Գերիների հարցը չի տեղավորվում խաղաղության գործընթացի տրամաբանության մեջ. Սուլթանյան
«Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության շրջանակում հայկական կողմը բազմիցս բարձրաձայնել է գերիների և պահվող անձանց խնդիրը՝ այն դիտարկելով որպես խաղաղության գործընթացի կարևոր բաղադրիչ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Նաիրա Սուլթանյանն՝ ամփոփելով 2026 թվականի ապրիլի 10-12-ը Ադրբեջանի Գաբալա քաղաքում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքները։
Մամուլի ասուլիսի ընթացքում նա նշեց, որ նախաձեռնության հանդիպումների ընթացքում հայկական պատվիրակության անդամները հետևողականորեն ընդգրկել են այդ հարցը քննարկումների օրակարգում։
«Մենք խոսել ենք գերիների և պահվող անձանց մասին ոչ մեկ անգամ։ Պատվիրակության անդամներից շատերը իրենց ելույթներում ներառել են այս խնդիրը»,-ասաց Սուլթանյանը։
Նրա խոսքով՝ հայկական կողմը շեշտել է, որ գերիների հարցը չի տեղավորվում խաղաղության գործընթացի ներկայիս տրամաբանության մեջ և դրա լուծումը կարևոր նախապայման է առաջընթացի համար։
«Շեշտել ենք, որ խաղաղության գործընթացը առաջ է անցել, և այս հարցերը պետք է լուծվեն, որպեսզի ավելի երաշխավորված լինի գործընթացի առաջընթացը»,-նշեց նա։
Սուլթանյանը տեղեկացրեց, որ քննարկումների ընթացքում բարձրացվել է նաև անհայտ կորածների խնդիրը՝ ընդգծելով, որ համապատասխան հանձնաժողովի աշխատանքները չեն ընթանում ցանկալի արագությամբ։
Միաժամանակ նա նշեց, որ ադրբեջանական կողմը ևս ներկայացրել է իրեն մտահոգող հարցերը, սակայն ընդգծել է, որ նախաձեռնության նպատակն առաջին հերթին փոխադարձ լսելու և հասկանալու միջավայր ձևավորելն է։
«Երբ լսում ես դիմացի կողմի ընկալումները, ավելի հեշտ է հասկանալ խնդիրը և մոդելավորել իրատեսական լուծումներ»,-ասաց Սուլթանյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ վստահության ամրապնդումը կարող է նպաստել, որպեսզի նման հումանիտար հարցերը հետագայում լուծվեն ավելի արդյունավետ և չդառնան քաղաքական ճնշման գործիք։

Вопрос о пленных не вписывается в логику мирного процесса - Султанян
В рамках инициативы «Мост мира» армянская сторона неоднократно поднимала вопрос о пленных и заложниках, рассматривая его как важную составляющую мирного процесса. Об этом, как сообщает Арменпресс, заявила директор Фонда развития демократии Наира Султанян, подводя итоги встречи, состоявшейся в Габале, Азербайджан, 10-12 апреля 2026 года.
На пресс-конференции она отметила, что в ходе встреч в рамках инициативы члены армянской делегации последовательно включали этот вопрос в повестку дня.
«Мы не раз говорили о пленных и удерживаемых лицах. Многие члены делегации упоминали этот вопрос в своих выступлениях», — сказала Султанян.
По ее словам, армянская сторона подчеркнула, что вопрос о пленных не вписывается в нынешнюю логику мирного процесса и его решение является важной предпосылкой для прогресса.
«Мы подчеркнули, что мирный процесс продвинулся вперед, и эти вопросы необходимо решить для дальнейшего гарантирования прогресса в процессе», — отметила она.
Султанян сообщила, что в ходе обсуждений также поднимался вопрос о пропавших без вести, подчеркнув, что работа соответствующей комиссии продвигается не с желаемой скоростью.
В то же время она отметила, что азербайджанская сторона также представила вопросы, вызывающие у них озабоченность, но подчеркнула, что цель инициативы состоит, прежде всего, в создании атмосферы взаимного выслушивания и понимания.
«Когда вы слушаете мнение другой стороны, легче понять проблему и выработать реалистичные решения», — сказзала Султанян.
По ее оценке, укрепление доверия может способствовать более эффективному решению подобных гуманитарных вопросов в будущем, а не превращению их в инструмент политического давления.