана в Персидском и Оманском заливах.